VIDEO: Opera v Sydney slaví čtyřicáté výročí, dorazili i domorodci

  • 7
Tisíce lidí se sešly v sydneyském přístavu, aby oslavili čtyřicáté výročí jednoho z hlavních symbolů Austrálie. Právě 20. října 1973 totiž otevřela své brány tamní operní budova navržená dánským architektem Jørnem Utzonem.

"Budovu, jako je tahle, postavíte jen jednou za život. Je to jedinečná ukázka pevné vůle Australanů a jejich nadšení pro věc," řekl na slavnostním shromáždění před budovou architektův syn Jan Utzon. Samotný duchovní otec slavné opery se čtyřicátého výročí nedožil, zemřel v listopadu 2008.

Vrcholní představitelé města, turisté, ale i zástupci domorodých obyvatel pojali slavnostní setkání vskutku velkolepě. Nechyběl tradiční kmenový tanec, posvátný kouřový obřad, hra na didgeridoo ani gigantický narozeninový dort.

Oslavy vyvrcholí v následujících dnech, kdy do města zavítá dánský korunní princ Frederik se svou australskou manželkou.

Opera v Sydney se začala stavět v roce 1959. Práce trvaly 14 let a spolkly celkem 102 milionů tehdejších australských dolarů, což by v přepočtu na dnešní měnu vyšlo na více než miliardu.

Ačkoli Utzon zvítězil v regulérní architektonické soutěži, narážel během stavebních prací na řadu problémů. Některé byly technického rázu, jiné čistě politické. Architekt tlakům nakonec neodolal a v roce 1966 se na stavbě přestal podílet.

V budově jsou k dispozici dva sály, vejde se do ní až 4200 diváků. Je navíc proslulá svou perfektní akustikou. Podle místního listu The Australian se v opeře konají každý rok až dvě tisícovky akcí, které navštěvuje více než 8 milionů lidí. Od června 2007 je na seznamu UNESCO. Stala se tak vůbec první stavbou, která se mezi světovým kulturním dědictvím ocitla ještě za života svého architekta.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video