Karzáí prohlásil, že nová strategie se zaměřuje na správné problémy, včetně úplatkářství v jeho vládě.

Karzáí prohlásil, že nová strategie se zaměřuje na správné problémy, včetně úplatkářství v jeho vládě. | foto: Reuters

Afghánský prezident: Obamova strategie je lepší, než se čekalo

  • 9
Prezident Hamíd Karzáí plně souhlasí s novou strategií USA vůči Afghánistánu a Pákistánu. Včera ji představil americký prezident Barack Obama. Podle Karzáího je strategie lepší, než se očekávalo. Ocenil například úmysl USA zahájit jednání s členy Talibanu, kteří nejsou napojeni na Al-Kajdu.

"Je to přesně to, v co lidé v Afghánistánu doufali a oč jsme usilovali," prohlásil na tiskové konferenci Karzáí, podle kterého je dobré, že Spojené státy mají v úmyslu do plánu zapojit i Írán.

Představitelé Íránu před několika dny přijali pozvání USA na mezinárodní konferenci o Afghánistánu, která se uskuteční v poslední březnový den v Haagu. - přečtěte si Írán pojede na schůzku o Afghánistánu, kterou svolaly USA

Karzáí také přivítal, že Obamova administrativa chce zakročit proti útočištím povstalců v sousedním Pákistánu, odkud podnikají výpady proti mezinárodním i afghánským jednotkám.

Podle prezidenta Obamy i tam příslušníci teroristické sítě Al-Kajda připravují útoky proti Spojeným státům. Špatná bezpečnostní situace v pákistánském pohraničí je zdrojem napětí mezi Kábulem a Islámábádem.

čtěte: Obama ohlásil strategii pro Afghánistán

Pákistánský prezident Ásif Alí Zardárí dnes Obamovu zveřejněnou strategii označil jako "pozitivní změnu". Současně přivítal ekonomickou pomoc ze strany USA, od nichž jeho země bude během následujících pěti let dostávat 1,5 miliardy dolarů ročně. Jde podle něho o potvrzení pozice Islámábádu, že rozvoj je způsobem boje proti extremismu.

USA i Afghánistán na Pákistán naléhají, aby rázně zakročil proti povstalcům na svém území. Vláda to sice slíbila, nicméně mnoho afghánských i západních představitelů podezřívá členy pákistánské vojenské zpravodajské služby ISI, že poskytují Talibanu podporu.

Hlavní cíl nové americké strategie je zničit Al-Kajdu a zabránit tomu, aby Afghánistán ovládla ona nebo militantní hnutí Taliban. Spojené státy proto vyšlou do této středoasijské země čtyři tisíce vojenských instruktorů a stovky civilních poradců.

Obama se zaměří i na korupci v afghánské vládě

Karzáí současně podpořil záměr Spojených států navázat kontakt s těmi členy Talibanu, kteří se nehlásí k ideologii Al-Kajdy. "Je velmi důležité zahájit mírová jednání se těmi členy Talibanu, kteří nejsou napojeni na Al-Kajdu nebo teroristické sítě, jsou z této země a dodržují ústavu," uvedl afghánský prezident.

Jednání nicméně podle něho nebudou moci začít, dokud OSN nevymaže jména některých Afghánců ze seznamu teroristů, na který se, jak on tvrdí, dostala bezdůvodně.

Počet násilných útoků v Afghánistánu je v současnosti na nejvyšší úrovni od svržení vlády Talibanu na přelomu let 2001 a 2002. V zemi je přitom zhruba 65 tisíc zahraničních vojáků, z toho 38 tisíc amerických. Obama už minulý měsíc schválil vyslání dalších 17 tisíc amerických vojáků. Naléhá také na spojence v NATO, aby i oni své jednotky v této zemi posílili.

Obama v pátek také kritizoval korupci, která bují přímo uvnitř afghánské vlády. To komplikuje vztahy mezi Washingtonem a jeho partnery v Afghánistánu. Karzáí dnes prohlásil, že nová strategie se zaměřuje na správné problémy, a to včetně úplatkářství v jeho vládě.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video