Manželům se v zajetí Talibanu narodily tři děti, po pěti letech jsou volní

  • 114
Po pěti letech v zajetí se dostala na svobodu Američanka Caitlan Colemanová a její kanadský manžel Joshua Boyle, kteří byli uneseni během cestování po Afghánistánu. Podle USA se na osvobození rodiny ze spárů klanu Hakkání významně podílel Pákistán.

Unesenou rodinu ve čtvrtek osvobodily na základě amerických informací pákistánské bezpečnostní složky nedaleko města Kohat na severozápadě Pákistánu.  Únosci rodinu přepravovali v kufru auta. Jeden z nich podle Boylea během přestřelce s pákistánskými vojáky začal křičet: „Zabijte rukojmí.“ Unesená rodina vyvázla bez újmy, pouze Boylea zasáhla do nohy střepina.

Pákistánská armáda uvedla, že americké zpravodajské služby se snažily rukojmí vystopovat a 11. října zjistily, že rodina překročila hranice z Afghánistánu do Pákistánu. „Všichni rukojmí jsou v pořádku a čeká je přesun do jejich země původu,“ uvádí prohlášení.

„Spolupráce pákistánské vlády je znamením, že ctí přání Spojených států, aby se Islámábád více zasazoval o bezpečnost v regionu,“ ocenil operaci americký prezident Donald Trump. Spojené státy v minulosti Pákistán opakovaně obvinily z toho, že poskytuje útočiště ozbrojencům, s nimiž Američané bojují na afghánském území.

Osvobození rodiny proto ocenil i Pentagon. „Toto je velmi pozitivní moment, pákistánská armáda si vedla dobře,“ řekl novinářům ministr obrany James Mattis. „Chceme s Pákistánem v budoucnu společně bojovat proti terorismu včetně únosů,“ řekl. Podrobnosti o záchranné operaci ale zveřejnit odmítl.

K propuštění vedla dlouhá cesta

Manželé byli uneseni v roce 2012 nedaleko Kábulu skupinou Hakkání, která je známá svou spoluprací s teroristickým hnutím Taliban. Podle agentury AP byla Colemanová v době únosu těhotná a v zajetí se jí narodily další dvě děti.

Pár se v létě 2012 vydal na cestu do Ruska, odkud pokračoval dál do Kazachstánu, Tádžikistánu, Kyrgyzstánu a poté do Afghánistánu. Naposledy se manželé ozvali 8. října 2012 z internetové kavárny v oblasti, kterou sama Colemanová popsala jako nebezpečnou.

Následujícího roku se pár objevil ve dvou videích americké vlády, která žádala Taliban o jejich propuštění. Rodiče unesené ženy Jim a Lyn Colemanovi v  rozhovoru pro server Circa News v červenci 2016 řekli, že od své dcery dostali v listopadu 2015 dopis. Psala v něm, že v zajetí porodila své druhé dítě. Jestli rodiče věděli také o narození třetího dítěte není jasné. „Modlím se, abych se od vás dozvěděla, jak se všichni máte,“ psala jim Colemanová.

Během rozhovoru Jim Coleman žádal velitele Talibanu, aby pár nechali odejít domů. „Jako člověk, otec a dědeček vás prosím, abyste ukázali milosrdenství a propustili mou dceru, jejího manžela a naše krásná vnoučata,“ říkal Coleman. „Prosím dejte jim šanci pokračovat v životě s námi a přineste pokoj jejich rodinám,“ dodal. 

Trump chce po Pákistánu větší nasazení v boji s terorismem

Američané skupinu Hakkání považují za teroristickou organizaci a na její vůdce útočí pomocí dronů. Skupina funguje také jako zločinecká síť. Na rozdíl od tzv. Islámského státu ale zajatce obvykle nepopravuje a snaží se získat výkupné.

Máme černé jestřáby, radují se Afghánci. USA dodají impozantní flotilu

Trump nedávno požádal Pákistán, aby se snažil udělat víc v boji proti militantním skupinám, které využívají zemi jako svoji domácí základnu.

„Nemůžeme už mlčet o tom, že Pákistán je bezpečným útočištěm pro teroristické organizace, Taliban a další skupiny, které ohrožují tento region a jeho okolí,“ uvedl Trump v nedávném vystoupení, ve kterém oznámil svou afghánskou politiku.

„Zaplatili jsme Pákistánu miliardy a miliardy dolarů ve chvíli, kdy poskytují útočiště teroristům, se kterými bojujeme. To se ale bude muset změnit, a změní se to okamžitě,“ pronesl Trump ostré varování.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue