Alexander Litviněnko v londýnské nemocnici.

Alexander Litviněnko v londýnské nemocnici. | foto: Reuters

Agenta Litviněnka prý otrávily radioaktivní jedy

  • 20
Bývalý ruský agent Alexander Litviněnko, který bojuje o život v londýnské nemocnici, možná nebyl otráven "pouhým" thaliem. Profesor James Henry, který - nyní už Brita - Litviněnka léčí, prohlásil, že mohlo jít o kombinaci jedů, mezi nimiž mohly být radioaktivní látky.

"A to včetně radioaktivního thalia," uvedl Henry. Látka má však podle něj krátký poločas rozpadu, takže už je možná na její přesné zjištění pozdě.

Bývalý agent KGB nyní leží na jednotce intenzivní péče v jedné londýnské nemocnici. Lékaři charakterizují jeho stav jako vážný a dávají mu zhruba poloviční šanci na přežití. - více zde

Litviněnko obvinil z pokusu o vraždu ruskou vládu, ta jakýkoliv podíl na otravě odmítla jako absurdní. A stejně reagují i ruské zpravodajské služby.

"Dál odmítáme jakékoli zapojení do incidentu, který se stal bývalému zaměstnanci Federální bezpečnostní služby Litviněnkovi," řekl mluvčí FSB Sergej Ivanov.

"Nemáme žádný zájem zabývat se takovými aktivitami. Samozřejmě každý má svoji cenu, ale tato osoba není pro nás natolik cenná, abychom otrávili ovzduší srdečných vztahů mezi Moskvou a Londýnem," řekl Ivanov a dodal, že není jasné, co se Litviněnkovi stalo, ale přeje mu brzké uzdravení.

Scotland Yard na vyšetřování případu nasadil členy elitní protiteroristické jednotky.

Tisk: Za otravou je Kreml
Britský tisk většinou předpokládá, že za pokusem o vraždu skutečně stojí Kreml. Deník Financial Times shrnuje názor většiny, když píše, že se to sotva podaří prokázat.

Načasování otravy před summitem Evropské unie s ruským prezidentem Putinem je velmi zvláštní, protože Putin by se mohl ocitnout v nepříjemné situaci, napsal deník v redakčním komentáři.

Zároveň ale dodal, že je to spíš nepravděpodobné. Putin se s představiteli Unie setkal i krátce po vraždě novinářky Anny Politkovské - a celou věc odbyl pokrčením ramen.

Deník The Guardian pro změnu spekuluje, kdo je na řadě po Litviněnkovi. Tento bývalý důstojník ruské tajné služby byl chráněncem Putinova politického protivníka, ruského oligarchy Borise Berezovského, který rovněž žije v Británii. Třetím známým protivníkem Kremlu, který žije v Londýně, je čečenský vyslanec Achmed Zakajev.

Podle britských deníků kolují po Moskvě pověsti, že v pozadí pokusu o vraždu byli ve skutečnosti Putinovi protivníci, kteří se prezidenta pokoušejí diskreditovat. List Moskovskij komsomolec napsal, že v pozadí mohou být Američané.

V restauraci už mu bylo špatně
Podle nových informací byl Litviněnko možná otráven ještě před návštěvou japonské restaurace v londýnském West Endu, která byla dosud považována za místo otravy.

Sešel se zde s italským expertem na ruské tajné služby (který mu měl předat důvěrné informace právě o vraždě Politkovské). Podle Itala už mu tou dobou nebylo dobře.

Thalium působí podle toxikologů pomalu. Příznaky otravy se nejprve podobají některým běžným onemocněním, proto také Litviněnko strávil nějaký čas v běžném nemocničním oddělení.

Pak ale lékaři přišli na skutečnou příčinu jeho potíží a převezli ho do nemocnice, která se specializuje na léčbu otrav. V pondělí byl přesunut na jednotku intenzivní péče.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video