Kopulovitý střed a osm ramen. To je poznávací znamení věznice v Plzni - Borech. | foto: koláž iDNES.cz

100 POHLEDŮ NA ČESKO: Kočí v diskusi před plzeňskou věznicí na Borech

  • 75
V posledních 150 letech toho Česko zažilo hodně. Dvě velké světové války, průmyslový rozmach, hospodářské krize i obrovské přesuny obyvatelstva. To všechno mělo vliv na podobu měst i krajiny. Seriál iDNES.cz vám ukáže méně známé pohledy na některá místa v Čechách, na Moravě i Slezsku.

Poznat tolik typickou stavbu s osmy rameny a kopulí ve svém středu nedalo žádnou práci. „To je přece kriminál na Borech, to pozná i absolutní neplzeňák,“ napsal s jistotou jeden ze čtenářů v diskusi pod článkem.

A objevily se i narážky na další detail snímku, který je pořízen v proslulých zatáčkách pod věznicí, kde vraždil známý český útěkář Jiří Kajínek odsouzený za dvojnásobnou nájemnou vraždu na doživotí. V roce 1993 zde dle rozsudku zaútočil na plzeňského podnikatele Štefana Jandu a jeho osobního strážce Juliána Pokoše, dalšího člověka zranil. Kajínek to kategoricky odmítá.

Fotografii pořídil František Krátký. Rok, kdy tak učinil, se nepodařilo zjistit. Je na ní zachycen koňský povoz, jehož účel lze jen odhadovat.

Plzeňská věznice leží v jižní části města, vystavěna byla v letech 1873 až 1878. Její historie je spjata i s fyzickým týráním a vraždami vězňů za hluboké totality. Od počátku byla určena k trestání těžkých zločinů. Po několika úpravách v minulosti dnes pojme celkem 1 160 vězňů, slouží jako věznice se zvýšenou ostrahou, má i oddělení pro výkon trestu pod dozorem.

Portál iDNES.cz spustil od 11. ledna 2016 nový seriál nazvaný 100 POHLEDŮ NA ČESKO. Během roku vydáme stovku dosud nepublikovaných, případně málo známých historických fotografií. Většina snímků pochází z archivu Pavla Scheuflera. Článek posléze doplníme i o aktuální snímek, mezitím mohou čtenáři do diskuse psát, jaké město či lokalitu historická fotografie zachycuje.


Další z rubriky Sto pohledů