Absolventi škol budou v září hledat práci obtížně

Praha - O slovo se v pobočkách úřadu práce v hlavním městě budou začátkem září, tak jako každoročně, hlásit absolventi odborných učilišť, středních a vysokých škol. Odborníci z pražských pracovních úřadů však upozorňují, že svou šanci již zčásti propásli a najít uplatnění na podzim na pražském trhu práce nebudou mít jednoduché.

I když pracovníci úřadů očekávají největší nápor až v září, podle statistik se absolventi o podporu hlásili již v červenci. Zatímco na konci června úřad evidoval dva tisíce dvacet absolventů, o měsíc později jich bylo asi o sto sedmdesát více. Úředníci jim přitom mohou nabídnout pouze devět set míst a s koncem roku jich bude prý stále ubývat.

Ivan Chomát, ředitel Úřadu práce hlavního města, již před prázdninami studenty varoval, že pokud si práci nezajistí okamžitě po skončení studia, při pozdějším shánění budou mít potíže.

"V září očekáváme skutečný nápor, protože budou přicházet nejen absolventi škol, ale také řada lidí, jež přišla o práci před prázdninami, ale nehlásila se u nás," řekl nedávno Chomát.

Jeho slova doplňuje Jindřich Kuda, ředitel pobočky pro třetí obvod a zároveň jeho zástupce: "Letos ale nával nebude tak velký jako v minulých letech, protože odpadli studenti středních škol. Kvůli zavedení devátých třídy před čtyřmi lety jich bude asi o osmdesát procent méně než obvykle. Přijdou tedy spíše vysokoškoláci a absolventi odborných učilišť."

Kuda zároveň dodal, že například za červenec se počet vystudovaných vysokoškolských odborníků zvýšil téměř o stovku.

"V závěru roku nastává obecně útlum poptávky po pracovních silách, což samozřejmě dopadne i na absolventy. Navíc se vrátí do evidence lidé, kteří byli sezonně zaměstnaní třeba v cestovním ruchu nebo ve stavebnictví," vysvětlil Kuda, proč budou mít absolventi s nalezením zaměstnání na podzim více práce.

Podle Arnoštky Šponarové, ředitelky pracovního úřadu v Praze 4, se pražský trh práce navíc stále vyrovnává s přebytkem administrativních pracovníků. "Největší potíže se sháněním místa mají tedy bývalí studenti středních ekonomických škol a lépe na tom nejsou ani mladí lékaři," podotkla Šponarová.

"Zejména lékaře se snažíme umístit prostřednictvím absolventské praxe, a to nejenom v hlavním městě - například nyní máme tři volná místa pro lékaře v čáslavské nemocnici," doplnila s tím, že dotaci nedávají jen nemocnicím, ale i privátním lékařům.

Jedním z těch, kteří hledání zaměstnání nechal až na září, je i dvacetiletý Michal Hruška, který si ve středu prohlížel vývěsky v pobočce v prvním obvodě. "Rodiče mi nakázali, abych se tady aspoň zastavil. Stejně vidím, že si práci budu muset najít sám - přece nebudu dělat někde vychovatele nebo nějakého pochybného obchodního zástupce," míní absolvent obchodní akademie.

Nezaměstnaní: Ze zoufalství slevujeme ze svých původních přání a plánů

Budu dělat cokoliv, ale už abych pracoval. To je jedna z častých vět, které slyší zaměstnankyně úřadu práce v Korunní ulici ve druhé městské části.  Zoufalí žadatelé o práci přicházejí, aby se nechali zaregistrovat. Ne všichni jsou však v beznadějné situaci.

"Předevčírem jsem nastoupila na doporučení úřadu na místo sekretářky v jedné soukromé firmě," říká potěšeně a zároveň s jistou úlevou čtyřiadvacetiletá Veronika Lišková, která práci hledala marně půl roku.

Jak tvrdí, nebyla to žádná legrace. Volné místo zkoušela najít přes inzeráty i personální agentury. "Neuspěla jsem zřejmě proto, že moje znalost angličtiny ze střední školy je v praxi nepoužitelná. Navíc jsem také narážela na otázky typu, jestli mám v plánu otěhotnět. Nemohla jsem jim přeci říci, že budu na do smrti jeptiškou," popisuje období nezaměstnanosti Lišková.

Marta Dušková je v současnosti ve stejné situaci. "Je to bída. Nerezignovala jsem sice, ale už jsem ze svých původních plánů a přání slevila. Většinou mi práci zaměstnavatelé nabídnou bez smlouvy, za málo peněz a s nejistou zárukou, že práci později dostanu," podotýká Dušková, která si z nástěnky s nabídkou zaměstnaní, kde převládá poptávka po obchodních zástupcích, jako vyučená dámská krejčová ztěží vybere.

"Už jsem alespoň musela zajít sem na úřad, protože potřebuji pohyb a kontakt s lidmi, jinak začínám propadat depresi," dodává.

I další ze zájemců o práci, který se představil jako Jirka, tato slova potvrzuje. "Od ledna se válím a pořádně nic nedělám. Nečinná bezstarostnost mě tak otupila a zbavila denodenního kontaktu s okolím, že se ostýchám i zaklepat na dveře pracovního úřadu," poznamenal s tím, že ho na úřad vyhnali rodiče.

Mezi uchazeči však nejsou pouze absoloventi středních či vysokých škol, ale také lidé středního věku. "Zaměstnavatel náš tým personálně zeštíhlil, aby ušetřil peníze na výplaty. Vyčetl mi také nedostatečnou přizpůsobivost jeho novým záměrům a malou výkonnost," svěřil se asi čtyřicetiletý muž, který nechtěl zveřejnit své jméno.

Ze začátku podle svých slov cítil uvolněnost a nepoznanou pohodu. Ale dnes je bez práce již od března a začíná být nervózní.

 

Své názory můžete posílat i na emailovou adresu: redpha@mafra.cz

 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video