Rwanda se ponořila do smutku, od genocidy uplynulo dvacet let

  • 2
Před dvaceti lety vypukla ve Rwandě genocida, při níž zemřelo nejméně 800 tisíc místních Tutsiů. Africká země vyhlásila týdenní státní smutek. Piety se neúčastní Francie, kterou Rwanda obvinila ze spoluviny za maskar.

Rwandský prezident Paul Kagame zapálil oheň, jehož plamen bude hořet 100 dní. Tak dlouho zemí před dvaceti lety zmítala genocida místních Tutsiů. Vzpomínkové akce se pořádají v kostelech, na stadionech i v nejmenších vesnicích. Státní smutek začal v pondělí a trvat bude celý týden.

Genocida ve Rwandě

Stodenní masakr odstartovalo 6. dubna 1994 sestřelení letadla s prezidentem Juvenalem Habyarimanou z kmene Hutuů.

Radikální Hutuové povraždili nejméně 800 tisíc menšinových Tutsiů a řadu svých umírněných soukmenovců, kteří s násilím nesouhlasili.

Sekání hlav mačetami nebo znásilňování žen bylo ve Rwandě na denním pořádku. Někteří Tutsiové si však násilí nenechali líbit a začali vraždit většinové Hutuy. 

Atmosféra ve středu Afriky je napjatá i dvacet let po masakru, etnicita se mezi místními stala takřka zakázaným tématem.

Lidé se kromě jiného bojí i přísných trestů, kterými za "propagaci genocidy" hrozí rwandská vláda (více se dočtete zde).

Už v neděli se konala mše v kostele Svaté rodiny v hlavním měste Kigali, zúčastnily se jí asi dvě stovky Rwanďanů. Katolický kazatel ji věnoval zejména obětem, které během masakru zahynuli přímo v tomto kostele.

Etnické násilí se kostelům ani školám nevyhýbalo, podobné stavby se naopak často stávaly němými svědky těch nejhorších masakrů. Tutsiové se do nich totiž schovávali v naději, že je tam násilníci ušetří.

Hlavní pietní ceremoniál začal na místním stadionu, kde z tribun přihlížely tisíce diváků.

Francouzská ministryně se urazila

Vzpomínkových akcí se zúčastní britský expremiér Tony Blair nebo někdejší jihoafrický prezident Thabo Mbeki. Do Afriky dorazil i generální sekretář OSN Pan Ki-mun, který se v předstihu setkal s prezidentem Paulem Kagamem.

Svého zástupce plánovala vyslat i Francie, cestu ovšem překazil diplomatický spor. Prezident Kagame totiž v sobotním rozhovoru zmínil, že se země společně s Belgií výrazně podílela na "politické přípravě genocidy".

Francie patřila k blízkým spojencům hutuského prezidenta Juvénala Habyarimany. Kagamův výrok urazil francouzskou ministryni spravedlnosti Christiane Taubirovou, která měla na ceremoniál do Kigali dorazit. Cestu nakonec odřekla.

Britská BBC ještě v pondělí dopoledne psala, že na stadion místo ní zamíří francouzský velvyslanec Michel Flesch. Na ambasádě však později zazvonil telefon a diplomat se dozvěděl, že pozvánka už neplatí. Neúčast Francouzů potvrdila i rwandská vláda, která reakci Paříže na sobotní vyjádření prezidenta označila za přehnané.

Édouard Balladur, který zastával post předsedy vlády v době genocidy, označil obvinění ze strany Rwandy za "účelovou lež". Podle něj nebyla Francie v žádném případě spoluviníkem genocidy, naopak prý byla první zemí světa, jež dala podnět k vyslání humanitární mise, píše ČTK.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video