Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Afghánská dětská nevěsta uprchla tyranovi, v úkrytu se bojí kruté msty

  • 238
Afghánka Sonia utekla ve svých čtrnácti letech z domova, aby unikla vynucenému sňatku s bojovníkem Talibanu, jehož rodina proslula násilím na ženách. Čtyři roky se skrývá v Kábulu a bojí se, že ji dostihne hněv její nebo snoubencovy rodiny.

Sonia ukradla z matčiny skříně peníze a utekla z domu. Byla rozrušená a až na ulici zjistila, že si nazula každou botu jinou. Vrátit se nešlo, bylo by to příliš nebezpečné. Zahalená do burky a s očima plnýma slz utíkala před vynuceným sňatkem.

"Všechno, co jsem měla, bylo 500 afghání (180 korun)," líčila Sonia reportérovi The Times čtyři roky starou historku. "Byl to strašný pocit, protože jsem netušila, jestli přežiju," dodala Sonia s tím, že se ani nestačila rozloučit se sestrou.

Nepozorovaně se ploužila bočními uličkami Džalalabádu vstříc nejisté budoucnosti. Byla poprvé sama venku a hned okusila tvrdá pravidla tradiční afghánské patriarchální společnosti. Řidič autobusu ji odmítl vzít s tím, že je bez doprovodu.

Sonia se obává pomstychtivých příbuzných

"Řekla jsem mu, že mi v Kábulu zemřel bratr, tak mě nechal nastoupit," vzpomínala Sonia. V Kábulu pak potkala stařenku, která ji zavedla do tajného útulku pro ženy, které zpřetrhaly otěže týrání a rozhodly se pro útěk z rodiny.

Práva žen v Afghánistánu

I když se Afghánistán snaží o nové zákony, které by měly pomoci dívkám na útěku, více než polovina uvězněných afghánských žen podle zprávy OSN v žalářích pyká za morální zločiny. Většinou prostě utekly z domova, což se v Afghánistánu považuje za urážku rodiny, ale v právu nemá podobné věznění žádnou oporu. Podle zprávy OSN se společnost k ženám stále chová jako k dobytku a zneužívání a sexuální obtěžování hrozí příslušnicím něžného pohlaví často i na policejních stanicích.

Zdroj: The Times

Za čtyři roky se ven vydala jen dvakrát. Za zdmi úkrytu na ni totiž mohou číhat pomstychtiví příbuzní nebo snoubencova rodina, která prahne po revanši za potupu. "Určitě by mě zabili," obává se dívka. "Přichystali by mi opravdu strašlivou smrt," věští.

Sonia se podle britského listu The Times ocitla mezi bezpočtem Afghánek, které porušily patriarchální zvyky a zůstaly uvězněné mezi tlakem rodiny, povstalců z Talibanu a zákony. Všechny strany přitom teď jsou proti ní a smrt jí vážně hrozí.

Smutný Soniin příběh začal už ve čtyřech letech, kdy jí zemřel otec a nechal o osudu dívky rozhodovat její starší bratry a strýce. Ti Soniu v deseti letech zasnoubili s mužem středních let. "V té době jsem o svém snoubenci nevěděla nic," vyprávěla dívka. Brzy vyšlo najevo, že patří k Talibanu.

Dívka se měla provdat do rodiny tyrana

Pár měsíců po zásnubách její snoubenec zmizel a bratři jí řekli, že ho zatkli a poslali do věznice na Guantánamu. Soniino soužení tím ale neskončilo. Brzy se u dveří jejího domova objevil další nápadník - bratr zesnulého Talibance.

"Řekl, že si ho musím vzít a žít s ním v jeho domě," vzpomínala Afghánka. Zároveň se dověděla, že jeho rodina nechvalně proslula tím, že v domě tloukla všechny ženy. "Jednu z manželek zbili tak ošklivě, že málem zemřela," líčila dívka.

Tehdy se jí do hlavy vloudily první myšlenky na útěk. "Mnohokrát jsem se matce svěřila, že uteču, ale říkala mi, ať to nedělám, protože mě bratři zabijí," vyprávěla dívka. Sonia ale už byla rozhodnutá.

Sestřenici vylákali zpátky a ukamenovali ji

Nyní žije pod falešným jménem v Kábulu, cítí se osamělá a nedávno se pokusila přes prostředníky kontaktovat svoji rodinu. Dověděla se, že její desetiletou sestru zasnoubili s mužem, kterého si původně měla vzít ona.

"Cítila jsem se provinilá," říká Sonia. "Cítila jsem, že můj útěk byla chyba a měla bych teď být na místě sestry, aby ji nepotkal takový osud. Přála jsem si, abych tam mohla být místo ní," litovala Sonia. Zároveň ale má pořád na paměti příběh své sestřenice.

Ta utekla před týráním do Pákistánu, ale rodiče ji přesvědčili, aby se vrátila. "Slíbili, že jí neublíží, ale pak ji odvezli do provincie Laghman a v horách ji ukamenovali," vyprávěla Sonia, která doufá, že se nebude muset navždy skrývat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video