Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Absolventka Harvardu: Musíte být výjimeční a zaujmout

  16:41aktualizováno  16:41
Studium v USA je zážitek na celý život. "Poznala jsem řadu výjimečných osobností. Dnes jsou roztroušení po celém světě - v Argentině, Indii, Jižní Koreji, Lucembursku. Pořád o sobě víme a udržujeme kontakt - jsou to přátelé na celý život," říká advokátka Jana Hrstková, absolventka Harvardovy univerzity.
Na Harvardu získáte přátele na celý život, říká absolventka, právnička Jana Hrstková.

Na Harvardu získáte přátele na celý život, říká absolventka, právnička Jana Hrstková. | foto: Vojtěch Vlk

Kdy jste na Harvardu studovala a jaký obor?
Na Harvardu jsem studovala v letech 1995-1996. Absolvovala jsem program Master of Laws (magisterské studium práva) na Harvard Law School. Hlásila jsem se po absolvování pětiletého magisterského studia na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, které jsem úspěšně dokončila s červeným diplomem v roce 1994. A hned napoprvé jsem měla štěstí a byla jsem přijata.

Jak probíhaly přijímací pohovory, jaké jste dělala zkoušky?
Na studijní program Master of Laws neprobíhají přijímací pohovory. Každý, kdo má zájem o přijetí na Harvard Law School, musí poslat písemnou přihlášku spolu s dalšími požadovanými dokumenty. Jednou z důležitých součástí přihlášky je tzv. Personal statement, tzn. osobní dopis uchazeče. V něm má uchazeč příležitost napsat o sobě, o důvodech, které jej vedou k zájmu studovat v USA, jak tyto zkušenosti chce dále zúročit ve svém profesionálním životě, jaké jsou jeho největší dosavadní úspěchy, např. publikace, pracovní úspěchy.

To vše samozřejmě v perfektní angličtině, protože zde se prezentuje před výběrovou komisí, která čte v rámci výběrového řízení na tisíce přihlášek z celého světa a srovnává jednotlivé uchazeče mezi sebou. Do programu Master of Laws se přijímá jen asi 165 studentů ročně. A proto je konkurence opravdu velká. Uchazeč by si měl dobře promyslet tuto část přihlášky, protože zde musí něčím zaujmout, být něčím výjimečný. Musí se zkrátka dobře prezentovat - prodat se! Nedílnou součástí přihlášky jsou nejméně dvě doporučení.

Autory doporučení jsou obyčejně profesoři, kteří uchazeče vyučovali na vysoké škole a mohou se vyslovit k jeho schopnostem a dovednostem. Takovým profesorem může být například vedoucí diplomové práce, ale mohou to být samozřejmě i jiné osoby, které uchazeče dobře znají a mohou jej doporučit ke studiu - třeba i nadřízený v zaměstnání. Doporučení jsou důležitá a v hodnotícím procesu mají velkou váhu.

Jak se prověřuje znalost jazyka?
K přihlášce je potřebné přiložit potvrzení o složení zkoušky z angličtiny - TOEFL. Na Harvard Law School v současné době požadují dosažení alespoň 600 bodů, pokud je zkouška skládána na testech v papírové podobě, nebo 250 bodů, pokud se uchazeč rozhodne o test prostřednictvím počítače.

Požadavky se samozřejmě mohou různit a vždy je třeba pečlivě ověřit, co která konkrétní vysoká škola požaduje. Hlavně je důležité nepodcenit časovou náročnost přijímacího řízení. Pokud přihláška dorazí byť i s jednodenním zpožděním, není do přijímacího procesu zahrnuta a uchazeč to musí zkusit znovu za rok. A znovu absolvovat celý proces. Letošní uzávěrka pro přihlášky do programu Master of Laws na Harvard Law School na rok 2007 je 1. 12. 2006!

Velkou výhodu mají v současné době uchazeči v tom, že valná většina informací, a to včetně formulářů, je přístupná online na webové stránce Harvardu -www.harvard.edu.

Jaké je studium na nejprestižnější světové škole?
Skvělé. Máte na výběr z více než 360 předmětů. Mezi nimi jsou i takové, které u nás stále nejsou běžnou součástí nabídky, přestože jsou pro praktický život velmi užitečné - např. program Negotiation, který patří mezi špičkové v USA. Sbor vynikajících přednášejících, kteří jsou předními odborníky uznávanými nejen v USA, ale i v rámci mezinárodní komunity.

Snadný a neformální přístup k profesorům, kteří mají o studenty zájem. Přístup k fantastické knihovně, která je otevřena od 8.00 ráno do 2.00 v noci. Možná stojí za to zmínit, že na rozdíl od České republiky jsou všechny zkoušky písemné a anonymní. Při hodnocení zkoušek profesor neví, kdo test psal, a on tak o známce rozhoduje zcela nezávisle a objektivně.

Co vám při studiu připadalo nejtěžší?
Přestože jsem už před příjezdem do USA velmi slušně hovořila anglicky, zpočátku jsem určitě musela nastudovat mnoho speciálních odborných termínů, abych vůbec správně porozuměla přednášejícím.

Potom - zvyknout si na jiný způsob výuky. Studenti už před přednáškou musí mít načteny stovky stránek odborného textu. Na vlastní přednášce se od studentů požaduje aktivní zapojení do diskuse. Někteří profesoři stále aplikují tzv. Sokratovu metodu - kdy student odpovídá na položenou otázku a tato odpověď musí být opřena o argumentaci. Kdokoliv z účastníků přednášky může nesouhlasit a přednést ostatním svůj vlastní názor.

Co je podle vás nejdůležitější pro zvládnutí studia na prestižní škole v USA?
V každém případě výborná znalost angličtiny a správný výběr školy. V USA je opravdu nepřeberné množství možností a je potřeba si správně vybrat. Zejména s ohledem na budoucí profesní plány a zaměření. Některé školy mají skvělou pověst např. v mezinárodním právu, jiné se specializují spíše na finance.

Potom je také důležité si vybrat ty správné předměty a profesory. Opravdu se vyplatí investovat čas a zajímat se o reputaci jednotlivých přednášejících mezi studenty. Každý rok studenti hodnotí své profesory a vydávají pro nováčky publikaci, díky které se mohou při výběru předmětů snáze rozhodnout.

Co byste poradila svým následovníkům. Kde mají shánět informace, jak se připravovat?
V dnešní době má většina universit dobré webové stránky, na kterých se dá většina informací bez problému získat. Určitě bych doporučila jet se do USA podívat, pokud to je pro uchazeče jen trochu možné. Vidět univerzitu a univerzitní kampus na vlastní oči je asi to nejlepší, co mohou udělat při svém rozhodování. Také je dobré se obrátit na Čechy, kteří již v USA studovali, a zeptat se jich na zkušenosti a praktické rady.

Autoři:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Prezident Miloš Zeman na návštěvě v Horšovském Týně. (19. 10. 2017)
Andělé nebudou, andělé došli, když nechcete ďábla, jděte volit, vybídl Zeman

Rozhodujete se mezi špatným a ještě horším, přesvědčoval ve čtvrtek voliče, ať jdou volit, prezident Miloš Zeman. „Andělé nebudou, andělé došli, ale...  celý článek

Lubomír Zaorálek a Andrej Babiš (19. října 2017)
Máte máslo na hlavě, řekl Zaorálek. Co jste dokázal za 27 let? opáčil Babiš

Více než tři roky spolu šéf ANO Andrej Babiš a volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek seděli v jedné vládě, ale to už podle jejich posledního televizního duelu den...  celý článek

Jana Nečasová (dříve Nagyová) u Obvodního soudu pro Prahu 1.
Nečasová doplatila statisíce, které dlužila na daních za luxusní dárky

Bývalá šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase Jana Nečasová, dříve Nagyová, už doplatila daně z luxusních darů, kvůli kterým čelí žalobě z krácení daně. Cenu...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.