Taj Mohammed neměl na splacení dluhů, tak zaplatil svou šestiletou dcerou. Ilustrační foto

Taj Mohammed neměl na splacení dluhů, tak zaplatil svou šestiletou dcerou. Ilustrační foto | foto: AP

Nevěstou v šesti letech. Afghánský otec neměl na dluhy, zaplatil dcerou

  • 13
Afghánský otec osmi dětí žijící v jednom z tamních uprchlických táborů se snažil zaopatřit svou rodinu. Půjčky ho teď dohnaly až k těžko pochopitelnému činu. Synovi svého věřitele přislíbil, že mu dá za ženu svou šestiletou dceru, pokud do roka nesežene peníze na splacení dluhu. Na poslední chvíli však za něj dluh zaplatil anonymní dárce, ani to ale nemusí znamenat, že o dceru nepřijde.

Když reportéři serveru nytimes.com dorazili do uprchlického tábora nedaleko Kábulu, přivítala je roztomilá šestiletá holčička Naghma, která rozdováděně pobíhala po místních prašných cestách. Její otec Taj Mohammed se na ni chvíli díval, pak ale odvrátil tvář. "Ještě neví, co s ní teď bude," smutní.

Starostlivého otce početné rodiny s osmi dětmi donutily okolnosti ke kroku, který v Afghánistánu nikdy nekončí dobře. Během několika měsíců si byl nucen půjčit asi 2 500 dolarů (asi 50 tisíc korun), které použil na zaplacení léčebných výloh své ženy a dětí. Jedním z nich byl i tříletý Janan, který později umrzl během tuhé afghánské zimy. Rodina si totiž nemohla dovolit dřevo na otop.

Bylo jasné, že dříve nebo později bude muset své dluhy splatit. Když však za ním věřitel dorazil, neměl Taj peníze. A tak se s ním dohodl, že mu dluh splatí do roka. Pokud ne, stane se dlužníkova šestiletá dcera manželkou sedmnáctiletého věřitelova syna. Vzhledem k současné finanční situaci rodiny je to podle Taje víc než pravděpodobné.

"Přišli za mnou a chtěli peníze, já jsem ale žádné neměl, tak jsem jim musel dát svou dceru," vysvětluje Taj, který vydělává pouhých šest dolarů za den (asi 120 korun). To stačí jen na nákup základních potravin, které sestávají ze zeleného čaje, chleba a brambor. Maso a cukr jsou luxusem, který si může rodina dovolit jen výjimečně.

Zákaz školy a práce služky

Podobné případy, kdy rodina zaplatí jedním ze svých dětí, údajně nejsou v této oblasti výjimkou.

Taj začal svého rozhodnutí okamžitě litovat. "Víte, ona je tak malá, je to milá holčička. Každý člen naší rodiny ji má strašně rád," vysvětluje Taj a dodává, že podle něj jeho dcera v novém domově brzy zemře. "Nebudou ji zahrnovat takovou láskou jako my. Šestiletá holčička navíc neví, co jsou to nevlastní rodiče, nebo co znamená mít manžela," smutní Taj.

Obě rodiny si byly jisté, že Taj peníze nesežene. Naghma tak už mohla začít počítat, že to v své nové rodině bude mít těžké. Za ženu si ji totiž nevybral sám ženich, tudíž s ní bude zacházeno spíše jako se služkou a otrokyní.

Nová Naghmina rodina následně začala do jejího života zasahovat, ještě před tím, než se k nim měla přestěhovat. Matka ženicha jí totiž zakázala chodit do školy, prý by to ponižovalo jejího syna. Taj jim prý nemohl nic říct. "Je to teď jejich žena, jejich majetek," tvrdil odevzdaně.

Na poslední chvíli však do smutného příběhu zasáhl anonymní dárce, který za Taje dluh zaplatil. Organizace na ochranu lidských práv se však shodují, že ani to nemusí problémy vyřešit, jelikož byla půjčka provedena zcela neoficiální cestou a neexistují o ní žádné záznamy.

Sňatky z rozumu jsou běžnou praxí také v uprchlických táborech v Jordánsku, kam proudí tisíce lidí ze sousední válkou zničené Sýrie. Na tábory tam pořádají doslova nájezdy zámožní muži ze Saudské Arábie, kteří hledají potenciální manželky. Jako věno pak rodinám mladých dívek běžně darují kolem pěti tisíc dolarů (asi 100 tisíc korun). Mladé syrské dívky se však překvapivě takovým sňatkům nebrání, podle jejich slov jim totiž dávají naději na lepší život (více čtete zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video