Afghánistán nemá vůdce, premiér se spletl

  • 2
Afghánistán je stále bez vůdce. Prozatímní premiér Karzáí odvolal, že se stal prezidentem. Špatně si totiž vyložil potlesk účastníků Velké džirgy. Na shromáždění zástupců všech kmenů a uskupení panuje zmatek. Karzáí, jehož ministr vnitra nabídl demisi, však může stále uspět díky podpoře exkrále Muhammada Záhira Šáha. Džirga, která má zvolit přechodnou vládu, se sešla po dni odkladu kvůli organizačním potížím.

Afghánský prozatímní premiér Hamíd Karzáí se zmýlil, když ohlásil, že jej Velká džirga zvolila prezidentem. "Situace byla pro nás nepřehledná. Karzáí si myslel, že potlesk účastníků znamenal, že pro něho hlasují. Později zjistil, že šlo o omyl," přiznal mluvčí premiéra Júsuf Núristání.

Karzáího mluvčí upřesnil, že Velká džirga bude o prezidentovi hlasovat ve středu.

Exkrál Muhammad Záhir Šáh na žádnou funkci nekandiduje. Za jediného kandidáta na prezidenta ale navrhl právě Karzáího. "Mým jediným přáním je přinést této zemi mír, národní jednotu, usmíření, vrátit národu mír a svébytnost," sdělil bývalý monarcha.

Jmenování mohla zpochybnit i džirga
Jmenování Karzáího mohlo zpochybnit také další jednání džirgy. "Situace se může obrátit. Tak to na Velké džirze chodí," uvedl Muhammad Ismaíl Kasimjar, předseda komise pověřené svoláním Velké džirgy.

Uvedl, že Karzáí byl potvrzen ve funkci adekvátním způsobem. "Na návrh bývalého krále, aby se hlavou státu stal Karzáí, reagovalo obecenstvo potleskem, a tedy jeho přijetí potvrdilo," tvrdil Kasimjar.

Předseda ovšem nedokázal upřesnit, zda Velká džirga při výběru prezidenta vůbec hlasuje, nebo jestli platí, že kandidáty schvaluje ovacemi. Naléhajícím novinářům odmítl odpovědět, zda Karzáí je prezidentem a zároveň předsedou nové přechodné vlády.

'NABĚHL' SI I EXPREZIDENT

* Bývalý prezident Burhánuddín Rabbání, který se kandidatury vzdal, vyjádřil naději, že "prezident" Karzáí bude při výběru členů vlády přihlížet jeho radám. Z toho plyne, že šéfem exekutivy bude zřejmě sám prezident, případně že Karzáí bude prezidentem i premiérem.

Na otázku, zda Karzáí je opět také šéfem nové přechodné vlády, nedokázal odpovědět ani mluvčí afghánského ministerstva zahraničí Umar Samad.

"Čeká se na vyjasnění. Nejsem schopen odpovědět přesně a jednoznačně," řekl mluvčí.

Afghánistán se dočkal prezidenta
"Skončilo to. Shromáždění mě zvolilo prezidentem," reagoval Karzáí na dotaz agentury Reuters, jak se cítí, když jej bývalý král Muhammad Záhir Šáh podpořil. Karzáí navrhl udělit mu titul "otec národa" a pověřit jej v souvislosti s vytvářením parlamentu řadou čestných funkcí, což bylo přijato potleskem.

Nově zvolený prezident má společně s novou prozatímní vládou připravit osnovu nové ústavy a volby do parlamentu. Druhý přechodný kabinet s mandátem na 18 měsíců - tedy do plánovaných parlamentních voleb - má vybrat Velká džirga. Mandát první vlády v zemi od pádu hnutí Taliban skončil se zasedáním džirgy.

Podezřele rychlá volba
Nebylo jasné, kdy byl Karzáí zvolen. V první den zasedání více než 1500 delegátů se o kandidátovi na prezidenta nevedly žádné debaty či konzultace a nebylo patrno, že se hlasuje.

MONARCHISTÉ PROTI VLÁDĚ

* Začátek zasedání Velké džirgy v Kábulu poznamenalo napětí mezi stoupenci exkrále Muhammada Záhira Šáha a přívrženci šéfa prozatímní vlády Hamída Karzáího. Oba lídři však přijeli na jednání společně.
* Monarchisté tvrdí, že většina Afghánců si po desítkách let utrpení občanské války přeje návrat monarchie.
* Další delegáti považují zase království za zastaralé.

Mnoho účastníků, kteří opouštěli velký německý pivní stan, v němž džirga zasedá, si stěžovalo, že o volbě Karzaího se nediskutovalo ani nehlasovalo.

Ozvaly se také hlasy, že výběr hlavy státu byl již proveden politickými špičkami dávno před sjezdem delegátů Velké džirgy, kterým tak byla upřena možnost si svobodně vybrat.

"To není demokracie. Pouze se to schválilo. Všechno už rozhodli ti mocní," postěžovala si ministryně přechodné vlády pro záležitosti žen Sima Samarová.

Ministr vnitra nabídl demisi
Politická vyjednávání Velké džirgy přinesla záhy po začátku první výsledek. Afghánský ministr vnitra Júnus Kanúní nabídl demisi. "Chci získat důvěru lidu a zajistit národní jednotu. Chtěl bych rezignovat a navrhnout premiérovi, aby jmenoval kohokoli, kdo je pro tuto práci dobrý," prohlásil.

Kanúní byl blízkým spolupracovníkem zavražděného tádžického generála Ahmada Šáha Masúda a vedl delegaci Severní aliance, bojující proti svrženému hnutí Taliban, při prosincových jednáních o přechodné vládě v Bonnu. Silné zastoupení Severní aliance v prozatímní vládě vyvolává kritiku u ostatních politických a etnických uskupení v zemi.

AFGHÁNISTÁN

Velká džirga napíše osud Afghánistánu

Kábul vítá svého krále

Afghánská vláda už má nepřátele

předchozí vývoj

Shromáždění má přinést klid a mír
Shromáždění všech afghánských kmenů a uskupení má zvolit nového šéfa státu. Kandidatury se vzdal bývalý prezident a vůdce Severního spojenectví Burhánuddín Rabbání. Exkrál už v pondělí oznámil, že nebude kandidovat, a podpořil Karzáího. Také kvůli jednání o politické roli krále se start džirgy opozdil.

"Chtěl bych vás přivítat na této historické Velké džirze," zahájil zasedání vedoucí organizační komise Ismáíl Kasemjar. "Tato schůzka Velké džirgy je výrazem národní jednoty, míru a usmíření," uvedl. Účastníci pak recitovali verše z koránu.

USA očekávají, že shromáždění přinese zemi klid a mír. Mnozí exkrálovi paštunští stoupenci soudí, že Záhir Šáh se rozhodl nekandidovat na šéfa státu pod tlakem Washingtonu. Zvláštní představitel OSN v Afghánistánu Lachdar Brahímí je potěšen, že se Velká džirga nakonec sešla.

"Mám ale trochu obavy, co se stane," prohlásil Brahímí.

Afghánci si čtou noviny referující o nadcházejícím shromáždění Velké džirgy. Kmenová rada starších pod vedením bývalého afghánského krále má v Kábulu zvolit přechodnou vládu. (10. června 2002)

Afghánský exkrál Muhammad Záhir Šáh (vpravo) a šéf prozatímní vlády Hamíd Karzáí rozprávějí po tiskové konferenci během zasedání Velké džirgy, shromáždění všech afghánských kmenů a uskupení, které určí další osud Afghánistánu. (11. června 2002)

Návštěvníci jedné z kábulských restaurací sledují v televizi zasedání Velké džirgy, shromáždění zástupců všech afghánských kmenů a uskupení, které zvolilo prezidentem prozatímního premiéra Hamída Karzáího. (11. června 2002)

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video