Aféra vojenské tajné služby zničí naši pověst v NATO, míní expert

  • 56
Vojenské zpravodajství má vážný problém. Pokud se prokáže, že tajná služba na soukromou objednávku šéfky premiérova kabinetu Nagyové sledovala vybrané lidi, ohrozí to roky budovanou pověst o špičkových českých zpravodajcích. "Devalvuje to všechny úspěchy, kterých vojenské zpravodajství v minulosti dosáhlo," bezpečnostní expert Andor Šándor.

"Stoprocentně to poškodí pověst tajné služby, pokud se ukáže, že postupovala mimo zákonem vymezený prostor," uvedl bezpečnostní expert a bývalý náčelník vojenské zpravodajské služby Andor Šándor.

Vojenské zpravodajství

Vojenské zpravodajství zabezpečuje informace o činnostech představujících vojenské ohrožení pro Českou republiku

Činnost zpravodajství kontroluje Poslanecká sněmovna, která k tomuto účelu zřizuje sedmičlenný kontrolní orgán.

V čele Vojenského zpravodajství stojí ředitel jmenovaný ministrem obrany se souhlasem vlády. Ten je odpovědný ministru obrany.

Od prosince 2004 do května 2007 byl ředitelem Miroslav Krejčík. Páleník byl v čele služby od června 2007 do loňského října, kdy jej vystřídal Milan Kovanda.

Problém uvnitř Vojenského zpravodajství podle něj může být velmi hluboko a dotýká se řady lidí. "Někdo musel dát sledovací brigádě rozkaz a ti, co sledovací akce prováděli, si přeci při sledování premiérovy manželky, jak se uvádí, museli říkat - o co tady jde?" konstatoval Šándor.

Naprosto katastrofální dopad však podle něj může mít kauza   směrem do zahraničí - ke spojencům v NATO. "Co si o nás asi musí myslet, když se tajná služba dokáže takto ohnout. Devalvuje to všechny úspěchy a nebylo jich málo, kterých vojenské zpravodajství v minulosti dosáhlo," uvedl.

Právě pod Vojenské zpravodajství patří nejen agenti v zahraničí a mnohdy na místech, kde žádné jiné spojenecké tajné služby nepracují, ale také například elitní bojová jednotka české armády - prostějovská 601. skupina speciálních sil.

Ta je považována za jednu nejlepších jednotek svého druhu na světě a má obrovský podíl na uznání a kreditu, které Česko v očích spojenců získalo za účast v protiteroristických operacích například v Afghánistánu. Oba zadržení generálové přitom z této jednotky přímo vzešli, oba se účastnili bojových misí v Afghánistánu.

Vojenskou rozvědku řídil zkušený bojovník

Policie ve čtvrtek zadržela dva pracovníky Vojenského zpravodajství včetně současného ředitele služby Milana Kovandy a ještě jeho předchůdce, nyní šéfa Správy státních hmotných rezerv Ondreje Páleníka. Policie je viní ze zneužití pravomoci veřejné osoby v souvislosti s tím, že si šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase Jana Nagyová u tajné služby údajně objednávala sledování lidí (viz článek z tiskové konference policie a žalobců).

Vyjádření ministra obrany Vlastimila Picka:

"Ve věci podezření dvou příslušníků Vojenského zpravodajství ze spáchání trestné činnosti jsem dosud neobdržel žádnou oficiální informaci. Jediný dokument, se kterým jsem do této chvíle byl seznámen, byl včerejší příkaz k prohlídce prostor Vojenského zpravodajství. Očekávám, že mne orgány činné v trestním řízení budou co nejdříve informovat, protože zásah do činnosti této služby je velice citlivá záležitost nejen pro Českou republiku, ale i pro zahraniční partnery.
Teprve poté, co budu oficiálně seznámen se všemi relevantními dokumenty, mohu případně přistoupit k postavení příslušníků Vojenského zpravodajství mimo službu, jak to stanoví zákon č. 221/1999 Sb., o vojácích z povolání.
Včera, ihned po mém návratu z valné hromady Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu v Brně, jsem se sešel s téměř dvěma desítkami vedoucích pracovníků Vojenského zpravodajství. Ujistil jsem je, že situaci budeme řešit velice odpovědně a s rozvahou, protože lidé v této složce si zaslouží úctu a respekt. Pokud došlo k selhání, šlo o selhání jednotlivců a nikoli systému. Kdyby se potvrdily dosavadní informace, šokovalo by mě to, protože generál Milan Kovanda se osvědčil v řadě vedoucích pozic – jako velitel doma i při nelehkých zahraničních nasazeních.
Ubezpečuji vás, že Vojenské zpravodajství pokračuje i nadále zodpovědně v plnění svěřených úkolů pro zajištění bezpečnosti státu. Není proto žádoucí dělat ukvapené kroky a závěry."
Vlastimil Picek, ministr obrany ČR

, natoaktual.cz

Video