Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Místo srdce měl zpuchřelý míč, orgán dárce mu pomáhá už třicet let

  11:59
Srdce dárců vrací české pacienty do života už třicet let. V IKEM za tu dobu podstoupilo transplantaci už 938 nemocných. Než srdce získal vůbec první pacient, lékaři odběr a voperování orgánu léta nacvičovali. V prvním roce získali náhradní orgán čtyři lidé. Mezi nimi i nyní 77letý Rudolf Sekava.
Rudolf Sekava je v současnosti nejdéle žijící pacient s transplantovaným srdcem...

Rudolf Sekava je v současnosti nejdéle žijící pacient s transplantovaným srdcem v ČR. Vedle něj sedí profesor Pirk. | foto:  David Neff, MAFRA

"V mém životě to byla převratná událost. Byl to nejcennější dar, po kterém si člověk života daleko více váží," říká o operaci po bezmála třiceti letech Sekava.

Lékaři v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) mu srdce voperovali ve 48 letech. Tehdy byl třetím pacientem v Česku, přesněji Československé socialistické republice, který srdce získal. Dnes je na světě pátým nejdéle žijícím pacientem po tomto zákroku. Světově vůbec nejdéle žijící pacient podstoupil zákrok před 34 lety. 

První transplantace v ČSSR

První česká transplantace se uskutečnila 31. ledna 1984 a dvacetičlenný tým v čele s tehdejším ředitelem IKEM Vladimírem Kočandrlem kvůli ní držel nepřetržitou pohotovost o Vánocích i mezi svátky.

Hlavním operatérem byl tehdy Pavel Firt. Ten vzpomíná, že na zákrok se lékaři a zdravotníci připravovali dva roky, vyjmutí orgánu a jeho voperování příjemci trénovali na psech. Aby se však operace vůbec mohla konat, musel s ní tehdy souhlasit ministr zdravotnictví a vyjadřovala se k ní i vláda.

Prvním transplantovaným byl 43letý Josef Divina z Řepiště u Vratimova. Dělník v těžkém průmyslu získal srdce 35letého muže, který se zabil pádem z lešení. Před operací mu zbývaly tři týdny života, díky zákroku žil dalších více než 13 let.

"Neměl žádnou jinou naději než transplantaci, takže se držela pohotovost celé Vánoce i na Nový rok," vzpomíná Firt.

"Transplantace proběhla kupodivu bez komplikací. Když se srdce rozběhlo, tak si člověk říkal: 'Safra, ono to funguje.' Pohled na prázdný hrudník byl nezvyklý. Stejně tak pak na srdce, které v něm opět bije," dodal lékař.

"Nebyla to výjimečná senzace, ale nejvíc nás těšilo, že to je zahájení systematického programu. Abych řekl upřímně, na dně mé duše ale byl tehdy i smutek, protože jsem pochopil, že to je špička mé chirurgické dráhy a nic víc už mě nečeká," dodává lékař.

Sekava by bez srdce dárce nepřežil. Lékaři mu diagnostikovali kardiomyopatii, tedy nemoc, která je jednou z nejčastějších příčin transplantace i dnes. "Srdce při této nemoci pracuje jako zpuchřelý míč a sval ze sebe nemohl vydat žádný výkon. Byl jsem hrozně zavodněný, neprokrvovaly se mi základní orgány včetně mozku, kvůli dušení jsem musel spát v sedě. Jedinou úlevou pro mě tehdy byly odvodňovací prášky," popisuje.

"Léčil jsem se, ale srdce více a více selhávalo a žádné řešení v dohlednu nebylo," vypráví. Jeho lékař, jihlavský kardiolog, se proto obrátil na IKEM, kde pana Sekavu vyšetřili a nakonec i přemluvili k zákroku.

"Když mi řekli, že mi vymění srdce, zarazilo mě to. Je to přece jen něco, co s člověkem zatřese. Takže jsem začal tvrdit, že to ještě počká," vzpomíná Sekava. Lékaři se však nedali a pacienta argumenty přesvědčili. "Řekli mi, že mé orgány by po operaci mohly dobře fungovat. A jestli jsem viděl, jak dobře vypadá Josef Divina (první transplantovaný, který žil se srdcem dárce víc než 13 let, viz box). A taky, že ve Francii už někdo žije s transplantovaným srdcem patnáct let. Věděl jsem, že už se jiné pomoci nedočkám, tak jsem s operací souhlasil," líčí Sekava.

Transplantace se konala 23. října 1984.

"Pak jsem se probudil a to už mi sestřička vyřizovala pozdrav od manželky a od syna. A to už jsem měl příjemný pocit, nic mě nebolelo, jen jsem cítil tlak v řezu. A proběhlo mi hlavou: Bože můj, vždyť já zase žiju. A pak jsem zase usnul," popsal s tím, že operace mu umožnila vrátit se k povolání středoškolského učitele.

Rudolf Sekava má orgán 25leté dárkyně v těle bezmála třicet let. Tak dlouhá doba přitom není samozřejmostí. A to ze dvou důvodů. Jedním je délka přežití pacientů. Více než deseti let od operace přežívá 60 procent z nich. Dalším pak je potřeba orgán dárce časem nahradit jiným. To, zda bude takzvaná reoperace nutná, ale lékaři na začátku nevědí. V pořadí druhé srdce museli voperovat například dívce, která první zákrok postoupila v pouhých pěti letech. Dnes už je dospělá, ale stále je nejmladším pacientem, kterému lékaři v IKEM srdce voperovali.

Jak je tedy možné, že srdce dárce bije už bezmála třicet let? "Je to shoda všech možných věcí a nikdo neví přesně, jakých," domnívá se přednosta Kardiocentra IKEM Jan Pirk.

Není to však jediný zázrak spojený s touto náročnou operací. Předloni lékaři dokázali zcela nahradit srdce zasažené rakovinou pumpami a pacient čekal na nové srdce (více o zákroku čtěte zde). To, jak křehký zázrak může být, se ukázalo ve chvíli, kdy jeho tělo po půl roce prohrálo boj s infekcí, proti které jsou lékaři v podstatě bezmocní.

Jiný zázrak pokračuje. V roce 2011 přivedla na svět dceru Lucii Petra Schánilcová. Ta transplantaci podstoupila 1. prosince 2008 v 27 letech. Novinářům 32letá žena ve čtvrtek řekla, že dcera rychle roste a obě jsou v pořádku. "Jsem spokojená, protože mám Lucinku. Ale bojím se, aby byla zdravá a já také, abych ji mohla vychovat," popsala své pocity Schánilcová. "Věděla jsem, jaká jsou rizika, ale vždycky beru život tak, jak jde, tak jsem tomu nechala volný průběh. V případě komplikací jsem byla připravena, že podstoupím přerušení těhotenství. Komplikace ale nenastaly," dodala.

V IKEM provádějí lékaři zhruba tři čtvrtiny všech transplantací v Česku. Od roku 1984 do současnosti srdce dárce získalo 938 pacientů. Zatím poslední transplantaci lékaři provedli v noci ze středy na čtvrtek. 

Nejvíc transplantací srdce zde vykonali v roce 2000. Bylo to 65. Loni dosáhli tamější lékaři a zdravotníci, kteří se na zákroku podílejí, padesáti operací.

Na "nové" srdce se nyní čeká v průměru jeden rok. Věkový průměr příjemců je 50 let a jsou to především muži. Transplantace srdce stojí 1,714 milionu korun a je nejnákladnější transplantací vůbec.

Krejčíře po návratu do ČR hned propustí, míní Hynek

Nejčtenější

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Banky škrtají pokladní služby na pobočkách. Není o ně zájem

O hotovost Češi zájem mají, ale ne na pokladnách bank. Většinou své hotovostní operace řeší přes bankomaty a vkladomaty. Banky proto reagují úpravou služeb. Navyšují počty bankomatů a snižují počty...

2. dubna 2025

Anglie ponížena. Fotka zajatých mariňáků odstartovala válku o Falklandy

Češi mají Bílou horu, Argentinci Malvíny. Válku o ostrovy v jižním Atlantiku poseté ovčími bobky sice před třiačtyřiceti lety projeli, nad fotkami z invaze jim však dodnes jihne srdce. Příběh té...

2. dubna 2025

Spočítat povrch a objem 3D těles se hodí, ať už kutíte či děláte přijímačky

Premium

Na první pohled to může vypadat jako bláhové stavění z kostek, ale i v praktickém životě se hodí umět pracovat s tělesy v prostoru a spočítat jejich objem nebo povrch. Třeba až budete stloukat...

2. dubna 2025

Byty z úspor na důchod. Na trh s bydlením může přitéct až osmnáct miliard

Premium

Je velká šance, že na trh s bydlením brzy přitečou miliardy z penzijních fondů, ve kterých si Češi i s pomocí státních příspěvků spoří na důchod. Sněmovna by totiž ve středu měla rozhodnout, zda...

2. dubna 2025

ANALÝZA: Cla za odběr ruské ropy? Trump se zlobí na Putina a hledá, jak přitvrdit

Premium

Takže Donald Trump je na Vladimira Putina, kterého „zná dlouhou dobu a dobře si s ním rozumí“, teď zrovna „naštvaný a pissed off“, což radši ani nebudeme překládat, protože to znamená, že je tak...

2. dubna 2025

Omezení pohybu, zóny 3 km. Pokud by slintavka pronikla do Česka, stát má plán

Premium

Vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků slintavka a kulhavka (SLAK) se přibližuje k hranicím České republiky. Státní veterinární správa proto připravila plán pro případ, že se nákaza vyskytne...

2. dubna 2025

Zápisy do prvních tříd bez stresu: Rezervujte si přesný čas a
Zápisy do prvních tříd bez stresu: Rezervujte si přesný čas a

Zápisy do prvních tříd se nezadržitelně blíží. Víte, že na některých školách si rodiče mohou dopředu zarezervovat konkrétní čas, kdy se s budoucím...

Pasažérka zkoušela za letu z Bali otevřít dveře, letadlo se muselo vrátit

Jedna z cestujících letu z indonéského ostrova Bali do australského města Melbourne se pokusila otevřít dveře letadla. Na palubě cestovalo více než 200 lidí. Letoun se tak musel vrátit na balijské...

1. dubna 2025  22:05

Rádio Svobodná Evropa začalo zaměstnance posílat na neplacenou dovolenou

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý zaměstnance pražské centrály posílat na neplacenou dovolenou, jelikož nedostalo Kongresem vyčleněné prostředky na duben. RFE/RL o tom...

1. dubna 2025  21:22

Rozumíte tomu jako koza petrželi, uši vyčistit. Nejvíc tepaly Nerudová a Konečná

Europoslanci v úterní debatě na CNN Prima NEW řešili mimo jiné názor šéfa Evropské lidové strany (EPP) Manfreda Webera, podle kterého má Německo přejít na válečnou ekonomiku. Politici z vládního i...

1. dubna 2025  21:20

K čertu s nimi, ať bombardují Kreml. Rusy z pohraničí nálet na Moskvu potěšil

Ukrajinská vojenská rozvědka (HUR) zachytila telefonické rozhovory Rusů žijících u hranic s Ukrajinou. Se zadostiučiněním reagovali na masivní vlnu útoků ukrajinských dronů, jejichž cílem se stala...

1. dubna 2025  20:50

Trumpova cla budou plošná a okamžitá, obávají se američtí ekonomové

Americký prezident Donald Trump usiluje o nejrazantnější přeměnu globálního ekonomického systému za desítky let. Většinu dovozu do Spojených států chce zatížit clem kolem 20 procent, uvádějí zdroje....

1. dubna 2025  20:14

Nespočet malých amerických firem je v úzkých. Netuší, kam přesunou výrobu

V pasti Trumpových cel se ocitly tisíce menších amerických firem, které s cílem co největší efektivity a také co nejnižších konečných cen přesunuly svou výrobu mimo USA, povětšinou do Asie. Nyní se...

1. dubna 2025