Ministr dopravy Vít Bárta

Ministr dopravy Vít Bárta | foto: Dan Materna, MAFRA

ABL chce vydělávat. Hlídání na to nestačí, plánuje expandovat do ciziny

  • 640
Ministr Vít Bárta je v nejtěžší situaci své kariéry. Nedokáže vysvětlit, proč jeho bývalá firma sledovala politiky a navíc musí čelit otázkám na majetek. Podle posudku z loňského roku je hodnota značek ABL 173 milionů, budoucnost byznysu znalec vyčíslil na 220 milionů. Podle auditovaných zpráv přitom firma dosud vydělala jen necelých 21 milionů.

V sobotu se ministr dopravy Vít Bárta na tiskové konferenci snažil vysvětlit aktivity firmy ABL, kterou dříve vlastnil. V jednu chvíli odbočil od tématu, klepl prsty do stolu a řekl: "Má bývalá firma stále roste a já se to nebojím říct a pevně v to doufám. A klepu na to, že ABL je tygrem v oblasti soukromých bezpečnostních agentur."

Pro Bártu je ekonomický růst jeho bývalé bezpečnostní agentury velmi důležitý. V příštích letech totiž čeká na vyplacení peněz za akcie, které prodal před vstupem do vlády svému bratru Matějovi. Cena je tajná. Ale bratři tvrdili, že půjde o tržní cenu poloviny firmy.

MF DNES nyní zjistila, že v obchodním rejstříku leží čerstvý znalecký posudek o hodnotě ochranných známek firmy ABL a jejích dceřiných firem. Ten byl vypracován v listopadu 2010 v souvislosti s přesuny majetku v rámci rodinného podniku Bártových.

Znalec dospěl k závěru, že jen hodnota samotných firemních značek ABL a dále dceřiných společností dosahuje sumy 173 milionů korun. A další cifrou, 220 milionů korun, ohodnotil budoucnost byznysu ABL. Hodnotu jejího majetku přitom nevyčíslil.

Sečteno: pokud Matěj Bárta dodrží svůj slib z minulého roku, že zaplatí bratrovi za akcie tržní cenu v hodnotě poloviny firmy, mohlo by jít minimálně o 196 milionů korun pro Víta Bártu.

Nutno podotknout, že to jsou zatím jen imaginární čísla založená na odhadu znalce. Ale co je podstatné: jak se k takovým sumám firma ABL dobere, když za dobu své existence do konce roku 2009 vydělala podle auditovaných zpráv celkově 20,8 milionu korun?

Byznys černých šerifů

Ze znaleckého posudku vyplývá, že firma dlouhodobě rostla.

ABL podniká jako bezpečnostní agentura. Její hlavní práce je chránit lidi a majetek. Takových zakázek má opravdu hodně. Stačí, když se podíváte na uniformu "černého šerifa" v nějakém nákupním centru a často na něm uvidíte logo hlavy lva, což je znak ABL. Jenže takovýto byznys si obchodní dům či továrna obvykle objedná u agentury, která se "vejde" do slušné ceny.

Zisk ABL.

I znalecký posudek výslovně zmiňuje, že sektor soukromých bezpečnostních služeb je podnikáním, v kterém se bojuje převážně cenou. Devadesát procent výběrových řízení se točí jen kolem ceny.

Znalec upozorňuje na velmi nízkou ziskovost podnikání ABL, její zisková marže se pohybuje na úrovni nula až dvě procenta.

Manažeři ABL, kteří znalci dali podklady pro ohodnocení části společnosti, však počítají s rychlým růstem obratů i ziskovosti. Ta se má v nejbližších letech až ztrojnásobit.

ABL tvrdí, že chce vytvořit mezinárodní holding, který bude expandovat do ciziny. A mnohé se dá vyčíst i z toho, na co si v posudku stěžuje vedení ABL: na údajně nekalou konkurenci státu, městské policie a hasičů, kteří soukromým firmám konkurují.

Zlomový rok 2008

Bárta v sobotu oznámil, že si jako zaměstnanec na pozici generálního ředitele za poslední tři roky vyplatil 30 milionů na mzdách a odměnách. (Byl to vzkaz exšéfovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi, který na něj podal trestní oznámení pro krácení daně.)

To podle analýzy mezd v ABL skutečně udělat mohl. Průměr mezd černých šerifů se tam pohyboval kolem 17 tisíc hrubého měsíčně. Výdělek lidí z vedení firmy, kterých společnost uvádí 41, byl podle propočtu MF DNES v průměru asi 47 tisíc. Pokud by si Bárta vyplácel například deset milionů ročně jako člen vedení ABL, na jeho mzdu by šla třetina z objemu mezd na řídící pracovníky. A průměrná mzda ve vedení společnosti by klesla ke třiceti tisícům hrubého.

K dalšímu růstu ABL potřebuje výnosnější zakázky než prosté hlídání obchodů. Dobře to bylo vidět na uzavření smluv s městskou částí Prahy 11, která ji od roku 2007 do loňska vyplatila za různé bezpečnostní projekty a antikorupční programy 31 milionů korun. ABL také dostala zakázky na správu pražských památek nebo kontrolu bytového fondu.

Pro ABL byl rok 2008 zlomový: od té doby se z klasické agentury stala firma se ziskovější budoucností.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video