Advokát: Lexova deportace je nezákonná

  • 3
Bývalý šéf slovenské tajné služby a poslanec Ivan Lexa, který čeká ve vazbě na soud, byl na Slovensko deportován nezákonně. Tvrdí to jeho advokát Juraj Trokan. "Byl-li neprávem převezen na Slovensko, nemůže být souzen," míní advokát, který před novináře předstoupil s kopií příkazu jihoafrického Nejvyššího soudu o zákazu Lexovy deportace.

Příkazem se ale jihoafrická policie neřídila. Porušila tak podle advokáta Lexovo právo na obhajobu a dopustila se i falšování dokumentů, jen aby mohla vyhovět přání slovenské vlády a dopravit Lexu na Slovensko právě během předvolební kampaně.

Navíc slovenský konzul odmítl poslanci vystavit náhradní doklady. "Ivan Lexa se cítí být osobním vězněm premiéra Mikuláše Dzurindy a ministra spravedlnosti Jána Čarnogurského," prohlásil Trokan. Současně však tvrdil, že sám Lexa byl rozhodnut se do vlasti vrátit, a proto v Jižní Africe nepožádal o politický azyl a odmítl i nabídku azylu výměnou za prozrazení určitých informací, které však odmítl upřesnit.

Právníci si stěžují kvůli vazbě
Lexovi právníci podali v pondělí stížnost proti uvalení vazby na jejich klienta. Nelíbí se jim ani přidělení soudkyně, která o vazbě rozhodla, promeškání zákonné lhůty i to, že s vydáním mezinárodního zatykače a s vazbou nevyslovil souhlas parlament. Souhlas sněmovny v srpnu 2000 byl podle právníků dán za odlišné situace. O udělení vazby čtěte více ZDE.

Trokan pomýšlí i na rozšíření stížnosti, kterou už před třemi lety poslal do Štrasburku proti porušování Lexova práva na spravedlivý proces vinou kampaně, kvůli níž je jeho klient už v očích většiny veřejnosti shledán vinným a "nezbývá ho než jen veřejně popravit na stadionu".

Advokát nepředpokládá, že by soud s Lexou začal ještě před zářijovými volbami, ale o výsledek nemá obavy: "Neexistují důkazy, aby byl odsouzen," zdůraznil.

Trokan novinářům rovněž řekl, že cestu jeho klienta z Jihoafrické republiky provázela výměna kapitána letadla a hrozby nákazou AIDS. Lexa měl podle advokáta během letu přelepená ústa lepící páskou. "Zalepili mu (po příchodu do letadla) ústa páskou a oznámili mu, že pokud dá o sobě vědět anebo se bude vzpouzet, tak jeho bratr a já z Jihoafrické republiky neodcestujeme, a jestli, tak nakažení AIDS," prohlásil Trokan, který letěl za Lexou po jeho zatčení do Pretorie.

Po skeptických dotazech novinářů, že ani sám Lexa si na palubě letadla před kamerami na údajné příkoří nijak nestěžoval, ale naopak se k jihoafrickému doprovodu choval náramně kamarádsky, advokát připustil, že deportaci osobně přítomen nebyl a o přelepení úst, výměně kapitána a výhrůžkách o AIDS se dozvěděl od Lexy až v Bratislavě. S doprovázejícími úředníky se prý bývalý ředitel SIS spřátelil až později.

Na Lexu čeká čerstvě vymalovaná cela
Lexa, který dva roky unikal stíhání, čeká v cele bratislavského Justičního paláce na soud kvůli sérii obvinění od zaměstnávání "mrtvých duší" až po sabotáž proti bývalému prezidentovi. Za únos exprezidentova syna Michala Kováče mladšího mu dal Vladimír Mečiar jako "zastupující prezident" amnestii.

Lexa teď obývá celu pro dva obviněné. Podle slovenského deníku Nový čas byla v pondělí vymalována jedna z dalších cel, do které se má za několi dní přestěhovat. V místnosti je stále cítit čerstvá barva.

Cela, kterou teď bývalý ředitel tajné služby obývá, je velká osm metrů čtverečných. Vedení věznice k němu hledá dalšího vhodného obviněného. Cela podle deníku splňuje vězeňský standard. Je tam umyvadlo a záchod oddělený zástěnou. Lexa se může dvakrát za týden sprchovat s ostatními stíhanými.

V pondělí Lexa vstal stejně jako ostatní před šestou ráno. Podle Nového času posnídal rybí pomazánku. K obědu měl květákovou polévku a hovězí se zeleninou a těstovinami. K večeři dostal zelnou polévku s uzeným masem. Ve věznici si Lexa může koupit denní tisk nebo potraviny, může si v knihovně půjčit knihu a hodinu se procházet v určeném otevřeném prostoru.

Podle advokáta Lexa odmítl vězeňský oděv a nechal si své sportovní oblečení. Trvá na tom, že chce poslouchat rádio, sledovat televizi a přijímat návštěvy.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video