Jednotky ISAF v Afghánistánu.

Jednotky ISAF v Afghánistánu. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Afghánská policie a vojáci NATO zabavili tuny drog

  • 4
Afghánští policisté a vojáci mezinárodních sil ISAF zabavili rekordní množství drog. U města Farah na západě Afghánistánu objevila hlídka v automobilu 55 kilogramů opia. V provincii Zábul pak vojáci NATO s afghánskou policií zadrželi kamion, který převážel přes 9 tun hašiše.

Rekordní zásilku drog v kamionu zadrželi vojáci a policisté poblíž města Qalat při průjezdu kontrolním stanovištěm. Řidiče a další tři lidi z vozidla afghánská policie zatkla. Zabavené drogy budou po procesu zničeny.

"Pro budoucnost Afghánistánu je policie připravena vymýtit obchod s drogami. Jen jsme se chopili problému a uspějeme," uvedl v oficiální zprávě ISAF šéf místní policie Noor Mohammed Paktin. Afghánská policie podle něj zabavila od dubna už přes 13 tun narkotik.

Na západě Afghánistánu u města Farah zadržela americká hlídka spolu s afghánskými vojáky vůz, jehož řidič nechtěl zastavit u kontrolního stanoviště.

Místo rezervní pneumatiky byla podezřelá taška. Řidič v ní ukrýval 55 kilogramů opia. Bylo by z něj heroinu zhruba za 5,5 milionů dolarů.

"Afghánská armáda zvládla situaci opravdu dobře. Připravujeme a cvičíme afghánské vojáky právě na takové momenty, aby byli přesvědčeni, že dělají správnou věc," uvedl kapitán americké armády Mike Briski, který se v oblasti podílí na výcviku místních ozbrojených sil.

Produkce drog v Afghánistánu roste
Afghánistán je největším světovým vývozcem opia. Podle zprávy OSN se letos produkce máku a potažmo opia v Afghánistánu zvedla od 59 procent. Při rekordní úrodě získali drogoví šéfové v Afghánistánu neuvěřitelných 6100 tun opia, ze kterých lze vyrobit až 600 tun heroinu.

Podle OSN jsou do výroby drog a obchodu s nimi v Afghánistánu zapojeny skoro tři miliony lidí, což představuje 12,6 procenta celkové populace.

Sami Afghánci přitom problémy s opiem a heroinem nemají. Prakticky všechna produkce putuje přes černé drogové trhy a pak přes hranice do Evropy. Jinou otázkou je produkce hašiše, který ale neopouští hranice Afghánistánu. I přesto, že je hašiš nezákonný, jeho kouření je zcela běžné. Afghánci prakticky všechen spotřebují sami.

Produkce opia v Afghánistánu roste nepřetržitě od svržení Talibanu v roce 2001. Tomu se dařilo produkci drog potírat, když hrozil farmářům vězením.

Dnes ale protidrogoví experti tvrdí, že jsou povstalci Talibanu do obchodu s drogami přímo zapojeni, aby mohli financovat své útoky.

Jih země zmítají těžké boje
Těžké boje s povstalci v neklidných jižních částech Afghánistánu pokračují. Velení sil ISAF oznámilo, že ve třech středečních oddělených střetech v okrese Pandžáví bylo zabito nejméně 48 bojovníků Talibanu.

Mluvčí ISAF Luke Knittig potvrdil, že útoky povstalců byly namířeny na rekonstrukční týmy NATO, které se podílejí na obnově země.

Největší boje na jihu Afghánistánu zatím alianční síly zaznamenaly na přelomu srpna a září, kdy během rozsáhlé ofenzívy nazvané Medúza zabily přes 500 povstalců. - více zde

, natoaktual.cz

Nejlepší videa na Revue