Za husitských válek byla stavba založená v roce 993 poničena, několikrát v...

Za husitských válek byla stavba založená v roce 993 poničena, několikrát v historii byla činnost zdejších mnichů zrušena. | foto: koláž iDNES.cz

100 POHLEDŮ NA ČESKO: Rozlehlý komplex benediktinského kláštera v Břevnově

  • 69
V posledních 150 letech toho Česko zažilo hodně. Dvě velké světové války, průmyslový rozmach, hospodářské krize i obrovské přesuny obyvatelstva. To všechno mělo vliv na podobu měst i krajiny. Seriál iDNES.cz vám ukáže méně známé pohledy na některá místa v Čechách, na Moravě i Slezsku.

Podle předpokladů poznala místo zachycené na fotografii i bez nápovědy celá řada čtenářů. A mnohdy doplnili i zajímavé detaily. „Sice už tady dost lidí napsalo, že je to břevnovský klášter, ale já bych dodal, že tam mají výborné a vlastní pivo,“ nalákal zájemce o návštěvu a milovníky zlatavého moku jeden z tipujících v diskusi pod článkem. A doporučil i procházku po přilehlé zahradě.

Fotografii břevnovského kláštera, plným dnešním jménem Benediktinského arciopatství svatého Vojtěcha a svaté Markéty, pořídil v roce 1893 benediktin břevnovsko-broumovského opatství a amatérský fotograf P. Leo Josef Mojžíš.

„Klášter byl založen roku 993 pražským biskupem sv. Vojtěchem († 997) a knížetem Boleslavem II. Pobožným († 999). Byl to první mužský klášter na českém území vůbec. V 11. století byl za opata Menharda postaven v Břevnově první kamenný kostel. Jeho krypta se pod dnešní bazilikou zachovala dodnes. Později byl na stejném místě, kde stál starší románský kostel, postaven prostornější kostel gotický. Břevnovský klášter utrpěl velké škody za husitských válek,“ přibližují historii stavby oficiální webové stránky.

Řád benediktinů, pod nějž klášter spadá, se podle nich řídí řeholí neboli jakousi ústavou. Tu pro něj sepsal v 6. století sv. Benedikt z italské Nursie. Život tohoto řádu nejlépe vystihuje benediktinské heslo modli se a pracuj.

Za svou tisíciletou historii stavba zažila mnohé. Krom již zmíněných husitských válek byl zdejší poklidný život mnichů přerušen několikrát, naposledy v roce 1950, kdy byl komunisty zrušen. Poté areál zchátral, s jeho obnovou se začalo až po revoluci a pokračuje dodnes. Dnes je jeho součástí také první český ekologický hotel, staročeská restaurace a již zmíněný pivovar sv. Vojtěcha.

Portál iDNES.cz spustil od 11. ledna 2016 nový seriál nazvaný 100 POHLEDŮ NA ČESKO. Během roku vydáme stovku dosud nepublikovaných, případně málo známých historických fotografií. Většina snímků pochází z archivu Pavla Scheuflera. Článek posléze doplníme i o aktuální snímek, mezitím mohou čtenáři do diskuse psát, jaké město či lokalitu historická fotografie zachycuje.


Další z rubriky Sto pohledů