Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Afghánská armáda krvácí rychleji než dříve, západní strategie selhává

  19:37
Oficiální statistiky jsou už dva roky tajné, počet zabitých afghánských vojáků však vytrvale stoupá. Tálibán jich podle listu The New York Times jen během uplynulého týdne zabil čtyři sta. Mladí Afghánci tuší, že služba ve vládních jednotkách je příliš riskantní, a proto se do ní nehrnou.
Cvičení afghánské armády nedaleko Kábulu (17. října 2017)

Cvičení afghánské armády nedaleko Kábulu (17. října 2017) | foto: Reuters

„Jsou týdny, kde sem nepřijde ani jeden rekrut. Lidé do armády nechtějí, protože počet obětí je příliš vysoký,“ cituje americký list Abdula Kudúse, který vede náborové centrum afghánské armády v jižní provincii Hílmand. Podle Kudúse je hledání zájemců o službu v armádě těžší než kdy jindy.

Jen během uplynulého týdne přišly afghánské bezpečnostní složky podle zdrojů The New York Times o 400 lidí. Když v roce 2016 povstalci zabili denně v průměru 22 příslušníků bezpečnostních složek, rozhodli afghánští a američtí velitelé, že výši ztrát budou pro příště tajit. 

Oficiální čísla tak zůstávají tajná, podle The New York Times však vláda v Kábulu v posledních měsících přišla denně v průměru o třicet až čtyřicet mužů. Pro Západ, pro nějž je vybudování bojeschopné afghánské armády podmínkou stažení jednotek, to znamená další důvod k frustraci.

„Ocitli jsme se ve slepé uličce a nemáme žádnou strategii, jak z toho ven. Musíme dál budovat afghánské bezpečnostní složky, což je bohužel běh na dlouhou trať, a usilovat o politické řešení. Nejsem ale příliš velký optimista,“ řekl portálu iDNES.cz americký diplomat a odborník na bezpečnostní problematiku Alexander Vershbow (celý rozhovor čtěte zde). 

Mír v nedohlednu

Afghánští generálové počítají rekordní ztráty v době, kdy je bezpečnostní situace v zemi čím dál horší. Sedmnáct let po americké invazi do země a tři a půl roku po ukončení alianční bojové operace je mír v nedohlednu. Tálibán v této opotřebovávací válce přebírá kontrolu nad čím dál větším územím.

Projevem jeho rostoucího sebevědomí byla například letní ofenziva, během níž povstalci nakrátko obsadili čtvrtmilionové město Ghazní. Vládním silám zde podobně jako na jiných místech musely přispěchat na pomoc americké speciální jednotky a letectvo (více zde: Tálibán dobývá „afghánský klenot“, boje zuří dvě hodiny od Kábulu).

13. srpna 2018

Američtí představitelé letos v létě začali poprvé přímo jednat s Tálibánem, vidina míru se však zatím příliš nepřiblížila. „Tálibán nechce mír, protože si myslí, že může v této válce zvítězit. A pokud to půjde tak jako dosud, tak skutečně vyhrají,“ řekl reportérům The New York Times guvernér provincie Baghlán Abdul Hai Nimátí.

Nimátí z vlastní zkušenosti ví, proč má Tálibán navrch. V 80. letech se jako mudžahedín postavil se zbraní v ruce sovětské armádě. „Tálibán se těší všem výhodám guerillové války, kterým jsme se těšili tenkrát my. Mohou zaútočit kdekoliv a my se musíme bránit všude,“ dodává guvernér provincie, kde Tálibán během posledního měsíce zabil asi sto vládních vojáků a policistů. 

Raději za prací do Turecka

Afghánskou národní armádu kromě vysokého počtu obětí a neschopnosti nabírat nové lidi trápí i rozsáhlé dezerce. Podle čísel z počátku minulého roku ztrácela každý měsíc 2,9 procenta mužů. To by znamenalo, že by ročně musela nahradit více než třetinu početního stavu.

Odejít se ctí. Česko truchlí za vojáky, ale smysl afghánské mise neřeší

Dříve kvůli vysoké nezaměstnanosti v civilním sektoru a dobrým platům v armádě dokázala ročně nabrat i více než sto tisíc mužů, dnes už to však neplatí. Armáda, policie a speciální jednotky měly podle oficiálních údajů z letošního dubna asi 314 tisíc členů. To je o 38 tisíc méně než požadovaný počet.

„Kvůli rostoucímu nebezpečí a čím dál vyššímu počtu obětí se lidé moc nehlásí. Většina mladých lidí radši jede hledat práci do Turecka,“ řekl americkým novinářům Mudžtaba Chán Sadat, velitel náborového střediska v provincii Badachšán.

Co čeká Čechy v Herátu

Vybudování soběstačné afghánské armády a policie se stalo hlavním cílem západní strategie po roce 2014, kdy v zemi pod Hindúkušem skončila bojová mise Severoatlantické aliance. Podílejí se na tom i čeští vojáci. V Kábulu cvičí piloty vrtulníků a v nejbližší době zamíří do provincie Herát, kde budou cvičit afghánské zvláštní jednotky.

Západoafghánská provincie, jejíž reálie může český čtenář znát z romána Khaleda Hosseiniho Tisíce planoucích sluncí, není považována za baštu Tálibánu. Ale i zde islamisté čas od času zaútočí. Počátkem září například napadli policejní stanoviště v okresu Obe a zabili devět policistů.

Podle agentury Reuters největším problémem aghánské armády zůstává především špatná organizace. „Jen tak se ničeho nezaleknou, v boji jsou dobří, jsou to skvělí střelci,“ chválí Afghánce americký kapitán Joe Fontana, jehož muži začali v létě cvičit afghánské vojáky v provincii Wardak. „Ale všechno závisí na logistice a velení mise,“ říká.

23. srpna 2018

Američtí poradci poukazují například na nedostatky v zajišťování dodávek munice a fakt, že afghánští vojáci jsou často líní udržovat výzbroj v dobrém stavu. „V každém kandaku (prapor afghánské armády – pozn. red.) nehledě na jeho umístění se setkáváme s velkými problémy kolem údržby,“ řekl v polovině srpna Reuters seržant Tim Bolyard.

Bolyard už není mezi živými a jeho příběh poukazuje na největší nebezpečí, kterému západní instruktoři čelí. Dvaačtyřicetiletého majora počátkem září zastřelil v provincii Lógar útočník v uniformě aghánského policisty. Při takzvaných insider útocích za posledních jedenáct let zahynulo 157 vojáků NATO a více než pět set příslušníků afghánských bezpečnostních složek.

7. března 2018

Nejvíce útoků bylo zaznamenáno v roce 2012, od té doby se jejich počet podařilo srazit o 80 procent. Podle studie vypracované na vojenské akademii West Point čtvrtinu těchto útoků spáchají členové Tálibánu a 14 procent vojáci, které Tálibán dokáže dostat na svoji stranu. Motivy jsou hlavně osobní, často je to pomsta za urážky, neúctu k náboženskému přesvědčení či místním obyčejům, píše list The Wall Street Journal.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...