Sedmnáctého listopadu vyjdou do ulic příznivci i odpůrci prezidenta Miloše Zemana.

Sedmnáctého listopadu vyjdou do ulic příznivci i odpůrci prezidenta Miloše Zemana. | foto: ČTK

Pro Zemana, nebo proti? Na výročí vytáhnou do ulic příznivci i odpůrci

  • 939
Sedmnáctý listopad bude mít kromě připomínky událostí roku 1989 ještě jeden rozměr: do ulic se organizovaně chystají příznivci i odpůrci prezidenta Miloše Zemana. Den, který je v české historii symbolem sjednocení proti útlaku, letos zažije i dvě demonstrace s opačným nábojem.

Výrazně větší než očekávaný zájem vzbudila iniciativa hudebníka Martina Přikryla s názvem Chci si s vámi promluvit, pane prezidente. Kytarista skupiny The Prostitutes ohlásil akci 5. listopadu a odhadl tehdy účast na 500 až 1 000 lidí.

V praxi ale bývá těžké účast odhadnout. Akce je totiž organizována přes sociální síť Facebook, kde lze úmysl zúčastnit se vyjádřit jediným kliknutím, což je snadnější než vyrazit do ulic. Přesto dosud „kliklo“ čtrnáct tisíc lidí.

Účastníci happeningu chtějí Zemanovi symbolicky dát „červenou kartu“ a vyzvat ho, aby zvážil svou abdikaci. Sejít se chtějí v 11:00 na pražské Národní třídě v oblasti mezi křížením s ulicemi Spálená a Mikulandská. Tedy v místě, kde esenbáci v roce 1989 surově zbili studenty (viz mapa).

„Přestože jste dostal důvěru nadpoloviční části zúčastněných voličů a slíbil jste, že zem sjednotíte a budete ji s úctou a patřičnou odpovědností zastupovat, získané funkci jste se zpronevěřil a nezastupujete občany této země na úrovni odpovídající svěřenému úřadu,“ stojí v textu prohlášení, které organizátoři chtějí zaslat na Hrad. Zeman podle prohlášení nespojuje, ale rozděluje národ.

„Sesterská“ demonstrace se plánuje i v Brně, účastníků je hlášených několik set.

Poměr stoupenců v Praze

Prezident Miloš Zeman (a po něm i jeho spojenci, například předseda SPO Jan Veleba) označují veškeré protesty proti hlavě státu za „běsnění pražské kavárny“.

Ve skutečnosti v Praze žije i dost příznivců prezidenta. V prvním kole volby hlavy státu zde Zeman získal 103 tisíc hlasů (druhý za Karlem Schwarzenbergem s 261 tisíci hlasy), ve druhém kole Zemana volilo 200 tisíc Pražanů (Schwarzenberga 389 tisíc). Převaha voličů Zemana v ostatních částech republiky ovšem vedla k jeho zvolení.

Dalšího, nicméně menšího pražského protestu proti hlavě státu, se chystá zúčastnit necelých dva tisíce lidí. Akce s názvem Miloši, my tu ještě jsme začíná v Praze na Betlémském náměstí 17. listopadu ve dvě hodiny odpoledne. Obě akce žádají své účastníky o poklidné a slušné chování.

Zemanovi odpůrci o sobě v  posledních týdnech dali více najevo v návaznosti na prezidentovy kontroverzní činy - například výrok, že se přijel do Číny (která v roce 1989 krvavě potlačila prodemokratické povstání) učit, jak stabilizovat společnost, cestu z Číny soukromým letounem podnikatelů namísto vládním speciálem či vulgární výroky v přímém přenosu Hovorů z Lán.

Zemanovi příznivci se sejdou na Klárově

Nezahálejí ale ani prezidentovi stoupenci. Na pondělní čtrnáctou hodinu odpoledne ohlásili shromáždění na Klárově. Akce má název „Stojíme za svým prezidentem - braňme našeho demokraticky zvoleného prezidenta proti mediální agresi“. Na Facebooku má událost zatím přislíbených zhruba 350 účastníků, Zemana ale tradičně podporují starší lidé a stejně jako u demonstrací proti prezidentovi ani zde není snadné počet účastníků dopředu odhadnout.

Na akci dorazí i předseda Strany práv občanů Jan Veleba, který nedávno zahájil podpisovou akci na podporu prezidenta proti „štvanici žlučovitých médií a povalečům z pražských kaváren“. Podpisy nesbírají jeho stoupenci na internetu, ale osobně. Veleba na dotaz iDNES.cz uvedl, že koncem listopadu by mohl mít první údaje o počtu podpisů.

Seznam akcí

Informace o akcích k 17. listopadu, konajících se nejen v hlavním městě, ale i mimo něj, najdete na webu Festivalu svobody.

Dvě stovky Zemanových příznivců se 17. listopadu - opět podle deklarované účasti na sociální síti - chystají na Albertov, odkud v roce 1989 vyšel průvod studentů. Pořadatelé dosud neuvedli přesný čas, ale s ohledem na to, že se na místě chtějí potkat se Zemanem, lze očekávat, že se shromáždění bude konat kolem 14:30, kdy na Albertov podle svého harmonogramu míří prezident.

Výročí 17. listopadu tak bude i určitým testem síly Zemanových příznivců a odpůrců - respektive měřítkem, kolika lidem prezident (nebo kritika prezidenta) vadí natolik, aby kvůli tomu vyrazili do ulic. Například petici za to, aby Zeman abdikoval, sice podepsalo 83 tisíc lidí z různých měst, stále ale zůstává internetovou peticí, kam může - teoreticky - kdokoliv napsat cokoliv.

Předpokládané největší ohlášené veřejné shromáždění nicméně souvisí s výročím událostí listopadu 1989 a nikoliv s prezidentem. Ohlásila ho společnost Opona, která si na 16. i 17. listopad rezervovala Václavské náměstí a Národní třídu pro předpokládaný počet třiceti tisíc účastníků (přehled všech shromáždění v metropoli najdete zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video