Šíitské ženy v Afghánistánu.

Šíitské ženy v Afghánistánu. | foto: Profimedia.cz

Afghánský prezident podepsal zákon, který v manželství povoluje znásilnění

  • 41
Afghánský prezident Hamíd Karzáí podepsal nové právo, které prakticky legalizuje znásilňování manželek a zabraňuje ženám opustit dům bez mužova povolení. Zákon je zatím neveřejný, britskému deníku The Times se ale podařilo získat kopii. Zákon se vztahuje na šíitskou minoritu, která tvoří asi 20 procent afghánské populace.

Ústava v Afghánistánu zaručuje tamním ženám stejná práva jako mužům, nicméně dovoluje šíitům uplatňovat vlastní pravidla. A právě ta nový zákon upravuje. Ženy podle něj nesmějí opustit dům bez povolení a mají povinnost poskytovat svému manželovi sexuální služby. Právo také legalizuje manželství u dětí.

"Když manžel není zrovna na cestách, tak má právo mít sexuální styk se svou ženou každou čtvrtou noc," citovaly část nového zákona The Times. Jedinou omluvou by mohla být ženina nemoc, kterou by soulož mohla zhoršit. Jinak musí na "mužovy sexuální touhy pozitivně odpovídat".

Co stanoví nový zákon

- Muži dosahují dospělosti v 15 letech, dívky v okamžiku, kdy dostanou první menstruaci.
- Jedno z opatření pamatuje také na právo žen na sex. Muži by podle něho neměli ženám styk upírat déle než 4 měsíce.

Dům může žena opustit bez manželova svolení pouze v případě, že bude potřebovat naléhavou lékařskou pomoc. Manželství s dívkami bude podle práva možné od okamžiku, kdy začnou menstruovat.

Zákon už schválily obě komory afghánského parlamentu a podepsal ho také prezident Hamíd Karzáí. Přesto zůstává oficiálně prakticky tajemstvím.

Ministr spravedlnosti deníku The Telegraph potvrdil schválení a podepsání práva. Podotkl, že bude zveřejněno až poté, co budou odstraněny "technické nedostatky".

Jedna z poslankyň afghánského parlamentu Šinkaí Zahíne Karochajlová uvedla, že schválení neprovázela prakticky žádná debata. "Chtěli, aby prošel téměř jako tajná úmluva. Bylo tam mnoho věcí, které jsme chtěli změnit. Ale oni o tom nechtěli diskutovat, protože Karzáí chce vyhovět šíitům před nadcházejícími volbami."

Postavení žen v afghánské společnosti se od pádu Talibanu v roce 2001 v mnohém zlepšilo. Miliony dívek začaly chodit do škol a ženy mohou pracovat a zastávají také funkce v parlamentu. Přesto jsou podle The Times práva žen v Afghánistánu utlačována více než jinde ve světě. Jejich práva jsou stále zdrojem napětí mezi konzervativními a liberálnějšími členy společnosti.

Jak se měnila pozice žen v Afghánistánu

V době vlády Talibanu (1996-2000)

- ženy nesměly opustit dům bez doprovodu mužského příbuzného
- dívky nesměly navštěvovat školu
- ženy nesměly chodit do práce (mimo domov)
- trest za nevěru bylo ukamenování

V současné době

- více než polovina studentů v oboru učitelství jsou ženy
- mnoho afghánských žen má svůj vlastní byznys
- v roce 2005 zastávaly ženy na lokálních úřadech 121 pozic z celkových 420
- 44 procent registrovaných voličů jsou ženy

Zdroj: The Times


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video