Afghánci protestují proti omylu USA

  • 43
První oficiální stížnost na postup amerických jednotek v Afghánistánu vznesla včera afghánská vláda. Podle ní jsou Američané odpovědní za smrt 40 vesničanů, když si během pondělka spletli jejich svatební slavnost, spojenou se střílením do vzduchu, s nepřátelským útokem.

Podle ministra zahraničí Abdulláha by USA měly přijmout přísná opatření, případně zcela přehodnotit proceduru rozhodování před útokem, aby se podobným omylům pro příště zamezilo. Podobně ostré prohlášení adresovala afghánská vláda Washingtonu poprvé.

Vyšlo najevo, že při útoku bylo kromě 15 hostů zabito i 25 členů jedné rodiny. Přežila pouze šestiletá holčička, která měla v době převozu do nemocnice na sobě stále ještě sváteční šaty. Všichni pocházeli z vesnice Karakan v provincii Uruzgan, kde žijí převážně Paštunové.

Nedaleko vesnice kdysi působil jako kněz i vůdce talibanského režimu mulla Umar, přičemž spojenci mají za to, že by se zde nyní mohl skrývat. USA odpovědnost za smrt vesničanů zpochybňují. Mluvčí amerických sil v Afghánistánu Roger King se sice za incident omluvil, později však označil afghánskou verzi za velmi nepravděpodobnou, neboť americké jednotky jsou prý schopny rozlišit nepřátelský útok od náhodné palby.

"Za normálních okolností je oslavná střelba roztříštěna do mnoha směrů, nezaměřuje žádný specifický objekt. Vojáci na palubě však hlásili, že útočníci vyvíjejí systematické úsilí sestřelit je."

V oblasti operoval v pondělí bombardér B-52, jehož posádka si po útocích protiletadlové obrany vyžádala leteckou podporu. Tu jí zajistil bojový letoun AC-130 disponující děly o ráži 105 mm. Právě posádka tohoto stroje měla podle afghánských vojenských představitelů zasáhnout dům svatebčanů.

Pentagon tvrdí, že na dům mohla naopak dopadnout některá ze zbloudilých střel protiletecké obrany zbytků sil Talibanu. Do provincie Uruzgan, vzdálené asi 280 km jihozápadně od Kábulu, včera vyrazil tým složený z amerických i afghánských vyšetřovatelů. Na místě je očekáván až dnes ráno, neboť se údajně z bezpečnostních důvodů rozhodl přenocovat v hlavním městě provincie Tarin Kot.

Podle pozorovatelů vládne v provincii napjatá atmosféra. Obývají ji převážně Paštuni, tedy soukmenovci premiéra Karzáího. Paštuni jakožto etnická skupina byli hlavní opěrnou silou Talibanu a americké speciální jednotky s nimi často neprávem jednaly značně neohleduplně - například nechávaly ženám svazovat ruce za zády, což je ve zdejší společnosti hrubý prohřešek.

Karzáí v souladu s očekáváním svého lidu vznesl ostrý protest a vyžádal si setkání s velitelem amerických sil, generálplukovníkem Danem McNeillem. Po schůzce oba pouze konstatovali, že mají na průběh událostí rozdílný názor. "Je to naše tradice, střílet na svatbě. To ještě neznamená, že jsme z Al-Kajdy," citovala agentura Reuters jistého Paštuna z Kábulu.

NEJVĚTŠÍ OMYLY USA V AFGHÁNISTÁNU PO 11. ZÁŘÍ
- Říjen 2001 - americké letectvo omylem zasáhlo obytnou čtvrť v Kábulu namísto letištní plochy. Zemřelo 13 civilistů
- Prosinec - letectvo zasáhlo konvoj afghánských kmenových vůdců jedoucích na inauguraci Karzáího. Zemřelo 65 lidí.
- Leden 2002 - Američané zabili protitalibanského velitele a 17 jeho bojovníků, když je místní kmenová frakce úmyslně uvedla v omyl
- Duben - čtyři kanadští vojáci byli usmrceni poté, co na ně během vojenského cvičení Američané v Kandaháru svrhli bombu
- Květen - letouny zabily 10 osob na svatbě ve vesnici severně od města Chóst poté, co posádka amerického vrtulníku viděla palbu


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video