11. září změnilo Američanům i slovník

Jedenácté září minulého roku změnilo Američanům vše - i slovník. Starší slova i fráze najednou získaly nový podtext i význam, ale objevily se i termíny zbrusu nové. Když američtí novináři píší o "nové éře", stačí jim málo - mohou jen napsat "po 11. 9.", či zmínit "Terrible Tuesday" (strašné úterý) a každý se už orientuje.

Prezident George Bush ve svém zářijovém projevu v Kongresu nazval teroristy "evil doers", doslova "ti, co činí zlo", čili zločinci, a najednou tento poněkud vyčpělý termín, byť používaný v angličtině již od 14. století, začal žít novým životem.

Fráze "Let´s Roll", znamenající zhruba "jdeme na to", teď každému Američanovi připomene tragické poslední okamžiky cestujících na palubě letadla, které bylo uneseno 11. září a zřítilo se v Pensylvánii.  Těmito slovy zakončil svůj telefonát manželce jeden z cestujících.

Hned poté se s ostatními vrhl na únosce, aby jim zabránil v dalším sebevražedném útoku - jejich cílem možná byl Bílý dům. Zřejmě nejčastějším termínem, bez kterého se neobejde žádný popis toho, co se dělo a děje přímo u trosek newyorského Světového obchodního centra, je "ground zero".

Kdysi toto sousloví nebo i zkratku GZ používali ve své hantýrce jen vojáci pro epicentrum jaderného výbuchu. Nyní všem Američanům označuje to nejvlastnější místo tragédie, kde se na dolním Manhattanu zřítila "dvojčata" nejvyšších newyorských budov a ve svých troskách pohřbila na tři tisíce obětí.

Některá nově vzniklá slova, která mají určitou souvislost s 11. zářím, mají před sebou delší život, jiná opravdu jepičí - zazněla v médiích třeba jen dvakrát, třikrát a zřejmě tak i skončí.

Mezi takové ojedinělé termíny patří, jak agentuře Reuters řekl Wayne Glowka, předseda komise pro nová slova při Americké společnosti pro nářečí, například "Osamaniac" (což má označovat ženu, kterou sexuálně přitahuje Usáma bin Ládin) či spojení "Apocalypse Sex" nebo "Armageddon Sex".

Jak už tyto termíny napovídají, jsou to výrazy pro sexuální vztahy vyvolané zřícením věží Světového obchodního centra. "11. září mělo a má obrovský emocionální dopad na celou společnost, a to vede Američany k dalšímu vývoji v jazyce," citovala agentura Reuters Paula J. Payacka, předsedu lingvistické internetové společnosti yourDictionary.Com.

Američané obecně jsou vyznavači statistik a američtí jazykovědci v tom nejsou výjimkou. Podle nich vůbec nejfrekventovanějším spojením, které bylo loni vytištěno v novinách či zaznělo z éteru, bylo "ground zero". V tabulce nejužívanějších slov na druhém místě figuruje prezident George Walker Bush, lépe řečeno jeho přezdívka Dubya.

Ta vznikla z texaské výslovnosti iniciály jeho druhého křestního jména Walker, tedy W, které se jinak běžně a korektně vyslovuje dabljú. Na dalším místě je džihád, jinak arabské slovo pro boj, avšak nyní užívané pro svatou válku muslimů proti nevěřícím.

Čtvrtým nejužívanějším slovem roku 2001 byl Bůh či Alláh. Lingvisté k tomu poznamenávají, že tato slova se po 11. září v titulcích či na rtech politiků objevovala mnohem častěji než kdykoli jindy. Antrax, sněť slezinná, bylo páté nejčastější slovo. Jindy tak řídké slovo však loni přinášelo do amerických domovů hrůzu, napětí i smrt.

Vojenské akce USA v Afghánistánu a dění kolem jeho sousedů Pákistánu, Tádžikistánu, Kyrgyzstánu atd. - zase obohatily slovník o řadu výrazů spojených s koncovkou -stán. Příliš lichotivé to není, autoři takovýchto spojení tím chtějí zdůraznit zápory toho či onoho místa, název New Yorkistán je toho dokladem.

Takováto spojení se objevovala již dříve, ne však tak často - loni tyto výrazy byly mezi deseti nejčastějšími, konkrétně na osmém místě. (A Angličané v tom Američany úspěšně kopírují, jak ukazuje i výraz Londonistán v titulku čtvrtečního britského The Daily Telegraphu - Londýn se podle autorů článku stal místem, kde se skrývají mnozí teroristé a šíří odtud svou propagandu.)

Je vidět, že nejčastější slova skutečně mají vazbu na tragédii 11. září. Logicky se objevují i jiná, jako například euro, týkající se nové měny valné části zemí Evropské unie, či "wizard", čaroděj, vyvolaný obrovskou vlnou zájmu o mladého čarodějnického učně Harryho Pottera.

Z jiného soudku je i termín "foot-and-mouth", slintavka a kulhavka, která loni strašila britské ostrovy i celou Evropu. Tento termín se umístil na desátém místě, jako by signalizoval, že jej překryly jiné události.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video