Africkou úrodu devastuje agresivní larva, Zambie nasadila armádu

  • 43
Afričtí zemědělci se potýkají s ničivým nepřítelem. Úrodu jim ničí agresivní larva původem z Jižní Ameriky. Vědci varují, že v některých oblastech je postiženo až sedmdesát procent polí. Největší škody hlásí Zimbabwe a Zambie. Zničená úroda může vyústit až v potravinovou krizi v už tak chudém regionu.

V anglicky mluvících zemích se jim přezdívá „armyworms“, což lze volně přeložit jako armádní červy či larvy. Svou přezdívku si larvy motýlů z rodu Spodoptera exempta a Spodoptera frugiperda (Blýskavka kukuřičná) nevysloužily náhodou. Druhý druh dělá dlouhodobě starosti zemědělcům v Jižní Americe, kde se nezastaví před ničím. Nejvíce mu chutná v této oblasti světa tolik populární kukuřice.

Zákeřný motýl ničí úrodu rajčat v Africe. Pesticidy ho nezastaví

Nedávno se larvy objevily v Africe a jejich šíření se nedaří zastavit. Sílu nenápadných tvorů nejvíce pocítilo Zimbabwe. Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) uvádí, že zde škůdci napadli zemědělské plochy už v osmi provinciích. Některá pole přišla až o 70 procent sklizně.

„Larvy zasáhly v podstatě každé pole s kukuřicí, které využívá umělých závlah,“ sdělil serveru CNN vrchní entomolog zimbabwského ministerstva zemědělství Godfrey Chikwenhere. Dodal, že larvy Spodoptera frugiperda využívají toho, že po vylíhnutí žijí nejprve uvnitř napadených rostlin a farmáři je objeví až po zničení úrody.

Invazivní druh dokáže na jednom poli vyprodukovat až šest generací, přičemž jedna v průměru čítá asi 50 vajíček. Zimbabwská vláda mezi farmáři rozdává návody, jak se škůdců zbavit. Dodává také vhodné pesticidy. Vyhubení škůdců však bude otázkou měsíců.

Armáda proti larvám

Sousední Zambie přistoupila k mnohem radikálnějším opatřením. Škůdci napadli už sto tisíc hektarů zemědělské půdy. Vláda proto nad pole vyslala armádní letouny, které v napadených regionech rozprašují pesticidy.

Spodoptera exempta pochází původem z Afriky

Moses Mwale ze Zambijského zemědělského institutu tvrdí, že podobným náletům škůdců se nedá zabránit. „Můžeme proti nim bojovat až ve chvíli, kdy se rozšíří. Musíme také zajistit přísné kontroly na letištích, v rámci kterých se kontrolují dovážené zemědělské produkty,“ myslí si.

Škůdci se v posledních týdnech rozšířili také v Namibii a Malawi, kde vlády ohlásily zničení až dvou tisíc hektarů úrody kukuřice. Regionální koordinátor FAO Chimimba David Phiri varuje, že ničení úrody může zhoršit už tak neveselou potravinovou situaci v Africe. Jižní část světadílu se loni potýkala s neobvyklými suchy a mnozí lidé trpí nedostatkem jídla (více zde).

FAO kvůli situaci v Africe chystá na polovinu února krizové jednání v zimbabwské metropoli Harare, píše server BBC.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video