Afričtí sloni: dva samostatné druhy

Vědci našli genetické důkazy o tom, že afričtí sloni tvoří dva samostatné druhy. Dříve se mělo za to, že jde o podskupiny stejného druhu. Rozdíl mezi zvířaty, která se vzájemně nekříží, je podle badatelů asi poloviční jako odlišnost mezi slonem africkým a indickým. Přírodovědci podle zpravodajského serveru BBC doufají, že jejich objev pomůže zachránit sloní populaci na africkém kontinentě.

Odborníci ze Spojených států amerických a Keni analyzovali vzorky tkáně 195 volně žijících slonů z jedenácti afrických zemí. Při jejich zkoumání chtěli zjistit rozdíly mezi zvířaty žijícími v savaně a mezi těmi, která tráví většinu života v lese. Získaný materiál pak ještě porovnávali s údaji o slonu indickém.

Zvířata ze savan a lesů vypadají různě
Už léta biologové poukazovali na odlišné fyzické vzezření obou skupin afrických slonů. Lesní sloni jsou nižší než jejich kolegové ze savany. Mají menší a rovnější kly a méně jim odstávají uši. Rozdílná je i morfologie jejich lebky. Vědci srovnali variace DNA ve čtyřech jádrech genů. Genetické rozdíly obou skupin tvoří zhruba 58 procent odlišností mezi slonem africkým a indickým.

Sloni ze savan si jsou geneticky podobní
Badatelé také objevili, že je sloní populace ze savan na jihu, východě a severu střední Afriky geneticky téměř jednotná. Lesní zvířata ale naopak vykázala větší genetickou rozmanitost.

"Každé sloní společenství v savaně mělo geneticky blíže k jiné stepní populaci než ke slonům lesním, i když lesní populace byla v některých případech geograficky bližší," uvádí se ve zprávě publikované v odborném časopise Science.

Tlustokožci se příliš nemíchají
Podle vědců existují důvody, které slony od křížení odrazují. "Malý výskyt křížení genů mezi lesními a stepními slony dokonce i v oblastech, kde dochází ke vzájemnému kontaktu, nasvědčuje tomu, že hybridizace (křížení) se v přírodě vyskytuje jen vzácně a že ji snad minimalizuje způsob chování a psychologie slonů."

Dva druhy
Tyto objevy jsou prý jasným důkazem existence dvou samostatných druhů - afrického slona stepního (Loxodonta africana) a afrického slona lesního (Loxodonta cyclotis). Vědci se domnívají, že obě linie tlustokožců se od sebe oddělily během procesu evoluce, jehož délka se odhaduje na 2,6 milionu let.

Vědci varují: Sloni vymírají
Biologové upozorňují, že rychlý úbytek lesních i stepních slonů ve dvacátém století a pokračující ničení jejich přirozeného prostředí musí vést k zavedení takových opatření, která by vymírání slonů zastavila.

Přístupy k ochraně sloní populace se přitom v různých místech černého kontinentu liší. Například Keňa zvýšila sloní populaci tvrdým postupem proti obchodu se slonovinou. 

SLONI V AFRICE

Za posledních dvacet až třicet let připravilo pytláctví v Africe o život asi polovinu slonů. Před deseti lety zde žilo 600 tisíc tlustokožců, což bylo nejméně v historii. Některé africké země ale tvrdí, že na jejich území žije příliš mnoho slonů a snižují jejich stav.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video