„Žijeme v době, kdy je dusno. Jako by chyběly pozitivní emoce. Tento večer bude o pozitivních emocích,“ prohlásil na úvod organizátor akce, předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík a poděkoval shromážděným lidem, kteří podle něj znamenají naději, že ideály, na nichž vznikl před 98 lety samostatný stát, jsou stále v české společnosti.
Online reportáž |
Moderátor Michal Horáček pak uvedl prvního hudebního hosta a po něm bývalého předsedu vlády Petra Pitharta. „Snažme se rozumět i těm, kterým nerozumíme. Nemají jiné hlavy než my, často se jen ocitli v jiných životních situacích,“ vyzval zúčastněné Pithart k solidaritě.
Pithart v projevu připomněl, jak pestré bylo národnostní složení Československa po jeho vzniku a jak hněv lidí během hospodářské krize zneužili mnozí pro rozdmýchání nesnášenlivosti. „Právě tehdy začalo Československo nezadržitelně končit,“ prohlásil Pithart a varoval před hrozícími krizemi, jimž společnost dnes čelí.
„Česká republika se nesmí stát ani firmou, ani obchodovatelnou položkou,“ zakončil svůj projev Pithart a vybídl dav k následování ideálů, jež podle něj představovali bývalý prezident Václav Havel nebo dalajláma.
„Po vstupu do politiky jsem ztratil iluze, ale ne ideály. Věřím, že politika se dá dělat čestně a slušně, nemusí to být jenom svinstvo,“ promluvil k davu také ministr kultury Daniel Herman. Česká společnost si podle něj musí zachovat rovnou páteř. „Zvlášť v dnešní svobodné době, kdy to nic nestojí,“ dodal.
U mikrofonu se dále vystřídali ministr zemědělství Marian Jurečka, bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, rektor Masarykovy univerzity v Brně Bek, rektor Univerzity Palackého Jaroslav Miller, prorektor Karlovy Univerzity Martin Kovář a starostové několika obcí a městských částí.
Jsem rád, že jsem mohl demokracii pomoci, řekl Brady
Na pódium byl přizván také Jiří Brady, který z rukou Millera převzal ocenění od představitelů většiny českých vysokých škol za zásluhy o demokracii a reprezentaci republiky v zahraničí. „Moje zásada je, aby měl člověk štěstí. A já měl to štěstí, že jsem nedostal medaili,“ prohlásil Brady v reakci na to, že mu Hrad odmítl vyznamenání propůjčit kvůli tomu, že se jeho strýc Daniel Herman sešel s dalajlámou.
„Jsem rád, že jsem mohl demokracii pomoci. Nejedná se totiž nyní o mě, jedná se o demokracii. Vidím, že demokracie žije, a pyšně se dívám na Českou republiku. Držte se a nevzdávejte se,“ dodal Brady.
„Stojí za tím i řada mých přátel, neziskových organizací, lidí, kteří prožívají velké dilema. Jako ústavní činitel je mojí povinností a slušností oslavit státní svátek 28. října, ale poté, co se tady udělují nebo neudělují státní vyznamenání podle politických názorů příbuzných vyznamenaných, se dostáváme na úroveň polototalitního režimu,“ vysvětlil Gazdík důvod konání separátní oslavy s narážkou na kauzu Jiřího Bradyho (více se dočtete zde).
Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček označil protestní oslavu za manifestaci pražské kavárny a za počátek prezidentské kampaně kněze Tomáše Halíka a podnikatele Michala Horáčka, jehož společnost zajišťuje hudební produkci na akci a který má celou událost zároveň moderovat (více čtěte zde). Horáček nařčení odmítl.
