Úplatky dávají Afghánci čím dál více také učitelům svých dětí.

Úplatky dávají Afghánci čím dál více také učitelům svých dětí. | foto: Člověk v tísni - Iva Zímová

Afghánci v úplatcích zaplatili dvojnásobek svého státního příjmu

  • 0
Afghánci loni vynaložili na úplatcích 3,9 miliardy dolarů, tedy dvojnásobek státního příjmu. Procento lidí, kteří se zapojili do kolečka korupce a úplatků v Afghánistánu, sice mírně kleslo, zvýšila se ale celková částka, kterou lidé na úplatcích zaplatili. Jednou z oblastí, kde se nejvíce uplácí, je také školství.

Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC s odvoláním na zprávu OSN.V loňském roce se k uplácení přiznalo 50 procent obyvatel Afghánistánu, zatímco v roce 2009 to bylo 58 procent. Množství peněz investovaných do úplatků nicméně vzrostlo od roku 2009 o 40 procent.

Podle BBC navíc není zřejmé, nakolik respondenti průzkumu byli ochotni přiznat korupci. BBC konstatuje, že údaje uvedené ve zprávě jsou zřejmě jen špičkou ledovce.

Na vypracování zprávy se podílel Úřad OSN proti drogám a zločinu a afghánská protikorupční jednotka, které vycházely z průzkumu mezi 6700 dotázanými.

Zpráva rovněž uvádí, že korupce je v Afghánistánu stále více tolerována řadovými občany. Více než 68 procent dotázaných prohlásilo, že považuje za přijatelné, když si státní úředník přilepšuje ke svému nízkému platu a bere drobné úplatky.

Obzvlášť zranitelným se prý stal v poslední době sektor vzdělání. V roce 2009 uplácelo učitele 16 procent Afghánců, loni to bylo již 51 procent.

Úplatky byly nabízeny většinou za zlepšení výsledků zkoušek či poskytnutí informací o obsahu testů.  Afghánský prezident Hamíd Karzáí opakovaně vyzývá ke zvýšení úsilí v boji proti korupci. Podle něj částečnou vinu nesou i Spojené státy a další země, které často zadávají stavební, rekonstrukční a obchodní projekty činitelům afghánské vlády a jejich příbuzným, což problém jen zhoršuje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video