Afrika má nové spojení se zbytkem světa

Nový podmořský kabelový systém optických vláken v hodnotě 640 milionů dolarů byl tento týden slavnostně uveden do provozu v senegalském Dakaru. Systém byl vyvinut 36 telekomunikačními provozovateli z 31 zemí z celého světa a bude sloužit pro mezinárodní spoje s Afrikou po příštích 25 let. Od systému se slibuje větší kapacita, ale též snížení nákladů na národní a mezinárodní telefonické hovory na africké pevnině.

Dalším nezanedbatelným přínosem nového systému je, že převážná většina poplatků za provoz zůstane na africkém kontinentu. Až do této doby téměř 80 procent poplatků za telekomunikace bylo propláceno mimo africkou pevninu, což činilo ročně 300 milionů dolarů.

Mnoho provozovatelů muselo totiž směrovat telefonické hovory z afrických zemí přes Evropu - což bylo ještě dědictví po kolonizačních vládcích.

Nový kabel spojí tyto země přímo a propojí Afriku s ostatním světem. Kabel leží v hloubce od 1000 do 8000 metrů pod mořskou hladinou a měl by vzdorovat špatnému počasí i vandalismu.

Prochází podél západního pobřeží Afriky a propojuje Kapské Město a Portugalsko přes 10 bodů v zemích včetně Angoly, Nigérie, Ghany a Senegalu.

Na východním pobřeží spojí nový systém přístav Durban v Jižní Africe s Indií a Malajsií, s nabíjecími body na Réunionu a Mauriciu. Celková délka kabelu je 28 000 km. Spojuje Portugalsko, Kanárské ostrovy, Senegal, Ghanu, Benin, Pobřeží slonoviny, Nigérii, Kamerun, Gabon, Angolu, JAR, Réunion, Mauricius, Indii a Malajsii. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video