Francouzský prezident Francois Hollande a německá kancléřka Angela Merkelová

Francouzský prezident Francois Hollande a německá kancléřka Angela Merkelová při berlínském setkání k příležitosti 50. výročí podpisu Elysejské smlouvy. Oba politici si podle Hollanda dobře rozumí. | foto: AP

Chemie mezi námi funguje, řekl Hollande o Merkelové při výročí spolupráce

  • 2
Německo a Francie chtějí dál posilovat vzájemnou spolupráci. Chystají se například představit společné návrhy na prohloubení hospodářské a měnové unie. Oznámili to německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident François Hollande u příležitosti berlínských oslav 50. výročí podpisu Elysejské smlouvy, která položila základy pro úzkou spolupráci mezi oběma zeměmi.

"Jsme si vědomi naší obrovské odpovědnosti za zlepšení situace v Evropě, za překonání krize eura a za to, aby byl umožněn hospodářský růst," prohlásila na společné tiskové konferenci Angela Merkelová.

"Proto chceme do května představit společné návrhy pro červnový summit Evropské unie, v nichž půjde o stabilizaci a prohloubení hospodářské a měnové unie. Jde nám o užší hospodářsko-politickou spolupráci s cílem zajistit sociální jistotu, zaměstnanost, růst, finanční stabilitu a konkurenceschopnost," uvedla kancléřka.

Hollande vyzdvihl pokrok, kterého dosáhla EU a eurozóna v boji proti krizi a který by podle něj bez spolupráce Berlína a Paříže nebyl možný.

Chemie nám funguje, říká Hollande o vztahu s Merkelovou

Socialistický francouzský prezident také popřel, že by si s křesťanskodemokratickou kancléřkou nerozuměl. "Chemie mezi námi funguje," prohlásil za přikyvování Merkelové Hollande, který si s německou političkou začal dokonce tykat, jak si povšimla německá média.

Setkání obou státníků bylo součástí oslav 50. výročí Elysejské smlouvy, kterou 22. ledna 1963 podepsali někdejší spolkový kancléř Konrad Adenauer a tehdejší francouzský prezident Charles de Gaulle a která formálně zahájila úzkou spolupráci mezi Paříží a Berlínem.

Předcházel jí proces usmíření mezi oběma do té doby rivalskými státy, které jsou nyní označovány za motor evropské integrace.

Za ten považuje obě země i Hollande, jak uvedl na odpoledním společném zasedání německého Spolkového sněmu a francouzského Národního shromáždění, dolních komor národních parlamentů, na němž spolu s Merkelovou vystoupil jako hlavní řečník. "Jako motor musíme dbát o to, aby se připojily i další evropské země.

"Zároveň jsme ti, kteří musí ukázat směr, kterým ta cesta povede," prohlásil na půdě historického Říšského sněmu francouzský prezident, kterého s vojenskými poctami přijal také německý protějšek Joachim Gauck.

Podle Merkelové se Elysejská smlouva zasloužila o trvalé smíření obou národů a vytvoření hlubokého přátelství mezi Francouzi a Němci. Ve svém projevu je vyzvala, aby si nadále uchovávali zvědavost a zájem o dění v sousední zemi. "Protože ten, kdo není zvědavý, tomu není možné ani smlouvou poručit, aby se zajímal o druhé," konstatovala kancléřka.

Do Berlína na oslavy kromě Hollandea přijela téměř celá pařížská vláda a také obě komory francouzského parlamentu. Jejich vrcholem bude společné zasedání německého Spolkového sněmu a francouzského Národního shromáždění, dolních komor zastupitelských sborů, na němž jako hlavní řečníci promluví znovu Merkelová a Hollande.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video