Obhájce Jaroslava Starky  Julius Kramarič.

Obhájce Jaroslava Starky Julius Kramarič. | foto: Marta Myšková, ČTK

Advokát Kramarič: Vězně jsem neuplácel, je to výmysl detektivů

  • 9
Známý pražský advokát Julius Kramarič stanul tentokrát před soudem v roli obžalovaného. Státní zástupkyně mu klade za vinu, že uplácel dva vězně svědčící v kauze údajného "vora v zakoně". Jednomu údajně slíbit půl milionu, druhému půjčit 30 tisíc a koupit drahé hodinky.

Podle obžaloby se Kramarič loni v dubnu, tedy ještě před soudním jednáním s údajným šéfem arménské mafie v Česku Andranikem Soghojanem, se dvěma vězni několikrát sešel v ruzyňské věznici. Oba, David Štinčík i Jaroslav Dub, pak u soudu vypověděli, že vraždy, ze kterých je viněn Soghojan, zorganizoval ve skutečnosti klíčový svědek v případu Tagir Tarsžojev, jejich spoluvězeň. Oběma se měl Tarsžojev svěřovat v cele.

Za svědectví měl Štinčík dostat od Kramariče různé dárky, později mu prý nabídl půl milionu v hotovosti. Podle vězně to byla od Kramariče i jistá "kompenzace“ za to, že advokát neuspěl se žádostí na jeho podmínečné propuštění.

Dubovi Kramarič údajně poskytl třicetitisícovou půjčku, na jejímž splacení netrval. Z půjčky mu také koupil drahé hodinky, uvedl vězeň. Pokud Kramariče soud uzná vinným, hrozí mu až šest let za mřížemi.

Kramarič obvinění zásadně odmítá. Podle něj za ním stojí "zločinná kohorta policistů" z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, s nímž má advokát dlouhodobě nedobré vztahy. Podle něj kořeny tohoto případu sahají až do roku 2006, kdy zastupoval příbramského fotbalového bosse Jaroslava Starku.

"Do skončení soudu k tomu nebudu říkat vůbec nic. Udělejte si o tom obrázek sami,“ vzkázal novinářům Kramarič.

Přinesl čokoládu i televizi

Obvodní soud pro Prahu 6 v úterý také vyslechl oba údajně uplácené vězně. První z nich, David Štinčík, svědčit odmítl. Zdůvodnil to nejprve možným ohrožením své osoby, později otočil, že by tím způsobil stíhání sám sobě. Předsedkyně senátu Naděžda Brčáková tak přečetla doslovný přepis jeho dřívější výpovědi na osmapadesáti stranách, což zabralo několik hodin.

Štinčík dříve uvedl, že se jim Tarsžojev k organizaci vražd opravdu přiznal. Dodal však, že měl na Kramarovičovu žádost také lhát o tom, že klíčový svědek v Soghojanově kauze bere drogy a nechává se platit od policistů.

Nejprve ho za to advokát zadarmo zastupoval a nosil mu do věznice různé věci, které potřeboval - od čokolád přes trička po televizi. Když však propuštění z vězení nedosáhl, nabídl mu půl milionu, podle vězně na to, aby se mu na svobodě lépe dařilo. Peníze mu prý donesl v obálce do vězení, Štinčík je však odmítl.

Druhý vězeň Jaroslav Dub před soudem vypovídal. Potvrdil, že mu Kramarič třicet tisíc skutečně dal. "Lituju, že jsem o tu půjčku žádal,“ řekl před soudem.

Hlavní líčení se Soghojanem a dalšími pěti obžalovanými od počátku provázely nebývalé tlaky. Boj mezi právníky šestice obžalovaných na straně jedné a státním zastupitelstvím, respektive policií na straně druhé, se odehrával i mimo soudní síň. Nejvýraznější postavou těchto třenic byl právě Kramarič, který si při hlavním líčení několikrát ostře vyměňoval názory se státním zástupcem Vladimírem Mužíkem a proces označil za zmanipulovaný.


Nejlepší videa na Revue