Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Petr Topič, MAFRA

Podvodné síti šéfoval člen advokátní komory, tvrdí policie. Je ve vazbě

  • 29
Podvodné síti firem, o jejímž rozkrytí informovali v souvislosti se mstícími se advokáty pražští policisté ve středu, šéfoval podle vyšetřovatelů pražský advokát Martin Grubner. Nyní je ve vazbě. Firmy údajně okrádaly stát na daních a neprůhlednými účetními převody praly špinavé peníze. Podle zjištění iDNES.cz Grubner figuroval asi ve 40 společnostech.

Údaje z obchodního rejstříku ukazují, že Grubner v současnosti figuruje ve čtyřech firmách, v posledních deseti letech se ale na časově omezenou dobu objevil ve vedení dvaačtyřiceti dalších firem. Podstatnou část z nich prošetřuje policie.

Firmy spojené s Grubnerem se zaměřovaly mimo jiné na reklamu, poradenství, obchod a prodej, výrobu či služby. Podle policejního mluvčího Tomáše Hulana se v hledáčku vyšetřovatelů ocitly ale i firmy, ve kterých Grubnerovo jméno nefiguruje. „Další firmy zastřešovali jiní obvinění,“ řekl mluvčí. 

Oficiálně přiznávanou činností firem měla být výroba a prodej reklamních a propagačních předmětů, určených zejména pro sportovní soutěže. „Ve skutečnosti tyto firmy žádnou činnost ani výrobu nevyvíjely,“ uvedl Hulan. 

Podružné firmy vysály peníze a zmizely

Podvodný princip byl podle něj jednoduchý. Firma tvořící hlavu chobotnice přijímala objednávky a inkasovala peníze. Následně je postupovala dalším firmám, až peníze skončily na účtu menší společnosti ležící na konci pomyslného chapadla. „Tyto firmy sloužily jen k tomu, že se na jejich účtě objevily peníze, které následně někdo vybral a firma zanikla. Ihned ale vznikla další firma, která ji nahradila v celé komplikované struktuře,“ řekl Hulan. 

Mezi společnostmi, ve kterých figuroval přímo Gruber, jsou i takové, které mají napojení na cizince, konkrétně na občany Ruské federace, Slovenska a Německa. Zda jsou i tito lidé stíháni, mluvčí nepotvrdil. „Mohu k tomu říci pouze to, že ta struktura byla skutečně složitá a finanční toky komplikované. Vyšetřovatelé se domnívají, že do podvodu bylo zapojeno více firem, ale kvůli zametání stop ze strany obviněných bude obtížné to dokázat,“ řekl. I přesto v síti vyšetřovatelů figuruje několik desítek společností.

Sám Grubner kvůli trestnímu stíhání a zejména kvůli vazbě přišel o možnost vykonávat práci advokáta. Jeho advokátní kancelář Grubner Legal v Praze 1 má na svých webových stránkách pouze stručnou zprávu „Dočasné přerušení z důvodu změny právní formy“. „K této záležitosti se nebudeme vůbec vyjadřovat,“ reagovala pracovnice kanceláře na dotaz redakce iDNES.cz, zda Grubnera ve vztahu k jeho klientům zastupuje někdo z jeho kolegů. 

Před zadržením Grubner působil dokonce jako člen kontrolní rady České advokátní komory (ČAK). To je orgán, který má zhruba padesátku členů a jedním z jejích úkolů je rozhodování o podaných stížnostech na advokáty. „Výkon advokacie je automaticky pozastaven advokátovi, který je vzat do vazby, dnem, kdy je vzat do vazby. Zároveň je mu pozastavena funkce ve volených orgánech České advokátní komory, to je v tomto případě kontrolní rady,“ sdělila mluvčí ČAK Iva Chaloupková.

Vyšetřovatelé si za svými závěry stojí

Spolu s advokátem je v případu rozsáhlého praní špinavých peněz obviněno i šestnáct dalších lidí. Kauza je ale pro vyšetřovatele mimořádná i tím, že se při ní střetávají s neobvykle vysokým počtem stížností na svoji práci. „V souvislosti s tímto případem Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obdržela několik podání. Nyní jsou ve fázi šetření,“ uvedla mluvčí GIBS Radka Sandorová. 

Případ navzdory podáním zůstává v rukou pražské hospodářské kriminálky. Podle Sandorové nemá inspekce pravomoc zasahovat do přidělování případů jednotlivým policejním orgánům. „Vyšetřovatelé si za svými závěry stojí a neuvědomili si cokoli, co by z jejich strany mohlo být protiprávní,“ dodal Hulan.

Zveřejněním problémů, se kterými se u tohoto případu potýkají, chce prý policie zamezit dalšímu případnému nepřímému nátlaku na své lidi. Ukončení vyšetřování Hulan odhadl do konce letošního roku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video