17 prezidentů rokovalo o střední Evropě

  • 20
Sedmnáct prezidentů v menším městě, jakým je Salcburk, je přece jen příliš početnou skupinou, a tak jindy obligátní limuzíny a kolony policejních vozů musely jít. Prezidenty dovezl před palác speciální autobus, v trojstupu přešli červený koberec a nechali se zvěčnit na fotografii.

Jubilejní, desáté setkání hlav států střední Evropy mohlo začít.

Byl to summit "hromadného" typu, kdy každý má ve dvou jednacích dnech jen pár minut na to, aby něco řekl a zdůraznil zájmy své země. A pak se ještě všichni musí dobrat k nějakému společnému stanovisku.

Prezidenti svorně prohlásili, že nelze dopustit, aby se propast mezi USA a Evropou způsobená válkou v Iráku ještě rozrůstala. A také odmítli dělení Evropy na starou a novou, podle toho, která podporovala Američany v jejich tažení na Bagdád.

"Takové dělení je špatné. Polsko je se svou tisíciletou státností součástí staré Evropy. Její členství v NATO a vstup do EU je pak něco nového," řekl polský prezident Aleksander Kwasniewski, pevný zastánce americké akce.

U kulatého stolu se nad tématem evropské integrace setkaly tři členské země EU, pět států, které za rok do unie vstoupí, a další země, jež se do EU chystají později - například Rumunsko, Bulharsko, ale také některé balkánské státy.

Pro země "na okraji" Evropy, například pro Moldavsko, byl summit také vítanou možností dát všem ostatním najevo: Jsme tu a patříme sem.

Hostitel středoevropského setkání, rakouský prezident Thomas Klestil, pak shrnul za všechny, že právě země střední Evropy, které nyní vstupují do Evropské unie, mohou předat důležité zkušenosti zemím východní a jižní Evropy.

A čím by mohla podle svého prezidenta Václav Klause přispět Česká republika? Klaus, který ostře kritizoval podmínky, za nichž se Češi stanou členy EU, zemím v dalších vlnách rozšíření doporučí nic nepodceňovat.

"Proti vám hrají stovky odborníků z Bruselu, které nemáte šanci dohnat, a vždy se tam dostane spousta věcí, které jste nechtěli," řekl prezident a dodal, že Česká republika jednoznačně podporuje další rozšiřování Evropské unie směrem na východ.

Salcburk se rovněž stal místem, kde se po čtyřech měsících ocitli tváří v tvář současný prezident Václav Klaus a jeho předchůdce Václav Havel.

Exprezident se neúčastnil oficiálních jednání, přijel až kolem poledne a po krátkém odpočinku šel spolu s manželkou Dagmar na procházku městem.

Ke skupině úřadujících prezidentů se Havel připojil až při večerním banketu. "Schůzku jsme si nedomlouvali, ale určitě ho rád uvidím," řekl Klaus.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue