Afghánský voják | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Afghánci převzali velení ve své zemi, chtějí opět jednat s Talibanem

  • 10
Za bezpečnost v Afghánistánu už zodpovídají sami Afghánci. NATO v úterý formálně předalo celou zemi afghánským bezpečnostním silám. Slavnostnímu ceremoniálu ale předcházel sebevražedný atentát na bývalého viceprezidenta.

Slavnostnímu shromáždění v Kábulu, kterého se zúčastnili představitelé Afghánistánu i NATO včetně prezidenta Hamída Karzáího a šéfa Aliance Anderse Fogh Rasmussena, předcházel sebevražedný útok v západní části metropole.

Hazárové

Hrdý národ obývá převážné centrální část Afghánistánu a severozápadního Pákistánu. V Afghánistánu platí za čtvrté nejpočetnější etnikum. Jako jediní však vyznávají šíitský islám, za což byli u ostatních terčem pohrdání a diskriminace.
Historicky jde pravděpodobně o potomky Čingischánových nájezdníků, jehož vojska se krajem prohnala počátkem třináctého století. Taliban nechal za své vlády jejich vesnice, například v provincii Bamján, neprodyšně izolovat. Vesničané nesměli pod pohrůžkou smrti oblasti vůbec opouštět.

Nejméně tři lidé podle agenturních zpráv zemřeli a dalších 21 bylo zraněno.Terčem útoku byl bývalý afghánský viceprezident Muhammad Mohakík. Politický vůdce etnických Hazárů vyvázl nezraněn, ale někteří členové jeho ochranky zranění utrpěli.

Prominentní šíítský duchovní je vysoce postaveným členem zvláštní skupiny, která má pomoci zprostředkovat vyjednávání o míru s povstalci Talibanu. K incidentu došlo podle agentury Reuters jen zhruba 90 minut před ceremoniálem, který se ale uskutečnil v jiné části města.

Bezpečnost je v rukou Afghánců

Formálním předáním kontroly nad posledními 95 okresy, a to především v dosud stále neklidných provinciích Hílmand, Kandahár, Chóst, Paktia a Kunar skončil proces zahájený v roce 2011.

Afghánské bezpečnostní síly tak ode dneška samy zodpovídají za bezpečnost v celé zemi. "Je to důležitý milník," řekl generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

Na klid dohlíží v celé zemí na 350 tisíc vojáků a policistů. Zahraniční vojáci nyní budou plnit už jen výhradně podpůrnou úlohu a pomáhat s výcvikem. Do konce roku 2014 chce NATO postupně všechny své vojáky stáhnout.

Jak NATO předává odpovědnost v Afghánistánu

"Role ISAF se přesouvá od boje k podpůrné činnosti. Nebudeme již plánovat, provádět a vést bojové operace. Do konce roku 2014 bude naše bojová mise ukončena a začne nová," konstatoval Rasmussen.

Nová mise pojmenovaná Resolute Support (Rozhodná podpora) se ale bude od té stávající významně lišit. Bude nebojová. Vojáci budou cvičit, radit a pomáhat afghánským bezpečnostním silám.

Vojáci NATO neopustí Afghánistán úplně, v nové misi ale nebudou bojovat

"Vstupujeme do závěrečné fáze. To je důvod k oslavě, ne k obavám," uvedl velitel mezinárodních sil Joseph Dunford.

Letectvo dostane dárek

Jako pomyslný dobře načasovaný "dárek" k převzetí odpovědnosti se jeví pondělní oznámení amerického ministerstva obrany, že zafinancuje nákup dalších vojenských vrtulníků pro afghánské letectvo.

Za celkem 30 ruských transportních strojů Mi-17 zaplatí přes 572 milionů dolarů. Kontrakt s ruským výrobcem Rosoboronexport zahrnuje také dodávky náhradních dílů a technickou podporu.

Afghánská vláda i USA chtějí jednat s Talibanem

Obecně se očekává, že by vrtulníky měly být dodány do konce roku 2014. Sloužit by pak měly leteckému křídlu pro speciální operace. Jednotka se zaměřuje hlavně na protiteroristické a protidrogové akce.

V této souvislosti Česká republika v příštích měsících posílí svůj speciální letecký poradní tým (Air Advisory Team, AAT) na letišti v Kábulu. Čeští instruktoři tam pomáhají s výcvikem vrtulníkového letectva afghánských vzdušných sil.

V úterý přišla také zpráva o tom, že afghánská vláda a povstalci islamistického hnutí Taliban se chystají obnovit mírový dialog. Rozhovory o ukončení dvanáctileté války by se měly uskutečnit v katarském Dauhá, kde Taliban otevřel svůj politický úřad. V Kataru chtějí příští týden zahájit jednání s Talibanem také Spojené státy.

Taliban ohlásil, že má zájem o dobré vztahy se státy sousedícími s Afghánistánem a že je pro politické řešení situace v Afghánistánu.

, natoaktual.cz

Video