Afghánistán udeřil na pěstitele opia

  • 8
Afghánská vláda do omrzení opakuje, že zakročí proti obchodu s opiem. A aby svět věřil, vtrhly na největší trh s drogami stovky vojáků. V chatrných obchůdcích armáda zabavila přes šest tun opia. Tento postup obchodníky v Ghani Chilu, kteří už léta posedávají na prašných dvorcích, upíjeli čaj a čekají na zákazníky, šokoval. Vojáci prý vypadali jako loupeživá banda. Obchodníkům strhávali hodinky a brali peníze i zařízení krámů.

"Nešlo jim o likvidaci našeho opia. Vzali ho, aby ho mohli prodat. Byli to obyčejní zloději," rozhořčuje se obchodník Džávid Chán. "Podívejte! Vzali mi hodinky rovnou z ruky. Nařídili nám, abychom si sedli a potom všechno vzali," přidává se Muhammad Nabí.

On i další obyvatelé obce, ležící v okrese Šinvar asi šedesát kilometrů východně od Dželálábádu, se proti podobným nájezdům chtějí bránit se zbraní v ruce.

"Jsme připraveni prolít za to i krev," říká Chán. U vstupu do vesnice, kde je dosud protidrogový transparent z éry Talibů, byl umístěn raketomet. Místní, z nichž skončilo padesát lidí za mřížemi, varovali, že jsou připraveni bojovat s vládou, pokud se jejich starším nepodaří záležitost urovnat. 

Čeká se na výrok rady starších
Rada starších, s turbany na hlavách, rokuje v bíle omítnuté budově. Venku se jejich tělesní strážci rozmachují kalašnikovy a raketomety a spílají šéfovi tamní provincie.
Vesničané guvernéra obviňují, že do obce vyslal svoje muže jen proto, že většina místních usedlíků jsou stoupenci jiného velitele.

Tamní obchodníci navíc nekompromisně tvrdí, že živnost prodavačů drog nezmění.
"Nemáme nic, čím bychom nakrmili naše děti," říká jeden. "Kdo zaplatí naše účty? Tato vláda?" ptá se druhý. "Nemůže ani nastolit zákon a pořádek. Bezpečnost neexistuje. Není tu nic kromě opia," dodává.

A Gul Ahmad Šáh upřesňuje: "Když nám dají silnice, školy, nemocnice a něco, co nám umožní si vydělat, zastavíme prodávání opia," říká s poukazem na špatný stav hospodářství.

Vládě nedůvěřujeme, tvrdí vesničané
I podle Džávida Chána není vláda důvěryhodná. Málokdo totiž podle něj věří, že bude zabavené opium zlikvidováno. "Pokud chtějí to opium zničit, pak ať ho přivezou sem a spálí ho přímo před našima očima. Pak budeme hovořit o dalším kroku," dodává obchodník.

Místní příliš nevěří ani slibům prozatimního kabinetu, který chce zemědělcům za zničení úrody dát peníze. Vláda totiž nabízí 350 dolarů za akr, zatímco mákem se dá vydělat přes dva tisíce dolarů za akr.

Program OSN pro kontrolu drog UNDCP odhaduje, že zastavení produkce máku v Afghánistánu potrvá deset let.

Obchod s opiem se zvedl na nohy po pádu Talibanu

Podle Mezinárodního programu OSN pro kontrolu drog vyprodukuje letos Afghánistán až 2700 tun máku. Z oblasti v Ghani Chilu proudí opium především do pákistánského pohraničí a do Střední Asie. Obchodníci prodávají zboží i do Turecka a Íránu. Ještě před dvěma roky rolníci vypěstovali 4000 tun opia, což byla největší úroda na světě. Kilogram stál 25 dolarů. Po zákazu Talibanu se cena drogy vyšplhala na 800 dolarů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video