K bazénu mohli v botách i jeho vůbec první návštěvníci. Páska se totiž stříhala před volbami, i když plavat se ještě nesmělo.

K bazénu mohli v botách i jeho vůbec první návštěvníci. Páska se totiž stříhala před volbami, i když plavat se ještě nesmělo. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Absurdní test v Litomyšli: kluzkost u bazénu zkoušeli v botách

  • 89
Návštěvníci nového krytého bazénu v Litomyšli před několika měsíci žili debatami o tom, zda dlažba kolem vody klouže přiměřeně, nebo už příliš. Město to nechalo otestovat ve zkušebně, a pak lidi uklidnilo: je to v normě. Jeden ze zastupitelů ale teď upozornil, že dlažba se testovala pro nohy v botách.

Ukázalo se, že zkušebna dostala absurdní úkol: zjistit, zda se plavci budou smekat, pokud půjdou do bazénu v botách.

"Použitá dlažba splňuje podle zkušebny požadavky normy pro místa, kam chodíte obutí, například na recepci. Ale copak se chodí plavat v botách?" diví se opoziční litomyšlský zastupitel Radek Pulkrábek, který na nesrovnalost upozornil.

Podle protokolu byly testy provedeny ve zkušebně obuvi a osobních ochranných prostředků. Tam chování bosé nohy na mokré podlaze testovat ani neumějí.

Plavecký bazén v Litomyšli

Plavecký bazén v Litomyšli

Bazén v Litomyšli

"Ne. To naše zkušebna neprovádí," uvedla vedoucí zkušebny Marie Ordeltová, která je pod protokolem podepsaná.

Testy zadala firma, která bazén stavěla

Město neobjednalo testy dlažby samo, ale nechalo to na firmě PKS INPOS, která bazén postavila a která si pro testy vybrala zkušebnu obuvi.

Vedoucí projektu Martin Hucek z firmy PKS INPOS se pak radním mohl pochlubit osvědčením, že dlažba je v pořádku. Na kontrolním dnu letos v únoru dokonce sugestivně líčil, jak ve zkušebně měnili povrch dlažby, aby zjistili, zda nejde zabránit pádům lidí.

Kvůli volbám se bazén otevíral ještě nepoužitelný

Kromě debaty o klouzající dlažbě a také spousty atrakcí zaujal litomyšlský bazén veřejnost i dobou svého otevření. Páska se stříhala loni 12. října, pár dnů před komunálními volbami. A to i přesto, že do vody mohli první lidé skočit až 5. listopadu. Před volbami totiž ještě nebylo vše hotové. Tak dlouho však místní politici nechtěli čekat, novým dílem za 116 milionů by se mohli chlubit jejich nástupci. A tak předvolební akci nazvali Dnem otevřených dveří. (více čtěte zde)

"Porovnávali jsme dvě penetrace a vyšlo to, že penetrace, která je tady, je o setinku lepší než ta druhá," uvedl. Nezmínil se ale o tom, že výsledky testu platí jen tehdy, když plavci budou mít na nohou boty.

V botách? To nikoho nenapadlo, připustil místostarosta

Politici i úředníci mu to odkývali. I místostarosta Litomyšle Vojtěch Stříteský. "Byl jsem na kontrolním dnu přesvědčen, a dokud neuvidím jiné důkazy, jsem přesvědčen dodnes, že jsme mluvili o bosé noze. Že bychom se mohli bavit o obutém člověku, to si nemyslel nikdo," uvedl Stříteský.

Pulkrábek viní z chyby radní. "Vedení města mělo mít zájem stížnosti lidí řešit. A ne svěřit zkoušku firmě, u které by se závada zřejmě reklamovala," uvedl.

Díky neobvyklému posudku Hucek přesvědčil radní, že se mají s klouzající dlažbou smířit. "Je potřeba, aby si lidé zvykli, že to prostě klouzat může, to je můj názor," uvedl v únoru Hucek. Nyní už nechce o dlažbě mluvit. "Nemám důvod se k tomu vyjadřovat," uvedl vedoucí projektu litomyšlského bazénu Hucek.

Ani litomyšlští politici zatím nechtějí test komentovat. "Počkáme si na stanovisko našeho odboru," uvedl Stříteský.

Dlažba nakonec možná obstojí i naboso

Smekavost bosé nohy na dlažbě lze testovat taky, ale podle jiné normy a v jiné zkušebně. Teoreticky je možné, že by tam litomyšlská dlažba obstála.

"Tuto dlažbu bych do bazénu doporučil, protikluzné vlastnosti má dobré. Pokud je na dlažbě louže vody, bude klouzat vždycky, ať je to žula nebo keramika," tvrdí Jiří Kubát ze společnosti Dekstone, která tuto žulovou dlažbu dováží.

Možnost, že dlažba může v nových testech uspět, připouští i Pulkrábek. "Je to možné. Nyní je potřeba, abychom nechali vypracovat nový posudek podle správné normy a vyvarovali se podobných chyb," dodal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video