Opozice chtěla ve Sněmovně řešit aféru kolem Alexandra Vondry a náklady českého předsednictví v Evropské unii. Koalice to ale zatrhla.

Opozice chtěla ve Sněmovně řešit aféru kolem Alexandra Vondry a náklady českého předsednictví v Evropské unii. Koalice to ale zatrhla. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Aféru kolem ministra Vondry koalice ve Sněmovně řešit nechtěla, debatu zatrhla

  • 135
Snaha opozice "proprat" ve Sněmovně aféru, které čelí ministr obrany a bývalý vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra kvůli plýtvání penězi při českém předsednictví v Evropské unii, byla marná. Vládní koalice to zatrhla.

To, zda někdo spáchal trestný čin, když firma ProMoPro získala bez výběrového řízení předraženou zakázku na audiovizuální a tlumočnické služby pro Topolánkovu vládu v roce 2009, musí podle poslanců za TOP 09 a Věci veřejné, vyšetřit policie.

Bavit se o tom, proč umožnila tehdejší vláda firmě bez tendru vydělat minimálně půl miliardy korun a jakou za to nese odpovědnost Vondra, ale vládní poslanci chuť neměli. Pro návrh komunisty Vojtěcha Filipa, aby premiér Petr Nečas informoval o nákladech na předsednictví, zvedli kromě poslanců opozice ruku už jen Michal Janek a Václav Cempírek z TOP.

"Požadujeme okamžitou rezignaci Alexandra Vondry. To, kolik peněz se při evropském předsednictví zbytečně utratilo, je buď zločin, nebo hloupost," řekl ve Sněmovně Filip.

Kvůli zakázce pro ProMoPro podalo ministerstvo financí trestní oznámení. Vondra to nejprve označil za diskreditační kampaň kvůli tomu, že se jako ministr snaží prověřit podivné zakázky z minulosti na ministerstvu obrany. Vše podle něj začalo v době, kdy se snažil "vyčistit" ministerstvo obrany a někteří lidé z vedení resortu, včetně náměstka Martina Bartáka, museli odejít. Právě Barták skončil na ministerstvu financí, které se obrátilo na policii.

ČSSD požadovala zprávu od Kalouska, proč dalo ministerstvo financí trestní oznámení

Lubomír Zaorálek v Poslanecké sněmovně.

Sociální demokrat Lubomír Zaorálek požadoval ve Sněmovně navíc ještě zprávu od ministra financí Miroslava Kalouska z TOP 09, na základě jakých údajů dalo ministerstvo trestní oznámení. "Dokud tyto údaje mít nebudeme, je možno říci, že je tu minimálně podezření na velký nepořádek během evropského předsednictví," uvedl místopředseda Sněmovny Zaorálek. Ani jeho požadavek neprošel.

"Nechtěli jsme nic jiného, než informace, abychom nebyli závislí na těch z médií. Podlehl jsem asi mylnému dojmu, že někteří vládní poslanci také chtějí, aby se to vyšetřilo," posteskl si Zaorálek

Vlastně ani není jasné, kolik se ve prospěch ProMoPro utratilo. Trestní oznámení hovoří dokonce až o 766 milionech korun. Podle Vondry společnost ProMoPro za dobu, kdy unijní agendu ve vládě vedl, dostala 238 milionů korun.

"Pokud by se ukázalo, že došlo k postupu v rozporu se zákonem a byly mým selháním způsobeny škody, umím z toho vyvodit odpovědnost. Ale dosud létaly ve vzduchu hausnumera a je vážně potřeba to vyšetřit," řekl v rozhovoru MF DNES.

Když bude někdo kvůli zakázce stíhán, měl by Vondra odejít, říká šéf poslanců TOP 09

Petr Gazdík ze sdružení Starostové a nezávislí

Poslanci ODS si v úterý vyslechli Vondrovo vysvětlení a podle předsedy klubu občanských demokratů Petra Tluchoře se už ho pak nikdo na nic neptal. Vondra se potom z jednání Sněmovny kvůli tomu, že má jiné pracovní povinnosti, omluvil.

Šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík řekl, že  vyšetřování povede k tomu, že bude někdo trestně odpovědný, musí být vyvozena i politická odpovědnost a Vondra by měl odstoupit.

ABL poslanci řešit nechtěli

Opozici se ve Sněmovně nepodařilo prosadit ani to, aby se zabývala kauzou kolem sledování politiků a občanských aktivitů agenturou ABL v roce 2007. Kvůli aféře se ministr Vít Bárta, bývalý vlastník ABL musel omluvit premiérovi Petru Nečasovi. Vše totiž původně popřel. Vládní poslanci ale aféru řešit už nechtěli. A podle šéfky klubu VV Kristýny Kočí se Bárty neptal ani nikdo z členů klubu Věcí veřejných.

"Jako poslanecký klub jsme se přiklonili k závěru, že v současné době důvěřujeme policii, že má veškeré argumenty a důkazy, aby kauzu plnohodnotně vyšetřila," podotkl Gazdík. Předsedkyně poslanců VV Kristýna Kočí prohlásila, že vyšetřování musí být bez úniku informací z policejních spisů.

Vondra zdůrazňuje, že zakázku nepodepisoval, odpovědný je podle něj tehdejší vedoucí Úřadu vlády Jan Novák. Ten ale tvrdí, že zakázky připravoval Vondrův úřad, což podpořil v médiích i bývalý premiér Mirek Topolánek.

Proti Vondrově verzi, že zakázka šla mimo něj, mluví svědectví tehdejšího šéfa Úřadu na ochranu hospodářské soutěže Martina Peciny. "Na podnět tehdejšího místopředsedy vlády Vondry, který mě tehdy volal, vznikla skupina. Chtěli po nás, abychom napsali, že jsou v časové tísni, že se to nestihne vysoutěžit,“ řekl minulý týden Lidovým novinám Pecina, dnes poslanec za opoziční sociální demokracii.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue