Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z Německa. (15. prosince 2016) | foto: Reuters

Dáme se k Talibanu, hudrovali Afghánci deportovaní z Německa do Kábulu

  • 174
Skupina 34 afghánských běženců se ve čtvrtek vrátila do své domovské země poté, co byli deportováni z Německa. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní představitele. Většina migrantů po příletu vyjadřovala své rozčarování, někteří dokonce tvrdili, že by se mohli dát k Talibanu.

Vyhoštění neúspěšných žadatelů o azyl umožnila nedávná afghánsko-německá dohoda, jejímž cílem je omezit obrovský příliv migrantů do Německa. Letadlo s deportovanými Afghánci přistálo ve čtvrtek v Kábulu kolem 5:00 místního času (1:30 SEČ), sdělil šéf policie na kábulském letišti.

Všichni ve skupině byli mladí muži bez rodin. Podle německých úřadů se třetina z nich dopustila trestných činů. Mnozí z migrantů si stěžovali, že byli vráceni. Poukazovali na to, že v Německu žili a pracovali řadu let a nyní jsou zpět ve vlasti bez naděje najít zaměstnání.

„Nemám z toho radost, tady je všechno jiné,“ řekl třiadvacetiletý Sidik Kučai ze severní provincie Baghlán, který strávil v Německu sedm let. „Měl jsem dobrou práci v restauraci v Kolíně nad Rýnem. Tady v Afghánistánu není práce ani bezpečno,“ dodal.

Pozvání na piknik

Německé úřady vpustily loni do země 890 000 migrantů. Nyní se snaží uspíšit proces udělování azylu pro žadatele, kteří mají velkou naději ho získat, především pro uprchlíky před občanskou válkou v Sýrii. Proto Němci urychlili proces vyhošťování kandidátů, kteří naopak mají jen mizivou šanci, že azyl dostanou. Jde například o lidi, kteří utekli z ekonomických důvodů z chudých zemí Balkánu.

Afghánci se ocitli kdesi uprostřed, když některé části země byly prohlášeny za bezpečné, a jiné nikoli. Německé úřady jich doposud určily k deportaci jen málo, více Afghánců se dobrovolně nechalo přesvědčit k návratu výměnou za finanční podporu.

Čtyřiadvacetiletý Muhammad Chán si po přistání na letišti v Kábulu stěžoval na chování německé policie. „Před dvěma dny přišli ke mně domů dva policisté a pozvali mě na piknik. Následující den jsem byl převezen na letiště ve Frankfurtu,“ vypověděl. Chán uvedl, že ho cesta do Evropy vyšla na 10 000 eur a v Německu žil téměř šest roků. „Pokud tady nenajdu práci, připojím se k Talibanu,“ prohlásil Chán.

Mluvčí ministerstva pro repatriace Háfiz Ahmad Mejachíl vyhoštění bránil a zdůraznil, že byla provedena na základě oficiální dohody a v souladu se zákony. „Afghánská vláda má povinnost poskytnout přístřeší a lepší život svým občanům,“ řekl. Varoval ale současně, že dokud bude v Afghánistánu panovat nestabilní situace, musejí se evropské země připravit na další vlnu migrantů.

„Máme letos 92 000 vnitřních uprchlíků, kteří utekli před boji v zemi,“ připomněl.

Ve skupině navrátilců bylo jen málo šťastných tváří. Jedním z těch, kteří se těšili z návratu do vlasti, byl dvaadvacetiletý Matiulláh Azízí z Kábulu. Po sedmi letech strávených ve Frankfurtu nad Mohanem řekl, že je rád, že je doma. „Miluji Afghánistán, je to moje země,“ prohlásil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video