Aféry připravují politiky o vliv

  • 46
Ať se politik dostane do jakéhokoliv problému, nic se mu nestane. Tak reaguje část veřejnosti na morální poklesky politiků, o nichž se čas od času píše v novinách. Je však takový názor oprávněný? Ačkoliv případy zneužívání funkcí k osobnímu prospěchu po pár dnech mizí ze stránek novin a ačkoliv dotyční politici opakují, že se stali oběťmi mediální štvanice, ukazuje se, že nakonec jim jejich "hroší kůže" nepomůže.

Tak například: poté, co MF DNES zveřejnila, že ministr Petr Lachnit vyplácí ze státního rozpočtu peníze spřátelené firmě R. P. A. a podnikateli Štěpánu Rainischovi za práce, které běžně dělají tisková oddělení, Lachnit se propadl až na nevolitelné místo na kandidátce ČSSD v Ostravě.

Ministr Jan Kavan neobstál při volbě místopředsedů ČSSD, když se vyjevilo jeho angažmá v kauze Český dům. U dalšího člena vlády, Karla Březiny, zase aféra se zapřeným nemanželským dítětem rozhodla o předčasném ukončení jeho politické kariéry.

Postupná ztráta vlivu je v Česku mnohem častější dohrou skandálů než náhlé odchody z funkcí. "V našich podmínkách je kultura taková, že se neodstupuje," říká analytička agentury TNS Factum Jitka Sýkorová. Přesto se veřejnost v posledním roce jedné demise dočkala: Miroslav Macek složil funkci místopředsedy ODS, jakmile vyšlo najevo, že získal deset milionů korun za poradenské služby při prodeji České spořitelny.

Skandály si politici s sebou táhnou dál
Aféra se dostane na světlo světa a co se děje dál? Potrefený politik oznámí, že se stal obětí štvavé kampaně. Začne veřejnost přesvědčovat, že nic špatného neprovedl, a zároveň přemýšlí, jak si nejlépe zachránit kůži.

Scénář, podle kterého "jedou" takřka všichni, kteří se do nepříjemných situací dostali, se mění jen málokdy. Místopředseda ČSSD Stanislav Gross mu byl nedávno také věrný. Poté, co MF DNES uveřejnila, že Grossova manželka sháněla pro uměleckou agenturu rodinného přítele Františka Janečka sponzorské příspěvky od zájemců o privatizaci, nemínil cokoliv vysvětlovat. Omezil se jen na konstatování, že se manželka ničeho špatného nedopouští. Žádosti o rozhovor, ve kterém by její spolupráci s agenturou GOJA vysvětlil, odmítal.

Ačkoliv strategie mrtvého brouka po pár dnech zabrala (média už píší o jiných věcech), případ "podnikavé manželky" se bude Grossovi vracet jako bumerang. Každý podobný prohřešek se totiž ukládá do oficiálních životopisů politiků. Jakmile bude někdo dávat dohromady Grossův profil, najde u jeho jména v databázi ČTK zmínku o tom, že se kvůli podnikání své manželky dostal do střetu zájmů.

Pro některé lidi tak bude i Gross trvalým potvrzením jejich názoru, že politika není čisté řemeslo. "Část veřejnosti nepovažuje politiky za nijak zvlášť morálně kvalitní osoby. Když se objeví nějaký nový skandál, tak se tím jen tento názor lidí potvrzuje," soudí sociolog Jan Hartl.

Už rok má svůj "záznam" v oficiálním životopisu i ministr zahraničí Jan Kavan. Jeho aféra s pronájmem Českého domu v Moskvě by dokonce mohla sloužit jako návod všem potrefeným politikům - jak postupně vybruslit z problémů a přitom vlastně nic zásadního neměnit.

Proč? Rok poté, co případ otevřela MF DNES a co se jím začala zabývat policejní protikorupční služba, je situace následující: provozovatelem moskevského bytového a hotelového komplexu dál zůstává rakovnická firma Hotel Český dům, která už koncem roku 2000 bez výběrového řízení podepsala s Kavanovým úřadem pro stát nevýhodnou nájemní smlouvu.

Ministerstvo přitom rok dávalo najevo, že chce svůj omyl napravit. Loni v březnu ministr Kavan oznámil, že "formální nedostatky" nájemní smlouvy budou rychle odstraněny. Změna trvala půl roku a navíc ve smlouvě zůstaly některé sporné body, včetně výše nájemného 28 milionů korun (podle některých posudků lze na hotelu vydělat až dvojnásobek).

Koncem roku Kavanův úřad oznámil, že vše napraví výběrové řízení - zvítězí ten, kdo nabídne víc peněz. Nový nájemce měl do Moskvy přijít v lednu, pak v dubnu. Mezitím ministerstvo konkurz zrušilo a rozhodlo, že Český dům bude od 1. dubna využívat Správa českých center. Její ředitel koncem minulého týdne oznámil, že prodlužuje nájemní smlouvu firmě Hotel Český dům...

Do kauzy Český dům ještě promluví policie. V příštích dnech definitivně rozhodne, koho z ministrových spolupracovníků bude za tento skandál trestně stíhat.
Tím je vlastně případ Český dům výjimečný.

V ostatních případech, kdy se politik proviní spíš proti etickým pravidlům než proti zákonu, mívají poslední slovo vesměs jen straničtí kolegové hřešícího: buď jej nechají dál volně působit, anebo jeho kariéru "utlumí".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video