Sarah Gulová v kábulské nemocnici. (Afghánistán, prosinec 2011)

Sarah Gulová v kábulské nemocnici. (Afghánistán, prosinec 2011) | foto: Profimedia.cz

Afghánské nevěstě trhali nehty a pálili ji železem. Vyvázli bez trestu

  • 19
Když bylo Sahar Gulové dvanáct let, její bratr ji prodal jako nevěstu. Nová rodina ji nutila k prostituci, a když odmítla, začalo utrpení, ze kterého sotva vyvázla živá. Ty, kdo ji týrali, soud nyní propustil. Afghánským parlamentem navíc možná projde úprava, která ženám znemožní domoct se práva.

Nová rodina Sahar trápila hlady, spoutávala ji, bila, pálila do ruda rozžhaveným železem a vytrhávala jí nehty. Mladičká nevěsta ke konci již nemohla ani chodit, z příbytku jejích tyranů ji před dvěma lety policie musela odvézt na trakaři. Policisty na místo dovedli sousedé, kteří slyšeli dívčin pláč a sténání. Za týrání Gulové byli tři členové rodiny jejího manžela - tchýně, tchán a švagrová - odsouzeni na 10 let. Odvolací soud ale původní rozsudek zrušil, protože údajně nebyl dostatek důkazů pro jejich odsouzení.

U nového soudu byli zřejmě přítomní jen zástupci obhajoby. Ti, kdo by mohli podat důkazy o vině tří obžalovaných, o novém slyšení vůbec nevěděli, řekla listu The Guardian Kimberley Motleyová, americká právnička v Kábulu, která minulý týden případ Gulové převzala. Sahar podle ní také nic nevěděla: "Žalobce (zástupce Gulové) se ke slyšení nedostavil nebo o něm také nevěděl. Myslím, že obhájce byl jediný, kdo byl v soudní místnosti."

Podezřelý proces následovalo podezřele rychlé propuštění příbuzných Gulové hned dva dny po procesu. Podle Motleyové je přitom nutná řada administrativních úkonů, mimo jiné je nutný i podpis žalobce. "Když zařizuji propuštění klienta, zabere mi to nejméně sedm pracovních dnů při plném nasazení. Ale neplatím," naráží Motleyová na pravděpodobný důvod neobvyklé rychlosti úřadů v případu Gulová. "Je to korupce v samém jádru soudnictví. Nevím, jak můžou obhájit, co se stalo té dívce," dodává právnička.

Sama Sahar se od svého vysvobození pomalu uzdravuje a má prý velké plány, chce se stál ředitelkou organizace na ochranu ženských práv. Zpráva o novém verdiktu soudu ji ale hluboce zasáhla. Podle Guardianu jí švagrová u soudu vyhrožovala, že až se dostane na svobodu, Gulová smrti neujde. 

Situace žen v Afghánistánu nevypadá v poslední době nijak příznivě. Parlament nepřijal zákon na ochranu žen s tím, že zákaz dětských a nucených sňatků je nemuslimský. Navíc snížil i povinné kvóty na zastoupení žen v samosprávných orgánech. 

Konzervativní poslanci nyní dokonce prosazují návrh, podle kterého by proti sobě u soudu nemohli svědčit příbuzní. Dětské nevěsty, sňatky z donucení, domácí násilí, obchod se ženami - to vše mají obvykle na svědomí právě příbuzní žen a dívek. Většina případů týrání či zneužívání žen by se tak k soudu vůbec nedostala a dotčené ženy by zůstaly zcela bez právní ochrany.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video