Afghánský prezident Hamíd Karzáí.

Afghánský prezident Hamíd Karzáí. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Afghánci převezmou od NATO odpovědnost za prvních sedm oblastí země

  • 2
Afghánský prezident Hamíd Karzáí představil seznam oblastí, za které by letos měly postupně převzít odpovědnost afghánské bezpečností síly. Na seznamu jsou relativně klidná místa, ale třeba také město Laškar Gah - správní centrum nebezpečné jižní provincie Hílmand.

"Přechod (odpovědnosti) je právem afghánského lidu, proto bychom měli trvat na tomto právu a usilovat, aby k němu došlo," citovala afghánského prezidenta agentura Reuters.

NATO chce od letošního července postupně předávat velení v některých oblastech Afghánistánu do rukou tamních bezpečnostních sil. Nebude to však znamenat okamžitý odchod jednotek, mezinárodní síly se budou intenzivně věnovat výcviku afghánské armády a policie. Celý proces by měl skončit v roce 2014.

"Nikdo nechce nechat naše síly v boji o den déle, než je nutné. Ale je důležité, že zachováváme solidaritu a kontinuitu, aby jsme zajistili, že přechod bude nezvratný," řekl v reakci generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Aliance podle něj musí využít této další etapy k budování silnějších a kvalitnějších afghánských bezpečnostních složek.

"Afghánistán hořel 32 let," řekl v projevu Karzáí v narážce na mezinárodní síly. Válka proti terorismu by podle něj neměla být vedená v afghánských vesnicích, ale ve svatyních povstalců.

Předání odpovědnosti Afgháncům za prvních několik oblastí má být rozhodující zkouškou připravenosti tamní policie a armády. V lednu měla afghánská armáda 152 tisíc vojáků a policie 118 tisíc příslušníků, tedy dohromady 270 tisíc lidí. Do října mají mít afghánské bezpečnostní síly díky zahraničnímu úsilí až 307 tisíc příslušníků.

Generál Petraeus: S jarem přijde tvrdý boj

Velitel spojenců v Afghánistánu varoval před ofenzívou Talibanu

Na Karzáího seznamu, které by rád viděl co nejdříve pod kontrolou vládních jednotek, figurují relativně klidné oblasti jako provincie Bamján a Pandžšír, Herát na západě země, okolí hlavního města Kábulu a část provincie Laghmán.
Jsou tam ale také Mazáre Šaríf na severu Afghánistánu, kde povstalci v posledních dvou letech znovu operují, a Laškar Gah v nebezpečné jižní provincii Hílmand, považované za tradiční baštu Talibanu.

I po roce 2014, kdy by měly afghánské síly kontrolovat celou zemi, se však očekává, že mezinárodní mise v nějaké podobě v zemi setrvá. Už letos v létě chtějí postupně začít své jednotky stahovat Spojené státy, které mají v Afghánistánu přes 100 tisíc vojáků.

Američané ale spojence varovali před příliš rychlým a unáhleným odchodem kontingentů. Američtí velitelé v posledních týdnech opatrně potvrzují, že se jim podařilo díky bezpočtu operací významně oslabit povstalecké síly Talibanu i v jeho baštách na jihu Afghánistánu. Americký ministr obrany Robert Gates však varoval, že navzdory dílčím úspěchům čekají letos vojáky ještě "tvrdší a těžší boje".

, natoaktual.cz

Video