Afghánistán je zkouškou NATO

Afghánistán, Irák a budoucnost transatlantických vztahů jsou v centru zájmu účastníků mnichovské konference o bezpečnosti. Řečníci se shodovali, že Severoatlantická aliance nesmí v Afghánistánu zklamat a jejím členům se musí podařit neklidnou zemi stabilizovat.

Německý ministr zahraničí Joschka Fischer také prohlásil, že Německo se sice nezúčastní případné operace NATO v Iráku, nebude však bránit ambicím aliance

pomoci ve stabilizaci země. "Vláda nebude stát v cestě konsensu ani v případě, že vojáky nenasadí," řekl Fischer na konferenci. Přimlouval se také za širší euroatlantickou iniciativu, která by pomohla přinést klid na Blízký východ. Navrhl vytvoření středozemní zóny volného obchodu, jejíž země by mohly vyvážet více své produkce do EU a USA, což by pomohlo jejich ekonomikám. Vyslovil se i pro uzavření smlouvy pod záštitou NATO, v níž by se blízkovýchodní země zřekly užívání válečných a teroristických prostředků výměnou za západní podporu ekonomických a sociálních reforem.

Zatímco americký ministr obrany Donald Rumsfeld ve svém projevu obhajoval americké důvody útoku na Irák, Fischer prohlásil, že Německo americké důvody dodnes nepřesvědčily. Jedním dechem ale vyzýval k potlačení názorových rozdílností.

K jednotě vyzýval i generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer. Varoval, že aliance si nemůže dovolit v Afghánistánu, kam nyní plánuje vyslat další vojenské jednotky, neuspět.

"Na úspěchu v Afghánistánu závisí naše bezpečnost zde. Ztroskotá-li tamní politický proces, stane se tato země útočištěm pro nejnebezpečnější teroristy světa a to nesmíme dopustit a nedopustíme to," řekl de Hoop Scheffer.

"Nemáme mnoho času a transatlantické společenství to uznává. Existuje řada hrozeb, řada výzev. Teroristé a jejich sítě, šíření zbraní hromadného ničení a transatlantická spolupráce je dobrou metodou, jak se těmto hrozbám postavit," prohlásil šéf NATO.

Jako "lakmusový papírek" spolupráce NATO a EU označil budoucí převzetí operace v Bosně a Hercegovině silami Evropské unie. "Je to zkouška naší schopnosti dát se cestou pragmatické spolupráce," podotkl generální tajemník.

Ruský ministr obrany Sergej Ivanov deklaroval připravenost své země zapojit se do obnovy Iráku. Požadoval, aby Rusko mělo volný přístup k základnám NATO v Pobaltí a v Polsku, aby mohlo kontrolovat, zda nepředstavují pro Rusko hrozbu.

Každoroční bezpečnostní konference v Mnichově se věnuje budoucnosti NATO a transatlantických vztahů. Bezpečnost na místě zajišťuje 3500 policistů. I dnes pokračovaly páteční demonstrace, kterých se zúčastnilo několik tisíc lidí. Obešly se ale bez násilí.


Video