Jednotky ISAF v Afghánistánu.

Jednotky ISAF v Afghánistánu. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Afghánistán je prioritou, shodli se generálové

  • 1
Průběh zahraničních operací NATO a především mise ISAF v Afghánistánu byl hlavním tématem víkendového zasedání Vojenského výboru aliance v polské Varšavě. Jednotky ISAF v Afghánistánu potřebují dalších 2500 vojáků.

"Řešili jsme řadu problémů týkajících se zahraničních operací a zvláště mise ISAF v Afghánistánu. Nepadlo žádné konkrétní rozhodnutí, ale jednání budou pokračovat," uvedl pro natoaktual.cz náčelník generálního štábu Pavel Štefka. který se jednání účastnil.

Vojenští velitelé Severoatlantické aliance se na zasedání ve Varšavě shodli na tom, že spojenci musí naplnit své závazky ohledně vyslání jednotek do alianční mise v Afghánistánu, které se nedostává vojáků.

Jednotky ISAF potřebují v Afghánistánu především další vrtulníky, transportní letadla a několik set vojáků speciálních sil, konstatoval po své návštěvě Afghánistánu vrchní velitel sil NATO James Jones. - více zde

"Afghánistán je naše číslo jedna v operačních prioritách," prohlásil po zasedání šéf vojenského výboru aliance Ray Henault s tím, že do Afghánistánu by měly členské země NATO vyslat dalších 2500 vojáků. V oblasti tak bude v jednotkách ISAF operovat přes 20 tisíc mužů.

"Budeme pokračovat v robustní vojenské přítomnosti po celé zemi," dodal Henault. O konkrétním posílení afghánské mise mají představitelé aliance rozhodnout na specializovaných jednáních ještě do poloviny září.

Mezi další témata schůzky generálů patřilo i budování Sil reakce NATO a zahraniční mise aliance v Kosovu, ve Středozemním moři nebo podpora sil Africké unie v súdánském Dárfúru.

"Probírali jsme i možnosti vzniku výcvikového centra NATO na Blízkém východě případně v Africe," nastínil náčelník generálního štábu Pavel Štefka.

Vojenský výbor NATO je nejvyšší vojenský orgán aliance, který sídlí v Bruselu a který se zpravidla třikrát ročně schází na úrovni náčelníků generálních štábů zemí NATO kromě Islandu, který nemá armádu a Francie, která v 60. letech vystoupila z vojenského velení aliance s cílem posílit svou vojenskou nezávislost na USA. 

Výbor předkládá návrhy a doporučení nejvyššímu orgánu aliance, Severoatlantické radě, a převádí do vojenské praxe politická rozhodnutí rady.

, natoaktual.cz

Video