Abbás Alizada kráčí v šlépějích legendárního Bruce Lee. | foto: Reuters

Afghánec dokonale ovládl umění Bruce Lee, nyní touží po Hollywoodu

  • 60
Legendární Bruce Lee má následovníka v zemi, kde by to čekal jen málokdo. Dvacetiletý Afghánec je věrnou kopií slavného bojovníka, skvěle zvládá bojová umění i vlastní propagaci. Na sociálních sítích se stal senzací a touží po kariéře v Hollywoodu. Se slávou však zakouší i závist okolí.

Když se člověk podívá na fotografie Abbáse Alizady, v hlavě mu okamžitě naskočí jméno Bruce Lee. Dvacetiletý Afghánec je jeho věrnou kopií, a to nejen vzezřením. Také on miluje bojová umění.

Prokletí rodu Lee

Kariéra Bruce Lee skončila nečekaně na sklonku července 1973, kdy mu bylo pouhých 33 let. Když ho začala bolet hlava, vzal si pilulku proti bolesti. Netušil však, že krvácí do mozku. Vlivem otoku mozku upadl do kómatu a zemřel.

Tragický osud potkal i jeho syna Brandona, který měl v Hollywoodu prorazit v komiksové adaptaci Vrána. Při natáčení však byl vážně postřelen z pistole, ve které se z neznámého důvodu nacházela ostrá munice. Brandon Lee po několika dnech zranění podlehl.

Když jako devítiletý kluk poprvé viděl film s Brucem Lee, měl o své budoucnosti jasno: stane se stejně uznávaným mistrem bojových umění. Nejprve sbíral inspiraci a nakoukal všechny snímky se svým idolem. Nejvíce se mu v té době líbil legendární film Drak přichází. Ve čtrnácti se rozhodl, že inspirace už načerpal dost a pokusí se vše převést do praxe.

Zprvu navštěvoval malou lokální tělocvičnu, ale jeho otec mu ji dlouho platit nemohl. Abbáse však z jeho cesty nemohlo nic svést. Nejméně čtyři hodiny denně proto trénoval ve sklepě a trpělivě nacvičoval všechny pohyby legendární akční hvězdy. „Bruce Lee je mojí největší inspirací. Všechno, co jsem se naučil, je z jeho filmů,“ svěřil se reportérů The Washington Post.

V osmnácti letech už měl u svých kamarádů pověst afghánského Bruce Lee. V lokálních turnajích dokonce získal dvě medaile v bojových uměních. Většina Afghánců se o něm dozvěděla, když začal na YouTube a Facebook umisťovat své fotografie a videa. Reakce byla neuvěřitelná. Abbás sbíral tisíce pozitivních hodnocení. Vycítil šanci a oznámil, že se přejmenovává na Bruce Hazaru.

Hrdý zástupce Hazárů

Jméno Bruce je pochopitelné, proč však zvolil příjmení Hazara? Abbás se totiž hrdě hlásí k etniku Hazárú. Hazárové jsou národ, který obývá převážné centrální část Afghánistánu a severozápadního Pákistánu. Vyznávají šiítský islám, kvůli čemuž se často stávají terčem Talibanu. Byli masakrováni, odsunuti na okraj společnosti a i v současnosti často žijí na hraně chudoby.

„V afghánské historii Hazárové vždy čelili tlaku a byli napadáni ostatními etnickými skupinami. Abbásovou motivaci je ukázat mladým Hazárům, že pokud je člověk motivovaný, může být respektován ve své zemi i v cizině. To je pro mladé Hazáry něco úplně nového,“ vysvětluje Abdul Naderí, který vede hazárskou mládežnickou organizaci.

Abbás Alizada kráčí v šlépějích legendárního Bruce Lee.
Abbás Alizada kráčí v šlépějích legendárního Bruce Lee.

Abbás však kvůli svému původu čelí i kritice, zejména ze strany Paštunů a Tádžiků. „Tohle je přesný příklad nacionalismu Hazárů. Máme tuny sportovních šampionů v Afghánistánu. Nikdy nezmíní Tádžiky nebo Paštuny. Když ale Hazár nemá za sebou žádné úspěchy a vše staví jen na své tváři, která je podobná nějaké čínské hvězdě, hrdě ho propagují na sociálních sítích. To by se mělo změnit,“ napsal jeden z kritiků Abbáse na jeho profil na Facebooku.

Abbás, neboli Bruce Hazara se proto rozhodl pro další změnu jména. Nyní si říká Afghánský Bruce Lee. Chce tím světu sdělit, že zastupuje celý Afghánistán bez ohledu na etnické neshody.

Velký sen o cestě do Hollywoodu

Ani to ho však neuchránilo. Před pár týdny mu začali lidé na Facebooku i přes telefon vyhrožovat smrtí. Vše zašlo až tak daleko, že ho musí chránit místní policie.

„Když jsem se stal slavným, lidé začali žárlit. Některé etnické skupiny pak také nemají Hazáry rády. Měly by ale vědět, že Hazárové jsou lidské bytosti a mají právo žít v této zemi,“ myslí si Abbás. Nyní tak musí jezdit v doprovodu policejních vozů a zakouší tak odvrácenou tvář slávy, podobně jako jeho vzor.

Bruce Lee, muž tvrdých kopů a jeden z nejzásadnějších lidí 20. století

I přes tyto obtíže si však vždy najde čas na setkání se svými fanoušky. Před pár týdny se osobně účastnil setkání s hazárskou mládeží. „Pochází z chudé rodiny, ale stejně je jako král, kterého zrovna korunovali. Je pro nás inspirací. Jsme pyšní nejen na to, že jsem Hazárové, ale i na to, že jsme Afghánci,“ připomíná jeden z Abbásových příznivců Zuhra Naderí.

Abbás však i přes lásku ke své vlasti míří výš. Jeho snem je velká herecká kariéra. Životní osudy afghánského mistra bojových umění už zaujaly televize v Číně i Japonsku. Na Twitteru ho sledují i Američané a Evropané. Abbás sní, že se mu jednou ozvou až z daleké Kalifornie a on bude moc následovat svůj vzor. „Chtěl bych se stát slavným hercem v Hollywoodu, abych tam mohl reprezentovat Afghánistán. Chci být jako Bruce Lee,“ říká zasněně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video