Frauke Petryová na sjezdu AfD v Hannoveru (28. listopadu 2015)

Frauke Petryová na sjezdu AfD v Hannoveru (28. listopadu 2015) | foto: Reuters

Na Merkelovou útočí chemička z Drážďan, díky migrační krizi posiluje

  • 670
Migrační krize mění rozložení sil na německé politické scéně. V reakci na vstřícnou imigrační politiku vlády Angely Merkelové posiluje výrazně protiimigrační Alternativa pro Německo. Stranu nyní vede Frauke Petryová, která kancléřku ostře kritizuje a vyzývá ji k demisi.

Pryč jsou doby, kdy Alternativa pro Německo (AfD) byla stranou profesorů, která voliče lákala na odpor proti půjčkám Řecku a na zpochybňování eura. Dnes je AfD ostře antiimigrantskou stranou, z níž část jejích původních zakladatelů kvůli tomuto novému kurzu odešla.

Chemička z Drážďan

●Čtyřicetiletá Frauke Petryová, dnes nejhlasitější a nejviditelnější odpůrkyně Angely Merkelové, má s kancléřkou hodně společného.

Je rovněž z východního Německa, vědkyně, jen na rozdíl od fyzičky Merkelové chemička.

●Rodačka z Drážďan žila po sjednocení Německa v západních spolkových zemích, ale po studiích se vrátila na východ a bydlí dnes u Lipska.

●Má čtyři děti s evangelickým farářem Svenem Petrym. S ním oznámila v říjnu rozluku poté, co vyšel na veřejnost její vztah s europoslancem za AfD Marcusem Pretzellem. Od července 2015 je předsedkyní AfD.(lup)

A předsedkyně AfD Frauke Petryová si nebere servítky ani vůči kancléřce. „Merkelová, odstupte. Vy to zvládnete,“ vyzvala v neděli Petryová. S ironickým odkazem na opakované „My to zvládneme“, jímž Merkelová uklidňuje Němce, že uprchlická krize je sice obtížný, ale řešitelný problém.

Vzestup AfD, jediné celoněmecké strany, která se veze na protimigračních náladách, je zatím nejzásadnějším projevem krize. AfD už podporuje 10,5 procenta Němců.

Hlavní vládní síla CDU/CSU přestala klesat a drží si přibližně 35 až 39procentní popularitu s náskokem asi deseti procent před koaliční a ještě více „prouprchlickou“ sociální demokracií SPD. Asi deset procent mají další prouprchlické strany: Zelení a postkomunistická Levice.

Vydrží téma migrace do voleb?

Pro ty Němce, kteří s vládní, do značné míry vstřícnou politikou vůči uprchlíkům nesouhlasí, tak AfD naplňuje svůj název - je v podstatě jedinou voličskou alternativou. Od toho si Petryová a další politici AfD hodně slibují v zemských volbách příští rok a ve spolkových volbách v roce 2017.

Další možností pro znepokojené Němce je podpora těch politiků uvnitř CDU/CSU, kteří vůči Merkelové vystupují v otázce migrace kriticky. V žebříčcích popularity je Merkelová dnes až na čtvrtém místě, předběhl ji stranický kolega a ministr financí Wolfgang Schäuble. A dokonce i ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier z SPD.

Po krizi, kterou prošla AfD v létě, se Petryové a jejímu vedení daří držet stranu pohromadě a v ostře antiimigračním kurzu. „Otevřená okna a dveře jsou pozvánkou pro zločince. S otevřenými hranicemi je to podobně,“ spojila Petryová pařížské atentáty s uprchlíky.

Otázkou je, zda téma migrace, jež potlačilo všechna další, například liberalizaci ekonomiky, vydrží Alternativě pro Německo do spolkových voleb v roce 2017. „Vždy se najdou xenofobové, kteří budou AfD volit,“ řekl agentuře Reuters profesor Hajo Funke ze Svobodné univerzity v Berlíně. V úspěch strany na spolkové úrovni, tedy vstup do Bundestagu za dva roky, ale příliš nevěří. „Není to pravděpodobné, ale možné to je.“

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video