Justiční stráž u vstupu do soudní budovy ostravského krajského soudu

Justiční stráž u vstupu do soudní budovy ostravského krajského soudu | foto: Profimedia.cz

Advokát odmítal kontrolu u vchodu do budovy soudu. V opasku skrýval dýku

  • 223
Sundávání opasků nebo zouvání bot. I to jsou někdy požadavky justiční stráže nad rámec projití bezpečnostním rámem při vstupu do budov soudu. Někteří advokáti je považují za potupné. Oprávněnost jejich výhrad však nyní zpochybnil incident na břeclavském soudu. Advokát se do budovy pokusil pronést dýku - nenápadně skrytou právě v opasku.

Je to spor, který se táhne už několik let. Advokáti nechtějí, aby museli stejně jako řadoví návštěvníci soudů podstupovat osobní kontroly u vchodu. Podle České advokátní komory (ČAK) kvůli tomu už od samého vstupu do budovy soudu nemají rovné podmínky se státními zástupci. Ti totiž bezpečnostním rámem - ani jinou kontrolou - procházet nemusí.

Podle advokátů navíc prohlídky občas hraničí s důstojností. Svou zkušenost z Okresního soudu v Jihlavě z letošního března popsal pro iDNES.cz advokát Petr Šaštinský. „Justiční stráží jsem byl vyzván, abych si sundal opasek od kalhot, i přes prosbu, jestli by sponu u opasku nestačilo zkontrolovat ručním detektorem kovu,“ uvedl Šaštinský.

U advokátů podle něj nejsou takové kontroly na místě. „Když například přijdete s klientem a musíte si před ním sundávat opasek, je to nedůstojné a ponižující,“ dodal advokát s tím, že si nedokáže představit, že by někdo z advokátů chtěl na soud vnést nějakou zbraň, s něčím podobným se prakticky nesetkal.

Ukrytá dýka v opasku

Jenže jak ukázal incident v Břeclavi, děje se to. Do budovy okresního soudu se advokát letos v dubnu pokusil pronést ve svém opasku ukrytou takzvanou tlačnou dýku. Muž přitom na dotaz příslušníka justiční stráže uvedl, že u sebe žádný nebezpečný předmět nemá, a odmítl kontrolu detekčním rámem s tím, že má kardiostimulátor. „Po upozornění, že detekční rám nemá na kardiostimulátor žádné účinky, muž s kontrolou souhlasil,“ uvedla pro iDNES.cz mluvčí soudu Lenka Konečná.

Po signalizaci kovu rámovým detektorem stráž advokáta vyzvala, aby si opasek sundal. „Muž s odložením opasku nesouhlasil s odůvodněním, že je advokát a že je to nedůstojné,“ popsala mluvčí. Posléze, když byl poučen, že pro kontrolu advokátů platí stejná pravidla jako pro veřejnost, opasek odevzdal a stráž v něm pomocí rentgenového zařízení nalezla ukrytou dýku.

Muže nakonec po odebrání opasku a dýky do budovy pustili. Celé jméno advokáta soud nesdělil. Jsou známy pouze jeho iniciály R. B.

Advokátovi hrozí postih

O incidentu informoval sám předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal. „Předseda ČAK Martin Vychopeň obratem vyrozuměl předsedu Šámala, že jednání dotyčného advokáta považuje osobně za zcela nepřijatelné - zejména ve spojení se snahou ČAK o usnadnění vstupu advokátů do soudních budov,“ uvedla komora, která incident zároveň začala šetřit kvůli podezření z kárného provinění.

Přestože případ z Břeclavi nahrává spíše justiční stráži, stížnosti na jejich důsledné kontroly se v posledních měsících hromadí. Advokátní komoře jich přišly desítky. Problém proto letos řešila právě s předsedou Nejvyššího soudu. Šámal podle ČAK sice připustil, že kontroly a prohlídky skutečně nejsou občas prováděny důstojně, zároveň ale připomněl, že nemá možnost, jak jednotlivé soudy ke zmírnění postupu zavázat. Přesto se s předsedy soudů sešel, aby výhrady advokátů probral.

Česká advokátní komora chtěla v minulosti problém vyřešit čipovými kartami, kterými by se advokáti prokazovali. Dokonce nabídla soudům, že zaplatí i čtečky těchto karet. Ministerstvo spravedlnosti ale záměr zamítlo.

Mají advokáti procházet kontrolou před vstupem do budovy soudu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 31. května 2016. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 8396
Ne
Ne 737

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video