Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zpackaný život nejde vyčíslit 30 miliony, říká ředitelka Konta Bariéry

  • 116
Z hlediska práva jde o poměrně vysokou částku, etický rozměr ale může být zcela opačný. Tak hodnotí spor o odškodnění ve výši 30 milionů advokát Miloš Tuháček. Podle ředitelky Konta Bariéry Boženy Jirků je odškodnění správné, protože pomůže rodině s výdaji, které stát nepokryje. Peníze soud řeší kvůli pochybení zdravotníků při porodu před pěti lety.

Pondělní rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 10 připomenul tragické chyby zdravotníků z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Bezmála před pěti lety lékař bez atestace nereagoval na indicie, které naznačovaly komplikace při porodu. Dnes čtyřletý Vojta proto přišel na svět s poškozeným mozkem a jeho zdravotní stav vyžaduje nepřetržitou péči (více čtěte zde).

Soud řekl, že nemocnice, respektive její pojišťovna, má rodině zaplatit více než třicet milionů jako bolestné a náhradu za ztížené společenské uplatnění jejich syna. Peníze ale rodina zatím nedostane, protože rozsudek nenabyl právní moci.

Částka, kterou soud zmínil, je vůbec nejvyšší odškodným, které soudy přiznaly. iDNES.cz oslovil advokáta a ředitelku sbírky pro handicapované a zeptal se jich, zda je 30 milionů moc, nebo málo.

„Případ odškodnění je jedinečný. A já považuji odškodnění za správné. Jeho výši neřeším,“ uvedla Božena Jirků, ředitelka Konta Bariéry. „Beru tento principiální případ jako snahu o materiální pomoc rodině, která bude mít se svým dítětem nekonečné výdaje: nepřetržitá péče, úprava bytu, přístroje, léky, nezbytná přeprava a tak dále,“ dodala.

Proč na milionech nezáleží

Názor Boženy Jirků na rozhodování o rekordním odškodnění

Sama by pak vůbec pojem odškodnění nepoužívala. „Copak je vůbec možné vyčíslit za zpackaný lidský život nějaké odškodnění? Podle mě ne.“

„Na otázku, zda je 30 milionů hodně, či málo, nelze jednoznačně odpovědět z pohledu práva. To říká, že má být poskytnuto přiměřené zadostiučinění. Zda je takové zadostiučinění v tomto případě přiměřené, je spíš otázka společenského konsenzu a pohledu, který může mít každý z nás trochu jiný. Z hlediska dosavadní praxe i nové metodiky je to ale částka poměrně vysoká,“ uvedl advokát Miloš Tuháček,  jednatel kanceláře Korbel, Tuháček & partneři.

Podle něj výše uvedený případ sám o sobě nezpůsobí, že soudy nyní budou poškozeným pacientům přiznávat vyšší částky. „Celkový dopad na rozhodování soudů asi jeden případ mít nebude, ale určitý pozitivní trend v přiznávání vyšších částek tu je,“ míní Tuháček s tím, že od nového roku poškozeným pomáhá nové pojetí náhrady újmy za život a zdraví v novém občanském zákoníku a metodika Nejvyššího soudu a Společnosti medicínského práva (více o nové metodice čtěte zde).

Vyčíslení odškodnění

Jaké faktory jsou při vyčíslování odškodnění rozhodující? „Je to především rozsah zdravotního postižení, míra ztráty společenského uplatnění, věk a také například okolnosti, za jakých byla újma způsobena - třeba jestli škůdce poškozenému ublížil úmyslně,“ popsal advokát Miloš Tuháček. Podle něj by mělo být také zohledněno to, zda pacient potřebuje celodenní péči a že k pochybení došlo hned na počátku jeho života.

Rekordní odškodné dosáhlo 370 milionů korun

Zatím nejvyšší odškodnění za lékařské zanedbání při porodu s trvalými následky na zdraví bylo vyplaceno v dubnu 2012 britské rodině. „Tenkrát šlo o celkovou částku 10,8 milionu liber (téměř 370 milionů korun). Soud rozhodl, že nemocnice vyplatí rodičům dvanáctileté postižené holčičky okamžitě 5,9 milionů liber a potom jí bude celoživotně vyplácet rentu ve výši 204 tisíc liber (téměř sedm milionů korun) ročně,“ popsala Božena Jirků.

„Rozdíl v českém a v britském přístupu je v tom, že v zahraničí se nemocnice omluvila, uznala, že žádná částka nedokáže rodině vynahradit zdraví dítěte a okamžitě přijala opatření, která mají do budoucnosti podobné tragické nehody minimalizovat,“ podotkla ředitelka Konta Bariéry.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video