Stanislav Gross

Stanislav Gross | foto: David Port, MF DNES

Aféru Grossova bytu neotevřel ani další výslech

  • 55
Ani další výslech nepřinesl do kauzy bytu expremiéra Grosse nic nového. Případ zůstane odložen. Nezjistilo se nic, co by měnilo závěry dřívějšího prověřování, řekl státní zástupce Julius Lachnitt. Policie zřejmě zpovídala pracovnici kanceláře, která Grossovi zprostředkovala půjčku.

ČTĚTE TAKÉ:
Kde vzal premiér peníze na byt?

Nejasnosti s financováním bytu a také podnikání Grossovy ženy Šárky vedly k vládní krizi a Grossově rezignaci na funkci premiéra. Policie ale dospěla k závěru, že Gross se při nákupu bytu na pražském Barrandově nedopustil trestného činu ani přestupku a loni v prosinci kauzu odložila. - více zde

Verdikt pak přezkoumávali městští žalobci a obvodnímu zastupitelství naznačili, v jakých směrech má být trestní řízení doplněno. Lachnittovi dali zároveň na zvážení, zda odkládací usnesení nezrušit.

Žalobce se rozhodl, že verdikt rušit nebude, a policii uložil, aby v souvislosti s případem osvětlila ještě jednu otázku. - více zde

"Požadovaný úkon byl proveden, je to vyřízeno," konstatoval dnes Lachnitt. Podle ČTK policie vyslechla pracovnici advokátní kanceláře, která Grossovi zprostředkovala půjčku od banky, aby mohl vrátit peníze, které si předtím na pořízení bytu půjčil údajně od strýce.

Prověřování nejasností kolem toho, jak Gross v roce 1999 financoval nákup bytu na pražském Barrandově, začalo loni v únoru. Poté, co MF DNES poukázala na nesrovnalosti ohledně pořízení bytu, dostala policie pět trestních oznámení.

Přesouvání půjček
Média i opozice Grosse kritizovala za to, že nedokázal doložit, jak před šesti lety získal 1,2 milionu korun, které údajně použil na čtyřmilionový byt jako zálohu. Podle Lachnitta nebyly při prověřování zjištěny žádné skutečnosti, které by nasvědčovaly tomu, že peníze na zakoupení bytu pocházely z nelegálních zdrojů.

Expremiér opakovaně prohlásil, že se ničeho špatného nedopustil. Na nákup bytu mu prý půjčil jeho strýc František Vik 1,2 milionu korun. Když se ukázalo, že na to nemohl našetřit, přišel Vik s verzí, že i on si musel půjčit, a to u příbuzných z ciziny.

Zakrátko vstoupil na scénu bývalý novinář a podnikatel Rostislav Rod s tím, že peníze Vikovi půjčil on. Poté oznámil, že směnku na 900 tisíc prodal předsedovi strany Česká pravice Michalu Simkaničovi, který prý směnku ihned zničil.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue