Bývalý premiér Austrálie Tony Abbott

Bývalý premiér Austrálie Tony Abbott | foto: Profimedia.cz

Australský premiér divoce slavil svůj konec, svlečený křepčil na stole

  • 17
Dnes již bývalý australský premiér Tony Abbott se s úřadem rozloučil více než divoce. Při rozlučkové oslavě přímo ve své kanceláři tančil na starožitném italském stole a poničil při tom jeho mramorovou desku. Její kusy si pak rozebrali ministři. Abbott slíbil, že veškeré škody uhradí.

Z vyšetřování vyplynulo, že Abbott během večírku 14. září, tedy v den svého konce v úřadu, tančil svlečený do půl těla a posléze své taneční kreace předváděl i na stole.

„Byli jsme vyrozuměni, že stůl mohl být poničen člověkem, který na něm tancoval. Bylo nám také sděleno, že části pracovní desky stolu byly v úterý ráno nalezeny na podlaze kanceláře, další části pak v ministerských kancelářích,“ uvedl podle serveru The Times Rob Barnes.

Tony Abbott

Tony Abbott byl v letech 2013 až 2015 australským premiérem a lídrem pravostředové Liberální strany Austrálie. Pod jeho vedením strana vyhrála volby v září 2013. Je přesvědčením katolický konzervativec a to do té míry, že opustil kněžský seminář, protože se mu zdál příliš liberální. Vystudoval politiku a filosofii na Oxfordské univerzitě. V minulosti začal studovat také s cílem stát se římskokatolickým knězem. Studium však nedokončil, ale je mu kvůli němu někdy přezdíváno „šílený mnich“.

Zdroj: Wikipedia

Následky oslavy si odnesl také ministr Jamie Briggs. Po bujaré noci ho novináři načapali v kolečkovém křesle v nepříliš dobré formě. Odmítl však spekulace, že na vozíčku skončil po tom, co se propadl skrz poničený stůl.

Italský stůl s bronzovou základnou a mramorovou deskou kancelář premiéra zakoupila v osmdesátých letech za 590 australských dolarů (podle současného kurzu asi deset tisíc korun). Není proto divu, že o poničení cenného starožitného nábytku se zajímal také australský senát, kterému Abbott slíbil uhrazení veškerých škod. Vyšetřovací komise je odhadla na v přepočtu asi 22 tisíc korun. „Byla to má akce, takže za to přebírám plnou odpovědnost,“ sdělil podle serveru The Guardian Abbott.

Překvapivý poznatek v rámci vyšetřování nabídl předseda senátu Stephen Parry. Podle něj uklízečky „porušily slib mlčenlivost“, když o rozbitém stolu informovaly nadřízené.

Pozdní vyšetřování

Senátorka Penny Wongová se během slyšení senátu podivovala nad tím, že vyšetřování celé záležitosti nezačalo hned po nálezu poničeného stolu. „Pokud by na jakémkoli jiném pracovišti někdo rozmlátil stůl při rozlučkové oslavě, musel by za to zaplatit. Je poněkud neobvyklé, že ministři mají kusy mramoru ve svých kancelářích,“ prohlásila sarkasticky Wongová.

Takto vypadal mramorový stůl po oslavě Tonyho Abbotta:

19.října 2015 v 22:34, příspěvek archivován: 20.října 2015 v 10:31

Abbott to pay for marble table broken during wild farewell party: https://t.co/hJha1B9Rvy #9News pic.twitter.com/y1ct2n9mSl

Stůl přežil v kanceláři australského premiéra bezmála tři desetiletí. Během té doby přežil i bujaré večírky velkého milovníka piva Boba Hawkea i záchvaty vzteku Kevina Rudda. Právě po něm Abbott v roce 2013 přebíral post premiéra.

V něm však vydržel jen dva roky. V polovině září totiž na vnitrostranickém hlasování neobhájil pozici šéfa strany a musel tak v čele vlády skončit. Poslanci vládní Liberální strany Austrálie v narychlo svolaném hlasování podpořili bývalého předsedu Malcolma Turnbulla, který Abbotta ve funkci premiéra nahradil.

Abbott dlouhodobě čelil silné opozici uvnitř vlastní strany, která se v průzkumech veřejného mínění potýkala s klesající popularitou. Naposledy poslanci o jeho setrvání na postu předsedy hlasovali letos v únoru, tehdy jej podpořili poměrem 61 ku 39. Premiér poté požádal, aby mu zákonodárci dali šest měsíců na to, aby negativní trend klesající voličské podpory zvrátil.

To se mu však nepodařilo a poslanci na zářijovém hlasování poměrem hlasů 54 ku 44 zvolili do čela vlády Turnbulla, který se stane už čtvrtým australským premiérem za poslední dva roky po Julii Gillardové, Ruddovi a Abbottovi (více o konci Abbotta na postu premiéra se dočtete zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: Malcolm Turnbull

Video