Osli v Afghánistánu nosí těžké náklady běžně. Ten, kterého si pořídili němečtí vojáci, však nečekaně silně nošení břemen vzdoroval.

Osli v Afghánistánu nosí těžké náklady běžně. Ten, kterého si pořídili němečtí vojáci, však nečekaně silně nošení břemen vzdoroval. | foto: AP

Afghánský osel vzdoroval německým rozkazům, musel odejít do zálohy

  • 18
Němečtí vojáci v Afghánistánu si pořídili na přenášení těžkých nákladů oslíka a pojmenovali ho Hermann. Paličatý lichokopytník ale na německý befel odmítal slyšet a bundeswehr ho nakonec musel opět prodat.

Nepomáhal a nepomáhal. Německá armáda si pro své potřeby koupila v Afghánistánu osla. Měl přenášet těžké náklady, především munici a zbraně. Měl se brodit odvodňovacími příkopy. Ale nechtěl.

Němci jej koupili za sto dolarů na místním trhu a dali mu jméno, jež už samo o sobě z něj dělalo jejich rovnocenného kumpána: Hermann. Oslík měl však zřejmě jiné názory na boj s povstaleckými radikály. Očividně se rozhodl bojovat spíše na jejich straně. Což v provincii Kunduz, konkrétně v distriktu Char Darah, není nic zvláštního. Oblast patří v Afghánistánu k těm nejnebezpečnějším.

Osel musel odejít do zálohy

Vojákům stále vzdoroval a nic na světě jej nepohnulo k tomu, aby jim v boji pomáhal. Němci se rok snažili a teď nad ním, doufejme jen obrazně, zlomili hůl. "Odešel do zálohy," řekl listu Die Welt mluvčí armády s tím, že tomu napomohlo i pravidelné střídání posádky základny.

Ti, kteří se o oslíka starali, odešli a noví se rozhodli jej prodat. Záloha pro osly pak v praxi vypadá tak, že se Hermann vydal s muži v uniformách zpět na místní trh.

"Nevím, zda jsme na tom vydělali," řekl ještě mluvčí. I kdyby si vojáci oslíka ponechali, dlouhou kariéru by na základně stejně neudělal. Vicekancléř a ministr zahraniční Quido Westerwelle včera oznámil, že se německá armáda začne stahovat ze země pokud možno už v roce 2012.

Kunduz, Afghánistán


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video