Při silné detonaci poblíž indické ambasády v Kábulu zemřelo nejméně sedm lidí (8. 10. 2009)

Při silné detonaci poblíž indické ambasády v Kábulu zemřelo nejméně sedm lidí (8. 10. 2009) | foto: ČTK

Afghánským Kábulem otřásl silný výbuch, zemřelo nejméně sedmnáct lidí

  • 10
Bombu odpálil sebevražedný útočník nedaleko indické ambasády v centru afghánské metropole Kábulu. Exploze zabila nejméně 17 lidí a dalších 76 zranila. K útoku se přihlásil Taliban a uvedl, že šlo o cílený atentát na pracovníky velvyslanectví.

Podle agenturních zpráv byla výbušnina ukryta ve vozidle, jež odpálil sebevražedný útočník v blízkosti indického velvyslanectví a sídla ministerstva vnitra. Při útoku zemřelo sedmnáct lidí, dalších šestasedmdesát zraněných převezly záchranky do okolních nemocnic, informoval jeden z policistů.

"Většinu obětí tvoří civilisté, mezi zraněnými jsou i příslušníci afghánských bezpečnostních sil," sdělil mluvčí ministerstva vnitra Zamirí Bašary.

Kvůli detonaci se také zřítila budova obchodního centra, která stála poblíž velvyslanectví. Trosky a suť pokryly i okolní ulice, kde sídlí i afghánské ministerstvo vnitra.

Následky výbuchu poblíž indické ambasády v Kábulu (8.10.2009)

Následky výbuchu poblíž indické ambasády v Kábulu (8.10.2009)

"Zrovna jsem pracoval, když to bouchlo. Sklo v oknech se vysypalo a já se běžel schovat," řekl zaměstnanec jedné z blízkých budov.

Loni na ambasádu zaútočili talibanci, zemřelo 58 lidí

"Všichni pracovníci velvyslanectví jsou v bezpečí, pouze tři naše vojáky lehce zranily úlomky skla. Výbuch ale trochu poškodil budovu. Vše důkladně sledujeme," prohlásil mluvčí indického ministerstva zahraničí v Novém Dillí Višna Prakaš.

"Zatím je příliš brzy spekulovat nad tím, kdo za to může," dodal. Přesto panuje přesvědčení, že terčem útoku bylo právě indické zastupitelství. To posléze potvrdil i samotný Taliban.

Mluvčí Talibanu Zabiulláh Mudžáhid na webových stránkách oznámil, že za sebevražedný atentát je zodpovědné toto hnutí a že terčem bylo skutečně indické velvyslanectví. Upřesnil, že útočníkem byl Afghánec. Popřel tak náznaky afghánského ministerstva zahraničí, které nepřímo obvinilo ze zapojení do útoku Pákistán. To ovšem Islámábád jednoznačně odmítl.

Následky výbuchu nedaleko indické ambasády v Kábulu (8. 10. 2009)

Následky výbuchu nedaleko indické ambasády v Kábulu (8. 10. 2009)

Loni se u indické ambasády odehrál nejkrvavější útok za celých osm let trvání válečného konfliktu. Při atentátu talibanský sebevražedný útočník zabil osmapadesát lidí, včetně dvou indických diplomatů. Dalších 141 lidí utrpělo zranění.

Násilí v Afghánistánu stoupá, povstalci z radikálního islámského hnutí Taliban nově útočí i na přísně střežená a zabezpečená místa. Cílem útoků se tak stávají budovy afghánských úřadů a zahraniční vojenské síly.

Spojenecké jednotky v čele s USA v tomto roce zaznamenaly největší počet obětí. Oběťmi atentátů ale často bývají civilisté.

Americký prezident Barack Obama se v současné době rozhoduje, zda do země k posílení bezpečnosti vyšle dalších 40 tisíc vojáků. Nyní zde slouží 100 tisíc příslušníků armád západních států, dvě třetiny z nich jsou Američané.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video