Kawašima už nemůže koukat na to, jak jeho zemi vládne mladší generace.

Kawašima už nemůže koukat na to, jak jeho zemi vládne mladší generace. | foto: Profimedia.cz

Táhne mu na sto, Japonec přesto vybral úspory na pohřeb a jde do politiky

  • 4
Čtyřiadevadesátiletý Japonec Rjokiči Kawašima dokázal své blízké pořádně překvapit. Mnoho let si šetřil na pohřeb, teď se však rozhodl kandidovat v parlamentních volbách. Naspořené peníze vybral a investoval je do své politické kariéry. Už prý nemůže vydržet pohled na to, jak mladá generace vede jeho vlast.

V 94 letech je Rjokiči Kawašima bezkonkurenčně nejstarším kandidátem v nadcházejících volbách do Sněmovny reprezentantů, dolní sněmovny japonského Parlamentu. O 480 křesel bude soupeřit s 1 504 kandidáty.

K vstupu do politiky ho podle serveru The Telegraph donutilo současné směřování japonské politiky vedené mladou generací. K přerušení zaslouženého odpočinku ho podle jeho slov donutil také vzestup vlivu pravicově orientovaných stran. "Slova jako ozbrojené jednotky pronášejí až příliš často," stěžuje si Rjokiči.

"Když jsme se museli vzdát ve válce, bál jsem se, co s naší zemí bude," popisuje veterán druhé světové války, během které byl nasazen na bojištích v Číně. Mnoho svých kamarádů viděl umírat.

"Ve válce jsem nezemřel a od té doby jsem zažil spoustu dobrého. Pokud bych však odešel z tohoto světa takhle, bylo by to nefér vůči těm, kteří za Japonsko položili život," vysvětluje jednu z motivací k politické kariéře Kawašima.

O překvapivého kandidáta se zajímá i televize.

Nejstarší kandidát vzbuzuje obdiv i u mladých.

Ihned po velkém životním rozhodnutí však narazil na problém. K registrování do voleb je potřeba zaplatit vysoký poplatek. Kawašima neváhal a jako zápisné použil část ze svých úspor, které měly v budoucnu pokrýt náklady na jeho pohřeb. Do politiky tak investoval tři miliony jenů (téměř 700 tisíc korun).

Nejstarší politik vidí svou kandidaturu realisticky

Kawašima tvrdí, že je i přes svůj věk stále ve skvělé kondici a pohyb v politických sférách by pro něj nebyl problémem. Svou kandidaturu však vidí realisticky. "Upřímně si myslím, že se do Sněmovny reprezentantů nedostanu, chci si však stát za svým rozhodnutím," tvrdí nejstarší japonský politik. Jedním z jeho protivníků bude i nejmladší politický aspirant, čtyřiadvacetiletý Kazuja Aoki.

Japonci se dožívají vysokého věku, více než 23 procent obyvatel je starších 65 let. Průzkumy navíc ukazují, že v následujících 50 letech zastoupení starých lidí stoupne až na 40 procent. Není proto divu, že většina japonských politických činovníků je mnohem starší, než jejich zahraniční kolegové na obdobných postech.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video